Üha selgemaks on muutumas tõsiasi, et vasakpoolsed poliitikud ja USA suured tehnoloogiaettevõtted (nn Big Tech) on löönud käed ning tegelevad lisaks dissitentlike isikute vaigistamisele sotsiaalmeedias ka nende eemaldamisega kogu digitaalkeskkonnast.
Hiljuti plaanis näiteks Chase Bank sulgeda USA endise riikliku julgeolekunõuniku Michael Flynni pangakonto, väites et „kliendisuhte jätkamine tekitab ettevõttele võimalikku maineriski“. Ehkki Chase’i kõneisik teatas augusti lõpus, et tegemist oli veaga ja vabandas tekkinud ebamugavuste pärast, on panga esialgne plaan siiski kõnekas. Neid näiteid on paraku veel.
Kaks juhtivat digimakse ettevõtet, PayPal ja Stripe, on samuti asunud aktiivselt tegelema tühistamiskultuuriga. PayPal tunnistas, et sulges vasakpoolse mittetulundusühingu Southern Poverty Law Center ettepanekul mitu kontot. Lisaks on PayPal teatanud koostööleppe sõlmimisest veel ühe vasakpoolse ühendusega – Anti-Defamation League (ADL) –, eesmärgiga „jõuda jälile ning takistada äärmuslikke ning vihaõhutavaid liikumisi toetavaid rahastajaid“.
Oma ühisavalduses ei ole aga ei PayPal ega Anti-Defamation League täpselt defineerinud, mida mõistetakse „äärmuslaste“ ja „vihaõhutavate liikumiste all“. Naiivne oleks siiski arvata, et juhtivad konservatiivid nende kahe haardest pääseda võiksid.
ADL-i juht Jonathan Greenblatt töötas Obama ajal Valges Majas presidendi ühe assistendina. Tema juhtimise all on ühendus kaugenenud oma algsest eesmärgist – võitlusest antisemitismiga – ning muutunud vasakäärmuslikku ideoloogiat esindavaks liikumiseks. Kõige kurikuulsam on ilmselt ADL-i tegevus nn okei-käemärgi nimetamisel valgete ülimuslikkuse sümboliks.
6. jaanuari Kapitooliumi rahutuste järel lõpetas Stripe maksetöötlusteenuse osutamise Trumpi kampaania veebilehele ja veebi kaudu toimuvatele annetuste kogumisele. Sama tehti isikutega, kelle kohta teati, et nad olid viibinud rahutuste ajal Kapitooliumil.
Juulis kirjutas kirjanik ja ärimees J. D. Vance Twitteris: „Järgmiseks sammuks on juurdepääsu takistamine finantsteenustele. Põhiseaduse teisest parandusest on vähe kasu, kui Visa teil laskemoona osta ei lase.“
Vance toob välja väga olulise tähelepaneku: kui inimesel on „valed vaated“, siis võtavad vasakpoolsed temalt tema hääle, tema raha ja võimaluse tegutseda digikeskkonnas. Tsenseeritud on aga ainult konservatiive. Igasugune vasakpoolsete vastu suunatud või nende eesmärke kahtluse alla seadev sisu lämmatatakse. Eriti aktiivselt on sellise tühistamiskultuuriga tegelenud Facebook ja Twitter; meenutame president Donald Trumpi väljaviskamist neilt platvormidelt.
Praegu toimuva taustal on tekkinud vajadus alternatiivsete digimakse teenuste järele. Ühe sellisega on välja tulnud konservatiiv Dan Bongino. Tema loodud AlignPay lubab teenust kõigile, tundmata huvi inimese poliitiliste veendumuste vastu. Bongino tunnistab, et uus platvorm on otsene vastulöök Stripe’i ja PayPali tühistavale tegevusele. Big Techi tsenseerimise vastu on tegutsema asunud ka mitmed teised konservatiivid. Loodud on näiteks uus serveriteenus, vastusena Parleri eemaldamisele Amazoni, Apple’i ja Google serveritest.
Tegemist on väga oluliste algatustega, mis hakkavad vastu demokraatiat hävitavate tehnoloogiahiidude tsensuurile. Sest nagu ütles kord prantsuse ajaloolane Alexis de Tocqueville: „Demokraatlikes riikides kehtestatakse türanniat teisiti. Keha jäetakse kõrvale ning liigutakse kohe hinge juurde. Isand ei ütle enam: „Sa kas mõtled nii nagu mina või sured“. Ta ütleb: „Sul on vabadus mitte mõelda nii nagu mina. Sulle jääb sinu elu, su omand ja kõik muu. Kuid tänasest päevast alates ei kuulu sa enam meie hulka“.“
Allikas: The Daily Signal