Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Absoluutne vaesus tõusis järsult, aga peaminister peksab jätkuvalt segast

-
29.11.2023
Tühi rahakott
© Unsplash.com

Miks üldse peab Kaja Kallase arvamusi avaldama ja temaga intervjuusid tegema, kui ta: a) ei adu reaalsust; b) ei tunne numbreid; c) ajab lihtsalt hülgemöla. Valetamisel, isegi poliitiku puhul, on ikkagi teatud piirid. Selles valdkonnas aga on sarivaletajana tuntud Eesti mõjukas täiesti rappa läinud.

Peaminister Kaja Kallas rääkis teisipäeval Vikerraadio saates „Stuudios on peaminister“, et inimeste ostujõud on suurem kui inflatsioon ning numbrite järgi tulevad eestlased toime sama hästi kui enne kriisi.

Kallas lisas, et reaalne ostujõud on juba jõudnud kriisieelsele tasemele ja inimeste reaalne ostujõud on suurem kui inflatsioon.

„Kas te tahate päriselt öelda, et inimesed tulevad täna toime paremini kui kriisi eel?“ küsis saatejuht peaministrilt. „Ei, ma ütlen, et sama hästi kui kriisi eel!“ ütles Kallas ja lisas, et nii näitavad numbrid.

Numbrid näitavad muidugi midagi muud. Näiteks seda, et möödunud aastal toimus Eestis absoluutse vaesuse järsk tõus.

2021. aastaga võrreldes suurenes 2022. aastal absoluutses vaesuses eestlaste hulk 1,1%-lt 2,9%-le, aga muu kodakondsusega inimeste seas 3%-lt 8,5%-le. Suur hüpe toimus eelmisel aastal, kui sõja tõttu saabusid siia Ukraina põgenikud. Absoluutse vaesuse piir oli mullu 303,4-eurose kuusissetuleku juures.

2021. aastal elas Eestis absoluutses vaesuses 18 000, aga 2022. aastal ligi 48 000 inimest, nii et see arv kasvas kaks ja pool korda.

Kaja Kallasel on sellest ükskõik, temal on 300 000 eurot varnast võtta, et laenuks anda ilma, et küsida, kuhu see läheb, ja pensionärist vanemad saavad ka lõdvalt hakkama.