Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA jagatud Danske-trahvi peab kasutama selleks, et “jürgenligit” enam juhtuda ei saaks

-
08.01.2025
Jürgen Ligi, rahapesuminister.
© UU

Teatavasti magas reformierakondlasest rahandusminister Jürgen Ligi eelmisel korral valitsuses olles täielikult maha Skandinaavia pankade rahapesu Venemaalt läbi Eesti. Nüüd, mil USA annab Eestile osa Danske pangalt saadud trahvist, mille saamise algatas rahandusminister Martin Helme, on selle tingimustes nõue, et „jürgenligit“ enam lubada ei tohi.

BNS vahendab: “Ameerika Ühendriigid ja Eesti sõlmisid teisipäeval kokkuleppe, millega eraldavad Ameerika Ühendriigid Eestile 50 miljonit dollarit Danske Banki rahapesu eest määratud trahvist.

Trahviraha suunatakse finantskuritegevuse, sealhulgas rahapesu, küberkuritegude ja terrorismi rahastamise ennetamise, avastamise ja uurimise tugevdamiseks. Kokkulepe panustab ka finants- ja küberkuritegevuse alase teadlikkuse tõstmisesse ning kriminaaltulu konfiskeerimise menetluste arendamisse.

Kokkulepe paneb paika, et saadud vahendeid tuleb kasutada finantskuritegude uurimise ja ennetamise süsteemide arendamiseks, õiguskaitseorganite esindajatele spetsialiseeritud koolituste korraldamiseks ning rahapesu ja terrorismi rahastamise vastu suunatud regulatsioonide järgimise täiustamiseks. Lisaks on eesmärk tugevdada konfiskeerimisprotsessides koostööd rahvusvahelisel tasandil.“

Nagu näha, nõutakse trahviraha eest seda, et Eesti asjapulgad poleks enam nagu Jürgen Ligi oli. Ehk raha peab USA nõudel investeerima sellesse, et rahapesu enam toimuda ei saaks. Sest:

Kes oli rahandusminister Danske rahapesu tippajal 2009-2014? Vastus: Jürgen Ligi.

Kes oli finantsinspektsiooni nõukogu esimees samal ajal? Vastus: Jürgen Ligi.

Mis ministeeriumi vastutusalasse kuulub võitlus rahapesuga? Vastus: rahandusministeeriumi.

Mis institutsioon tegeleb riikliku finantsjärelvalvega? Vastus: finantsinspektsioon.

Kes oli kõige tulisem Danske panga rahapesu eest kompensatsiooni välja võitlema palgatud USA advokaadibüroo vastane riigikogus? Vastus: Jürgen Ligi.“

Rahandusministrina juhatas Jürgen Ligi valitsuskomisjoni rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamist puudutavate küsimuste lahendamise koordineerimiseks. Selle komisjoni protokollid näitavad, et komisjoni esimehena osales Ligi 18 koosolekust vaid kahel. Hiljem on selgunud, et Danske Eesti üksusest liikus perioodil 2007–2015 läbi enam kui 200 miljardit eurot hämarat raha.

Reformierakond laskis võimule tulles põhja Martin Helme algatuse palgata Luis Freeh` raha Eestisse tooma – kõik Reformierakonna sammud on suunatud sellele, et rahapesu ei uuritaks või et uurimine oleks vähemalt nende kontrolli alla.

Trahvirahade saamise tingimused seavad nüüd „jürgenligidele“ piirid ette, aga Reformierakond on osanud alati nihverdada ja skeemitada. See peab lõppema.

Ja kindlasti tuleb jälgida, et valitsus ei suunaks seda 50 miljonit mõne eelarveaugu lappimiseks.

Uued Uudised