Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus (Reformierakond) ütles usutluses ERR-ile, et ei oska kommenteerida väiteid, et tema esitamine Euroopa Kontrollikoja liikmeks oli sisuliselt korruptsioonireeglitega vastuolus. Rosimannuse väitel on riigikantselei igati kinnitanud, et formaalselt oli kõik korras. Lisab, et sellise kaaluga valikud ja otsused on alati olnud erakonna juhi (Kaja Kallase) teha.
Riigikogu EKRE fraktsiooni liige Urmas Reitelmann ütleb, et Pentus valetab. Tema kandidatuuri valmistasid ette rahandusministeeriumi ametnikud ajal, mil Pentus tegutses aktiivselt ministrina. „Riigisekretär Peterkop täitis Kallase juhtnööre ja esitas Pentuse isiku kandidaadiks, silmamoonduseks aga ajastati “uudis” päevale, mil Pentus oli tõepoolest lähetuses ja Kruuse oli tema asendajana rahandusminister,“ toonitab Reitelmann, kelle sõnul Pentuse selgitused ei kannata mingit kriitikat.
Ta lisab, et tegemist on tüüpilise reformierakonna räpase mänguga, mida proovitakse formaaljuriidiliste trikkidega siluda, mis muidugi kedagi ei veena.
„Siinkohal ei tasu mainidagi, et Pentuse näol on tegu inimesega, kes oma isa ettevõttest võlausaldajate vara välja kantis ning juba seetõttu on tema kandidatuuri esitamine tülgastav ja amoraalne,“ ütles Reitelmann.
Korruptsioonivastast seadust: paragrahv 11 lõige 1 kohaselt ei või ametiisik teha otsust iseenda suhtes. See on ametnikele kehtiv toimingupiirang, mille teadva rikkumise eest on ette nähtud karistusõiguslikud tagajärjed. Vabariigi Valitsuse seaduse paragrahv 202 lõige 1 kohaselt esitab kontrollikoja liikme kandidaadi valitsus. Vabariigi Valitsuse reglemendi paragrahv 12 punkt 3 kohaselt teeb selleks ettepaneku rahandusminister.
„Kuna te iseennast esitada ei saanud siis kasutasite olukorra lahendamiseks ära võimalust, läksite välisvisiidile. Teie asemel oli ajutiselt rahandusministri ülesannetes maaeluminister Urmas Kruuse. Kas see teile endale ei näe kehv välja?“ küsis ERR-i reporter.
Vastus: „Ma ei kasutanud võimalust minna välismaale, vaid täitsin rahandusministri ülesandeid eurogrupi ja Euroopa rahandusministrite aruteludel. (—) Mul ei olnud kuidagi võimalik sellest eemale jääda.“
Küsimus: „Aga kas poleks olnud lihtsam ja ausam see, kui te oleksite astunud tagasi, läinud riigikokku ja siis oleks järgmine rahandusminister teid sellesse ametisse pakkunud?“
Vastus: „Valitsuse otsuse tegemise protseduuri on hinnanud ka riigikantselei. Ja riigikantselei hinnang on olnud täiesti üheselt, et kõik oli täiesti korrektne. Nemad on selles küsimuses valitsuse nõuandjad ja ma usaldan neid.“
Endine riigiprokurör Steven-Hristo Evestus on avaldanud ERR-i portaalis üsna rängad kahtlustused: kui Keit Pentus-Rosimannus enda esitamise ettepaneku tegemisse sekkus, on alust rääkida toimingupiirangu tahtliku rikkumise kahtlusest. Evestuse artiklis oli ka viide kunagisele reformierakondlasele Neinar Selile, kes mõisteti kriminaalkorras süüdi põhimõtteliselt samasuguste toimingute pärast. Seli oli nii Tallinna Sadama nõukogu esimees kui ka Eesti Olümpiakomitee president. Ta lasi hääletada Tallinna Sadama nõukogu koosolekul otsuse poolt maksta Eesti Olümpiakomiteele 250 000 eurot toetust. Ei lugenud ka see, et Seli hääletuse ajal ise kätt ei tõstnud.