Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

ÜRO ütleb süüdistavaid sõnu, eirates Maailma Terviseorganisatsiooni rolli koroonaviiruse levimises

-
18.05.2020
WHO-d ja selle juhti Tedros Adhanom Ghebreyesusist on süüdistatud nõrgas reageerimises viiruse levikusse.
© Reuters/Scanpix

Meie planeet maksab kallist hinda riikide tõttu, kes eiravad Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovitusi võitluseks koroonaviiruse pandeemiaga, ütles esmaspäeval ÜRO peasekretär António Guterres.

“Eri riigid on järginud erinevaid ja vahel vastuolulisi strateegiaid ja me kõik maksame selle eest rängalt,” ütles peasekretär WHO Maailma Terviseassamblee virtuaalkohtumisel.

Paraku on just WHO olnud suure kriitikalaine all. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) peadirektori Tedros Adhanom Ghebreyesuse vastu algatatud petitsioonile koguti paari kuuga ligi miljon allkirja. 31. jaanuaril algatatud petitsioon nõudis Tedros Adhanomi tagasiastumist ja Taiwani vastuvõtmist organisatsiooni liikmeks.

Change.org veebilehel ilmunud petitsioon „Call for the resignation of Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHO Director-General” algatati põhjusel, et Tedros Adhanom keeldus 23. jaanuaril kuulutamast Covid-19 viirust rahvusvaheliseks terviseohuks. Petitsiooni autori väitel on just osaliselt selle tõttu viirusesse nakatunuid praegu ligi kümme korda rohkem, kui ehk muidu oleks olnud. Lisaks keeldus WHO kategooriliselt probleemi ulatuse tunnistamisest.

“Me leiame, et WHO peaks olema poliitiliselt neutraalne organisatsioon. Kuid Tedros Adhanom Ghebreyesus usub ilma igasuguste täpsemate järelepärimisteta Hiina valitsuse poolt esitatud nakatunute ja surnute arve,“ selgitakse petitsioonis.

Ameerikas elav poliitikavaatleja Jüri Toomepuu kirjutas USA-s levinud arvamusest, et WHO, mille Etioopiast (kus Hiina on majanduslikult ja poliitiliselt tugevalt sees) pärit president Tedros Adhanom Ghebreyesus sokutati ametisse Hiina juhtimisel, kajastas viiruse levi algul Hiina propagandamasina seisukohti. Näiteks avaldas WHO 14. jaanuaril teate, et esialgne uuring Hiina võimude poolt pole tuvastanud viiruse kandumist inimeselt inimesele.

WHO suurim doonor USA teatas aprilli keskel, et peatab maksed ÜRO agentuurile halva juhtimise tõttu COVID-19 pandeemia ajal. USA president süüdistas enne teadaannet rahastamise peatamise kohta WHO-d viiruse tõsiduse varjamises, kui see Hiinas avastati.

WHO seisukohavõtud pandeemia ajal on alati olnud kõrgelennulised, ennast kaitsvad ja oma samme õigustavad, mis ei anna alust seda organisatsiooni tõsiselt võtta.

Seega pole häda mitte sedavõrd WHO soovituste eiramises, kuivõrd tema poolt antud valejuhistes ja -infos. Samas on ka Antonio Guterrest süüdistatud ÜRO tegevuse kallutamises.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus lubaski esmaspäeval algatada koroonaviiruse pandeemiale reageerimise sõltumatu uurimine niipea kui võimalik.