Kristliku Euroopa südames, Prantsusmaal, moodustavad aktiivselt usukombeid järgivad moslemid juba 5,8% rahvastikust, samas kui usukombeid järgivaid katoliiklasi on kõigest 4,3%. Statistika järgi tegeleb moslemikogukond oma usukommete täitmisega palju pühendunumalt kui katoliiklaste kogukond. Usukommete järgimise all peetakse silmas kommete täitmist vähemalt kord nädalas.
Prantsusmaa riiklik statistikaamet INSEE avaldas möödunud nädalal raporti usukommete järgmise kohta riigis ja raportist nähtub, et ehkki end katoliiklaseks pidavaid inimesi on rohkem kui end moslemiks pidavaid inimesi, tegelevad moslemid usukommete täitmisega palju aktiivsemalt.
Praegu moodustavad katoliiklased Prantsuse rahvastikust siiski kõige suurema osa – 29% prantslastest peab end katoliiklaseks –, ent see arv muutub aina väiksemaks. Moslemiusk on teisel kohal – 10% rahvastikust peab end moslemiks –, kuid see arv on pidevalt suurenemas. Seda dünaamikat illustreerib ka tõsiasi, et 91% moslemiperekonnas kasvanud noortest peab end samuti moslemiks, samas kui katoliiklastest vanemate lastest peab end katoliiklaseks vaid 67%.
INSEE mainib ka, et Prantsusmaale saabuvad sisserändajad, ükskõik millise religioosse taustaga, on palju altimad usukommete täitjad kui mitmendat põlve prantslased, eriti linnades elavad prantslased. Tegemist on üldisemat suundmust kinnitavate andmetega, sest juba 2019-2020 avaldas INSEE, et 51% Prantsusmaa suurlinnades elavatest 18-59-aastastest elanikest ei pea end kuuluvaks ühtegi religiooni. See arv näitab noorte hulgas pidevat suurenemistrendi.
Avalikkuses jäi INSEE uus raport üsna tähelepanuta. Endine presidendikandidaat Éric Zemmour oli üks vähestest, kes juhtis statistikale tähelepanu ja viitas, et tegemist on ühiskonna murdepunktiga.
Prantsusmaa katoliiklik kirik ei ole statistikat kommenteerinud.
Allikas: The European Conservative