Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Aasta kokku II: seltsimees, sotsialist, palun lahkuge ruumist

-
25.12.2021
Põhiseaduskomisjoni istung
© UU

Eelmise aasta kokkuvõtteks, kus oli märgiliseks sündmuseks Reformierakonna ja sotside obstruktsioon rahvahääletuse küsimusele, peame minema tagasi möödunud aasta detsembrisse. Novembri lõpus valib Riigikogu põhiseaduskomisjon esimehe ja aseesimehe. Komisjoni etteotsa saab juristi ja ajaloolase haridusega EKRE poliitik Anti Poolamets, aseesimehena jätkab sots Lauri Läänemets.

Erakorraline valimine toimus seoses põhiseaduskomisjoni senise esimehe Alar Lanemani (EKRE) nimetamisega siseministriks. Ametist tagasi astunud endine siseminister Mart Helme naasis Riigikokku ja suundus väliskomisjoni. Poolamets oli varem väliskomisjoni liige.

Põhiseaduskomisjon on Riigikogu alatine komisjon, mis menetleb muu hulgas põhiseaduse muutmise seaduse eelnõusid ning riigikogu, presidendi, valitsuse, riigikontrolli, kohtute ja õiguskantsleri tegevust reguleerivaid eelnõusid, samuti kodakondsust, välismaalasi ja valimisi käsitlevaid eelnõusid.

Mart Helme astus ministriametist tagasi, sest tal sai kõrini nendest ülespuhutud skandaalidest, mis tulenesid pühapäevastest raadiosaadetes „Räägime asjast“ kõlanud vestlustest. Sellega ennetati ka järjekordset umbusaldushääletust ning säilitati võimalus jätkata esialgu senise valitsusega ning hoida kurss abileureferendumi korraldamisel.
30. detsembril 2020. aastal täpselt kell 15.30 annab Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Kaja Kallas põhiseaduskomisjonile paberkandjal üle 3500 muudatusettepanekut abielureferendumi eelnõule. Sotsiaaldemokraadid saadavad enda 5800 ettepanekut digitaalselt.

Põhiseaduskomisjoni esimees Anti Poolamets leiab, et tegemist on täieliku obstruktsionismiga ning seab kahtluse alla parlamendi töövõime üldisemalt.

„Jõudu,“ soovib piinlikkusest näost punetav Kallas komisjonist lahkudes, millele kõlas vastuseks Poolametsa resoluutne hinnang olukorrale: „Kurb!“

Poolamets ütleb, et rahvahääletus ja ka abielu on liiga tõsised asjad, et nende kulul lihtsalt lolli mängida.

„Kas alaealistel peaks õigus olema juhtida iseseisvalt autot? Kas Hiiumaal on liiga palju hiidlasi? Kas abielu mõiste Eestis peaks sisult langema kokku abielu mõiste ja sisuga Usbekistani Vabariigis?“ on vaid mõned neist küsimustest, mida muudatusettepanekutena esitatakse. Tehakse ettepanek küsida, kas Venemaal on parem elada, kas anda Läti Saaremaale, kas võtta kasutusele rubla, kas väljuda NATO-st.

See kõik ei ole enam naljakas. Mõni nendest ettepanijatest saab hiljem minister. Näiteks Kalle Laanet ja Urmas Kruuse…

Lisaks leidub seal ka suisa roppusi. Selle autoriks on sots Raimond Kaljulaid. Ta pakkus välja küsimuse „Kas teid kepib, kes kellega kepib?“

„See on lihtsalt lollimängimine, millega pannakse kahtluse alla Riigikogu ja terve Eesti riigi autoriteet,“ sedastab Poolamets. Ta leiab, et opositsiooni poolt abielureferendumi eelnõule esitatud tuhanded muudatusettepanekud tähendavad Riigikogu töö blokeerimist ning siin peaks oma sõna sekka ütlema Eesti laiem juristkond.

