Ungari parlament võttis vastu seaduse, millega ei tunnistata riigis enam nn transsoolisi inimesi. Uue seaduse kohaselt on inimese soo määramise aluseks tema sugukromosoomid sünnihetkel ja sellega seoses kaob võimalus märkida n-ö muudetud sugu ja nimi ametlikesse dokumentidesse. Alates 2017. aastas on Ungaris külmutatud kõik soomuutmise protseduurid ja uue seaduse jõustudes ei tohi neid enam teha.
Parlamendis läks seadus läbi suure enamusega, häältega 134-56, ja ilmselt kiidab Ungari president János Áder seaduse ka heaks.
Vasakliberaalne opositsioon on seadust teravalt kritiseerinud, öeldes, et see suurendab veelgi transsooliste inimeste diskrimineerimist Ungaris. Seaduse järgi ei ole n-ö muudetud sooga inimesel võimalik enam vahetada ametlikult ka nime, mis tema enda valitud sooga kokku sobiks. Ungari transsooliste õiguste eest võitlev grupp Háttér Society on juba teatanud, et kaebab seaduse Euroopa Inimõiguste Kohtusse.
Viktor Orbáni konservatiivne valitsus peab oluliseks traditsiooniliste pereväärtuste kaitsmist ja on võtnud vastu mitmeid olulisi seadusi perekonna kaitseks. Hiljutise statistika kohaselt on need meetmed end ka igati tõestanud –võrreldes 2018. aastaga kasvas sündimus möödunud aastal 9,4%. Lisaks kasvas ligi 100% registreeritud abielude arv ning laste arv naise kohta on tõusnud keskmiselt 1,6-ni.
Ungari sise- ja rahvastikuminister Katalin Nováku sõnul alustas Orbáni partei Fidesz 2010. aastal pärast valimisvõitu peresõbraliku riigi ülesehitamisega. „Meie peamiseks eesmärgiks oli vähendada laste saamisega kaasnevat koormust peredele,“ selgitas Novák. Ta nimetas selliseid meetmeid nagu eluaegne tulumaksuvabastus naistele, kellel on vähemalt neli last, osaline eluasemelaenu kustutamine alates teise lapse sünnist ja lapsepuhkuse võimaldamine vanavanematele.
Allikad: The Guardian, Breitbart