Täna toimus TV3 uudistesaates telefoniküsitlus teemal, kui õige samm oli peaministri Kaja Kallase poolt keskerakondlastest ministrite vallandamine. Kuna see oli üsna „kahe otsaga“ küsimus, jagunesid hääled umbes pooleks.
Kaja Kallase sammu võib mõnes mõttes isegi tervitada: esiteks sellepärast, et tekkis lõpuks võimalus taasluua eesti rahvale lojaalne valitsus, kui just Isamaa jälle isamaad alt ei vea. Ja teiseks: võib endale ainult ette kujutada, kuivõrd ebameeldiv oli K.Kallasel olla ühes koalitsioonikambas koos keskerakonna eurosaadiku Yana Toomiga, kes alles hiljuti ütles, et vägistamised Ukrainas on loogilised, vältimatud ja tegemist on relvaga. Ilmselt vaid Kallase juhitud koalitsiooni hoidmise huvides vaikis reformierakonnalembene peavoolumeedia selle võika episoodi maha.
Peab siiski tunnustama meie valitsust, kes näitas enne 9. maid teatud otsustavust ja saatis riigist välja paar meie riigi vastu aastaid tegutsenud vaenuliku riigi kodanikest provokaatorit. See aitas kaineneda paljudel teistel siinsetel putinistidel, kes aastakümneid kiitsid lärmakalt okupante, eestlaste küüditajaid ja tapjaid. Nii mõnigi sai vihjest aru: kui ei meeldi, mine ajaloolisele kodumaale, mille võite sa ülistad ja mille kuritegusid kahe käega toetad, jäädes ise ohutusse kaugusesse.
Loomulikult ei meeldinud see Yana Toomile, keda ärritab kõik, mis on seotud eesti keele, meele ja iseseisvusega ning sooviga neid kaitsta.
Mõni ime siis, et nagu teatab Toomi nõunik, „4. mail Eestist välja saadetud Aleksei Esakov esitas vaide Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) otsusele, millega tunnistati kehtetuks tema elamisluba, tehti sundtäitmisele kuuluv ettekirjutus väljasaatmisega Venemaale ja keelati Schengeni piirkonda sisenemine viieks aastaks. 27. mail jättis PPA vaide rahuldamata. Õigusabi osutamist Esakovile kureeriva Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi sõnul nüüd seisab ees kohtutee.“
Ehk Toom aitab järjekordsel eestivaenulikul provokaatoril võidelda seni ülileebelt temasuguseid kohelnud Eesti riigiga, kelle huve peaks eurosaadik kaitsma Brüsselis, kuid selle asemel töötab Eestile vastu.
„Väga lihtne,“ vastab Yana Toom küsimusele, miks ta Aleksei Esakovile õigusabi pakkus. „Esiteks, on osa väljasaatmisotsuses kirjeldatud patte ka minu südametunnistusel, nagu näiteks abi Donbassi humanitaarabi kohaletoimetamisel või soov kaitsta Sergei Seredenkot (ei, ma ei osalenud aktsioonides, kuid kirjutasin kõikvõimalikke “vastikuid” arupärimisi). Rääkimata sellest, et jagan täielikult nördimust Keila vene kooli sulgemise üle ja olen korduvalt Sputnikule intervjuusid andnud. Nii et mina – nagu kindlasti ka väga paljud teised – tunnen end mingil määral väljasaadetu „kaasosalisena“.
Tegemist on ju sisuliselt Toomi ülestunnistusega: jah, olen Eesti vaenlase kaasosaline. Ta lausa hoopleb sellega. Yana Toom toetas näiteks ka õigusabi andmist kiirabist vallandatud Jelena Fjodorovale, kes pöördus hagiga Harju maakohtu poole. Fjodorova nimelt toetas sotsiaalmeedias tuliselt Venemaa võikaid sõjakuritegusid Ukrainas, nii et mõned vanemad ei julgenud enam usaldada oma lapsi sellise medõe kätte.
Jüri Ratas on karismaatiline ja populaarne liider, jätkugu tal siis ükskord mehisust loobuda Stalnuhhini ja Toomi kahtlastest teenetest. See seltskond välistab paraku keskerakonna nimetamist eestimeelseks erakonnaks ja Ukraina sõja ajal hakkaski Ratase partei reiting järsult langema paljuski tänu mõne selle liikme rõhutatult putinistlikele hoiakutele.
Seda probleemi tuleb keskerakonna esimehel hakata lahendama niikuinii.
Ivan Makarov