„Parlament peab saama toimida. Jutt ei ole mitte ainult ühest eelnõust, vaid sellest, mis saab tulevikus. Kas tõepoolest võib digiajastul mehhaniseeritult blokeerida parlamendi töö,“ rääkis Poolamets Kuku raadiole antud intervjuus.

Pärast muudatusettepanekute laviini langeb Poolametsa sõnul eriti suur koormus Riigikogu juristidele. „On ju selge, et parlament ei saaks sellist hulka muudatusettepanekuid ehk sõna otseses mõttes juriidilist trollimist välja kannatada, sest parlamendisaalis on ka õigus kümme minutit vaheaega võtta iga muudatusettepanekuga. Siis istuksime kusagil järgmise sügiseni nende muudatusettepanekute otsas.“

„Rahvahääletus on nii kõrge õigusjõuga asi ja mina ei mõista, kuidas saab põhiseadust niimoodi seisma panna. Rahvalt hääle ära võtmine on praegu põhiseaduse toimimise peatamine väga olulises punktis,“ sõnab ta.

Reformierakonna esimehe Kaja Kallase sõnul on abielureferendumi eelnõu muudatusettepanekud aga tehtud läbimõeldult – nõnda, et ühe otsusega poleks võimalik komisjonil neid tagasi lükata.

“Kuna meie eesmärk on see planeeritav rahvahääletus ära hoida, mis on korraga nii mõttetu, naeruväärne kui ka julm, siis me oleme valmistanud ette ligi 3500 muudatusettepanekut,” ütleb Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

“Reformierakonna fraktsioonis on 34 saadikut ja iga saadik mõtles ligi sada küsimust. Mõni läks hoogu, kirjutas rohkem küsimusi, mõni jäi pidama vähema peale, aga kokku tuli umbes 3500,” räägib Kallas. Täpsustuseks olgu lisatud, et paljud neist kubisevad kirjavigadest ja ilmselgelt valmis suurem osa erakonna noorte jüngrite käe läbi, mida erakonna esimees ise pole näinudki.

Poolamets ei anna grammigi opositsiooni madrustele järgi: kuidas küla mulle, nii mina külale. Meenub loosung „Toompead rünnatakse“ Kordan, Toompead rünnatakse!“

2021. aasta jaanuaris läheb möll lahti. Põhiseaduskomisjonis on ametnikud juba pikki päevi avaldusi sorteerinud.

Asi tipneb sellega, et komisjoni aseesimees, sots Lauri Läänemets koos kaasvõitlejatega ründab Poolametsa kabinetti.

„Seltsimees, sotsialist, palun lahkuge ruumis!“ kõlab resoluutne nõue Toompea lossi teisel korrusel.

8. jaanuari Õhtuleht kirjutab: Riigikogu põhiseaduskomisjon pidi reedel jätkama istungit abielu rahvahääletuse muudatusettepanekute arutamiseks. Komisjoni esimees Anti Poolamets teatas neljapäeval, et reedene istung toimub virtuaalselt. Kuid komisjoni aseesimees Lauri Läänemets (SDE) tuli reedel enne koosolekut esimehe kabinetti ja teatas, et soovib füüsiliselt istungil osaleda.

„Meil tuleb virtuaalne istung,“ selgitas Poolamets. „Seltsimees sotsialist, ma palun lahkuda siit ruumist!“

Lauri Läänemets vaidles talle vastu, et olulise põhjuseta ei saa kaugistungit teha. „Sinu poolt välja toodud põhjus, et tehakse kaugistung, et sa saaksid vaigistada Riigikogu liikmeid, ei päde,“ ütles ta.

