Hiljuti võttis Euroopa Liidu Kohus vastu Ungari põhiseaduse sätetega vastuolus oleva otsuse, mille kohaselt peab Ungari lubama oma territooriumile migrandid, keda seni on takistanud Ungari piiritara ja piirivalve. Neil üksikuil, kellel õnnestub Ungarisse illegaalselt siseneda, ei ole lubatud riiki jääda ja asüülitaotlusi peavad migrandid esitama väljaspool Ungari territooriumi. Ungari valitsus pöördus Euroopa Liidu Kohtu otsuse järel Ungari konstitutsioonikohtu poole küsimusega, kuidas tegutseda edasi.
Ungari konstitutsioonikohus andis välja kolm otsust.
1. Konstitutsioonikohus kinnitas, et Ungari valitsusel on kohustus kaitsta oma riigi konstitutsioonilist identiteeti, seda ka juhul, kui see on vastuolus Euroopa Liidu Kohtu otsusega.
2. Konstitutsioonikohus kinnitas, et juhul kui Euroopa Liit ei toimi jagatud pädevuste raames efektiivselt, peab seda tegema Ungari valitsus.
3. Konstitutsioonikohus kinnitas, et migratsiooni ja inimväärikuse küsimust tuleb vaadelda ka riigi olemasoleva ja ajaloolise populatsiooni vaatenurgast.
Tegemist on väga oluliste otsustega.
Rahvusvahelised kohtud on inimväärikuse kaitsest rääkides järginud üldjoontes Euroopa progressiivsetes ühiskondades levinud mustrit. Üksikindiviid on eemaldatud oma loomulikust, rahvuslikust, keelelisest, kultuurilisest, perekondlikust ja religioossest kogukonnast. Eitatakse sellistesse kogukondasse kuulumist inimese identiteedi osana ja ühtlasi ka inimväärikuse osana. Eitatakse, et ka selline identiteet vajab inimõiguste raames kaitset. Inimesi nähakse ilma omadusteta indiviididena, kes võivad elada ükskõik kus, rääkida ükskõik millist keelt või paluda ükskõik millist jumalat.
Traditsioonilised kogukonnad on jäetud kaitseta, nad ei seisa vastakuti mitte ainult progressiivse poliitikaga, vaid ka seadustega. Tänapäeva eurooplastel ei ole õigus otsustada selle üle, kellega koos nad oma riigis elada tahavad – isegi kui massimigratsioon toob kaasa traditsiooniliste, inimeste identiteedi aluseks olevate kogukondade lagunemise. Lõppkokkuvõttes tähendab see seda, et eurooplastel ei ole praegu enam õigust oma riigile, oma keelele, oma kultuurile, oma perekonnale ja oma jumalale.
Ungari konstitutsioonikohtu otsus astub sellele suundumusele vastu. Otsus seab pahupidi pööratud inimõiguste süsteemi uuesti jalule. Ja just selles kontekstis tulebki vaadata, mida ütleb konstitutsioonikohtu otsus Euroopa Liidu võimu ja Ungari suveräänsuse kohta. Ungari riigil on kohustus takistada tõsiseid rikkumisi indiviidi identiteeditunde vastu, seda ka juhul, kui rikkumine lähtub Euroopa Liidu Kohtu otsusest või EL-i võimu teostamisest tulenevatest puudujääkidest. Traditsioonilisel sotsiaalsel keskkonnal, milles elavad ungarlased, ei tohi lasta muutuda ilma demokraatlikult saadud mandaadita või riigi järelevalveta. Kodumaa saab eksisteerida vaid seal, kus on olemas ka õigused. Ja Ungari konstitutsioonikohtu otsuse järgi on ungarlastel õigus oma kodumaale.
Allikas: Fidesz Newsletter