Kunagi ettevõtlust ja vaba konkurentsi propageerinud Reformierakonnast on kujunemas riigiettevõtlust ülistav ja sellest ka ise elatuv erakond. Kaldumine sotsialistliku riigimajanduse manu on toimunud hiilivalt pärast suurt 2008-2010 aasta majanduskriisi, millega kaasnes hiiglaslik kärpimine, kodumaise ettevõtluse väljasuretamine igal tasandil ning Eesti vaesuse põlistamine seoses eurole üleminekuga.
Uuele riiklikule majandusmudelile üleminekut väljendab ilmekalt suure bürokraatial põhineva masinavärgi käivitamine, maksuameti täistuuridel töölepanek, väikefirmade ja FIEde kägistamine, hiiglaslik maksukoorus, regionaalmajanduse ja maaelu allakäik, samuti riigisektori suur vohamine (kapital ja töökohad)
Nüüd on käivitatud veelgi grandioossem kontsentreerimisplaan. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kava kohaselt võiks asutada valdusettevõte, mille alla viiakse AS Tallinna Sadam, AS Saarte Liinid ja AS Tallinna Lennujaam, lisaks moodustatakse AS Eesti Loots baasil uus laevaettevõte ning raudtee valdusettevõte, mille alla kuuluvad AS Eesti Raudtee ja AS EVR Cargo. Majandus- ja infrastruktuuriministri Kristen Michali sõnul aitaks riiklike transpordifirmade konsolideerimine koostöös turuosalistega müüa Eestit kui kaubakoridori sihipäraselt, koordineeritult ning konkurentsivõimeliselt. Samas aga on teada, et Vene transiit kaob lähiajal täielikult, nii et millistest kaubavoogudest käib jutt täpsemalt? Millistele riikidele peaks Eesti end müüma? Mida hakatakse vedama?
Ministri sõnul olevat oluline saavutada senisest tugevam finantsjuhtimine, finantspositsiooni paranemine ning riigi vara kulutõhusam opereerimine. “Oluline on saavutada parem kontroll ettevõtete vara ja otsuste üle. Selleks tsentraliseeritakse valdusettevõttesse siseauditi süsteem, et tekiks strateegiliselt parem võimalus püstitada eesmärke ettevõtetele ning nende täitmist kontrollida,” lisas ta. Kas taolise hiidkartelli loomine tagab ka Reformierakonnale vajadusel suurema kontroll riigi rikkuste üle, pole esialgu teada?
Tundub, et kogu Reformierakonna poolt veetava kabineti tegevus majanduses keerleb viimasel ajal üksnes riigiettevõtete ümber, mida muuseas ei majandata kaugeltki edukalt. Kõiki neid jamasid, mis eneregeetikas, merenduses või lennunduses toimuvad ei jõua enam üles lugedagi. Eesti majanduskasvu väljavaated on aga endiselt olematud, sest turumajanduse peamine mootor väike- ja keskmine ettevõtlussektor ei toimi. Rahvuslik majandus ja aus konkurents oleks vaja uuesti käivitada. Samuti vajame uut majandust kasvatavat maksupoliitikat. Nii, et kui me viie vaeseima Euroopa riigi staatusest tahaks pääseda, aitaks üksnes restart.