Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA Ülemkohtul jäi 22 osariigi toetamiseks julgust väheks

-
12.12.2020
Protest USA Ülemkohtu ees.

Ameerika Ühendriikide ülemkohus otsustas lükata tagasi Texase osariigi kohtukaebuse, millega nõuti valimistulemuste ülevaatamist neljas võtmeosariigis. Texase kaebust toetas rohkemal või vähemal määral kokku 21 osariiki.

Ülemkohus leidis, et põhiseaduse Artikkel III, millele kaebus tugines, ei anna kohtuasjaks piisavat alust ja et ühelgi osariigil ei ole õigust sekkuda teise osariigi valimiste korraldamisse.

Eraldi avalduses leidsid aga ülemkohtunik Samuel Alito ja ülemkohtunik Clarence Thomas, et kohus oleks pidanud Texase hagi siiski arutlusele võtma. „Minu hinnangul ei ole meil õigust seda kaebust tagasi lükata, kuna see kuulub otseselt meie pädevusse,“ kirjutas Alito.

Terve hulk teisi osariike avaldas Texase hagile toetust, väites samuti, et neljas võtmeosariigis, Michiganis, Wisconsinis, Georgias ja Pennsylvanias, kasutati ära COVID-19 pandeemiat, et muuta ebaseaduslikult valimisreegleid.

Texase peaprokurör Ken Paxtoni väitel olid valimisseadustes tehtud muudatused vastuolus nii konkreetsete osariikide seadustega kui ka USA põhiseadusega, kuna muudatused tehti mitteseadusandlike institutsioonide poolt.

Reedel, pärast ülemkohtu tagasilükkavat otsust, kirjutas Trump Twitteris: „Ülemkohus vedas meid tõeliselt alt. Ei mingit tarkust, ei mingit julgust!“

Trumpi juristid eesotsas Rudy Giuliani ja Jenna Ellisega teatasid aga juba, et plaanivad järgmise sammuna esitada eraldiseisvad kohtuhagid ringkonnakohtutele. Ühtlasi kutsusid nad kohtuid üles söakusele ja võtta kohtuasjad arutelu alla.

Intervjuus Newsmaxile nimetas Giuliani ülemkohtu otsust „kohutavaks, kohutavaks veaks“. „Kohtud ütlevad põhimõtteliselt, et nad ei taha sekkuda, et nad ei taha võimaldada meile kohtuistungeid, et nad ei taha, et Ameerika inimesed kuuleksid fakte,“ ütles Giuliani. „Kui nende faktide osas mingit lahendust ei tule, jäävad need meie riigi ajaloo avatud haavaks. Neid asju tuleb kuulda, neist tuleb avalikult rääkida ja keegi peab langetama otsuse, kas tegemist on tõeste või valeväidetega. Ja kusagil on olemas kohtud, kellel on julgus võtta vastu see otsus.“

Valijameeste kogu tuleb kokku esmaspäeval, 14. detsembril, et valida ametlikult järgmine president.

Allikad: Townhall, Epoch Times