„Kõigepealt pane mask ette ja ära tungi võõrasse ruumi,“ vastas talle Poolamets. „Palun lahku siit ruumist ja näita parlamendiliikmele väärikat taset. Sa ei tohi võõras ruumis olla, kui sind pole siia kutsutud. See on minu isiklik kabinet. Ärge hävitage parlamendi mainet!“

Läänemets kutsus seepeale kohale ka komisjoniliikmed, reformierakondlased Kaja Kallase ja Valdo Randpere. „Ma võtsin oma kohvi ka kaasa,“ teatas heatujuline Randpere ja tegi ettepaneku minna suuremasse ruumi.

„Tehke oma sõud mujal,“ soovitas Poolamets. „Meil toimub virtuaalne koosolek.“

Kaja Kallas uuris, kas ajakirjanikel on luba kabinetis olla, aga parlamendiliikmetel ei ole.

„Sa tekitasid eile kaose,“ põrutas Poolamets Randperele, kui viimane teatas, et tuli füüsiliselt kohale, kuna komisjoni esimees teatas neljapäevasel istungil, et virtuaalne koosolek toimub vaid selleks, et inimestel mikrofone välja lülitada.

„Loodan, et Kaja Kallas ilmutab väärikust ja leiab oma kabineti üles. Punalipsulisest sotsist ei saa seda loota,“ kommenteeris Poolamets. Kaja Kallas tõi seepeale välja, et Riigikogu liikmel on õigus osaleda komisjoni istungil ja tutvustada muudatusettepanekuid.

„Kas te võtsite nüüd nendest Ameerika märatsejatest eeskuju? Äkki lükkate tooli ka ümber? Sa tulid ehtsa sotsialisti kombel laamendama, trügisite sisse, keeldute lahkumast,“ pahandas Poolamets.

„Istungi ruum on seal, kus istungit juhatatakse,“ leidis Läänemets, et komisjoni liikmetel on õigus Poolametsa kabinetis istuda.

Poolamets teatas, et läheb EKRE fraktsiooni ruumi ja jätkab seal koosolekut. „Kui sind kohal ei ole, siis ma võtan juhtimise üle ja lõpetan koosoleku ära,“ ütles Läänemets. „Võtke see linti, et revolutsiooniline madrus tahab koosolekut üle võtta,“ soovitas Poolamets ruumis viibivatele ajakirjanikele.

Poolamets suunduski EKRE fraktsiooni ruumi. Vastuseks ajakirjanike küsimusele koosoleku jätkumise kohta, teatas ta: „Austusest nende inimeste vastu, kes ikkagi on end üles andnud ja ootavad lobby’s, proovime koosolekut jätkata, kuigi näete ise kui masendav see pilt on. Ei tea, kas Kapitooliumi ründamine oli silme ees, et teevad samasuguse triki? Aga need pole ju inimesed tänavalt, vaid parlamendi liikmed.“

Põhiseaduskomisjoni aseesimees Lauri Läänemets astus ühel hetkel oma kohalt tagasi. Seaduse järgi tähendab Läänemetsa tagasiastumine seda, et nii Poolametsa kui Läänemetsa volitused kehtivad kuni uute valimisteni, mis peavad toimuma järgmisel komisjoni istungil.

Poolametsa taandamise esile kutsumiseks astuski Läänemets põhiseaduskomisjoni aseesimehe kohalt tagasi, millega kaasneb automaatselt nii esimehe kui aseesimehe uus salajane valimine järgmisel istungil.

Läänemetsa sõnul on Poolamets süstemaatiliselt opositsiooni vaigistanud – ei ole lasknud saadikutel muudatusettepanekuid tutvustada ega neid arutada, on katkestanud riigikogu liikmete sõnavõtte, muutnud meelevaldselt komisjoni toimumise kohta ning kehtestanud absurdsed ajapiirangu.

Opositsioonisaadikud saatsid Riigikogu juhatusele protesti, et neil ei võimaldata põhiseaduskomisjonis oma ettepanekuid piisava ajaga selgitada. Riigikogu esimees Henn Põlluaas kinnitas ERRile, et proteste arutatakse järgmisel Riigikogu juhatuse istungil.