ÜRO Peaassamblee kinnitas neljapäeval Portugali ekspeaministri António Guterrese maailmaorganisatsiooni järgmiseks peasekretäriks.
Guterres ütles, et tema suurimaks väljakutseks saab võitlus terrorismi ja kriisikolletega, samuti põgenike probleemide lahendamine ning senisest aktiivsem tegelemine “võõravihaga” arenenud riikides. Tema arvates peaks arenenud riigid sh Euroopa vastu võtma oluliselt rohkem põgenikke kui seni. Guterres oli Portugali Sotsialistliku Partei aktivist ja Sotsialistliku Internatsionaali asepresident aastast 1992.
Ida-Euroopas loodeti, et järgmine peasekretär tuleb just nende riikiderühmast, sest idaeurooplane ei ole kunagi varem maailma esidiplomaadina tegutsenud. Tundub aga, et see ebaõiglus jätkub ning pagulaste ja majanduspõgenike laviinile Euroopasse ei tule niipea lõppu, vähemalt selle peasekretäri ajal.
Peaassamblee 193 liikmesriiki võtsid vastu resolutsiooni, määrates Guterrese ametisse 1. jaanuaril algavaks viieaastaseks ametiajaks. Ta vahetab välja alates 2007. aastast ÜRO peasekretärina tegutseva lõunakorealse Ban Ki-Mooni
ÜRO Julgeolekunõukogu avaldas Guterresele järgmise ÜRO peasekretärina toetust 6. oktoobril ning saatis tema kandidatuuri peaassambleele kinnitamsieks.
Guterres oli aastail 1995-2002 Portugali peaminister ning töötas aastatel 2005-2015 ÜRO põgenikeagentuuri (UNHCR) juhina.
Guterrese valituks osutumine tuli mõnele ÜRO diplomaadile üllatusena, sest nad ei oodanud, et niivõrd otsekohene ja suure poliitilise kogemusega kandidaat suudab saada toetuse julgeolekunõukogu viielt alaliselt liikmelt: Hiinalt, Prantsusmaalt, USA-lt, Venemaalt ja Ühendkuningriigilt.
Võistlus ÜRO peasekretäri koha pärast algas 10 kandidaadiga, Euroopa Liidu bulgaarlasest eelarvevolinik Kristalina Georgieva esitati alles eelmisel nädalal. Ta sai kolmapäeval kaheksa negatiivset häält, kaks neist vetoõigusega riikidelt sealhulgas Venemaalt. Poliitikavaatleja Andres Kasekampi arvates võisid need riigid näha Ida-Euroopa kandidaadis ohtu oma positsioonile. Kasekamp ütles intervjuus ERRle, et praegune valik pole kõige õnnestunum ja idaeurooplane saab sellele postile uuesti kandideerida alles paarikümne aasta pärast.
AFP – BNS- ERR- UU
FOTO: AFP/Scanpix – kaks kõrget ÜRO pagulasvolinikku Antonio Gueterres ja Angelina Jolie