Urmas Kruuse aktiivsus maaeluministri kallal paneb küsima: kas tegu on kadedusega endast efektiivsema järeltulija peale? Lisaks on Kruuse näol tegu elukutselise verbaalse kaikamehega.
Endine maaeluminister, reformierakondlane Urmas Kruuse leiab, et Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liidrid Mart ja Martin Helme tegid Mart Järvikut maaeluministriks kutsudes suure vea, vahendab BNS.
Aga järsku oli ta ise omal ajal suur viga? Uutel Uudistel on näiteks teada mitmete põllumeeste väited, et Kruuse oli kõigist maaeluministritest kõige kehvem ja sõna otseses mõttes asjatundmatu.
“Ministri käitumine on näidanud, et ta ei soovi oma positsiooni kasutada Eesti maaelu edendamiseks,” väidab Kruuse. Tegu on väga ülbe ütlusega mehele, kes on järjekordselt Hiinas, et sealset suurt turgu avada.
Kruuse lammutavast stiilist annab hea ülevaate Postimehes tänavu 3. jaanuaril ilmunud lugu “Urmas Kruuse: kas inimese elutöö hävitamise eest vastutab tõesti vaid tuul?”, kus ta esitas siseminister Katri Raikile kirjaliku küsimuse seoses vastutuse võtmisega 2019. aasta esimestel minutitel maha põlenud Nurmiko pereettevõtte ees.
Katri Raik oli tollal ametis olnud alla kahe kuu, aga vabandusi väljapressiva Reformierakonna hääletoru Urmas Kruuse nõudis talt vastutuse võtmist selle eest, et Eestis on aastaid uusaastaööl rakette suvaliselt välja tulistatud.
Kruuse tollased küsimused näitavad Reformierakonna stiili neile ebameeldivate inimeste ründamisel.
Kas tõesti tänane seadusandlus võimaldab õhku lasta erinevaid signaalrakette, ilma et selle eest peaks vastutama? Kui see nii on, kas politsei kavatseb selle sündmuse valguses teha ettepaneku seaduse muudatuseks või keelata teatud tüüpi signaalraketid? Kas teatud tüüpi signaalraketid põlevad õhus kauem ning seetõttu on vara süttimise oht suurem võrreldes tavaliste ilutulestikurakettidega?
Pool sellest küsitud infost oleks Kruuse saanud ise arvutist kätte, et algatada seadusmuudatus. Siseminister saanuks vastata ainult sellele küsimusele, mida kavatsevad politsei ja siseministeerium ette võtta.
Aga see ongi Reformierakonna stiil – loopida küsimusi ja nõudmisi, et ise selles valguses särada; süüdistada inimesi, kes asjasse ei puutu, pole jõudnud veel midagi ära teha või on juba midagi ette võtnud – et nood vabandaksid või astuks isegi tagasi selle eest, mida on tegemata jätnud 17 aastat valitsenud Reformierakond.
Kruuse süüdistas ka maaeluminister Tarmo Tamme valetamises põllumeestele laekunud toetuste osas, kuid sai Tammelt mööda nina.
Urmas Kruuse aga vallandas ise 2015. aastal omaaegse VTA juhi Ago Pärteli, pannes talle süüks omaenda käpardlikkuse seakatkuga võitlemisel. Võib vaid ette kujutada, mida tehtaks meedias Mart Järvikuga täna, kui ta vallandaks oma haldusala ameti juhi selle eest, et põleti nakatunud sigade põletamiseks ei töötanud efektiivselt. Ago Pärtel süüdistas tollal Kruuset poliitiliselt motiveeritud tegevuses, nagu Kruuse teeb täna ise Mart Järviku osas.
Reformierakonna kaikameeste stiiliks on leida inimeste juures väidetavaid valetamisi, et nõuda selle eest vabandamist või siis erruminekut. Tänaseks on see taktika juba väga selgelt välja joonestunud.
Reformierakonnal hakkab aeg Jüri Ratase valitsuse kukutamiseks otsa saama, sest koalitsioon kinnistub üha tugevamalt Stenbocki majja ja RE opositsioonipingile, ning Kaja Kallase esimeheamet on ohus – aga umbusaldusavaldus kellegi vastu oli neil juba novembriks paika pandud. Seekord võeti ette Mart Järvik, kelle haldusala oli enne tema vastu üles köetud.