Ajakirjanduse tase: Toomas Sildami intervjuust Helir-Valdor Seederiga jäeti välja kriitika meedia aadressil

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
ERR-i nõukogu uued liikmed said paika. Pilt on illustratiivne.

Üks lugeja juhtis Uute Uudiste tähelepanu sellele, kuidas 11. veebruaril toimunud Toomas Sildami raadiointervjuus Isamaa liidri Helir-Valdor Seederiga kritiseeris viimane tugevalt Eesti ajakirjandust ja reporterit ennast, kuid ERR-i kodulehele üles pandud kirjalikku varianti see ei jõudnud.

Muidugi on väljaandel õigus intervjuud kärpida või keeleliselt redigeerida, kuid seekord jäeti välja kogu kriitika ajakirjanduse vastu – see annab nüüd valitsuselt raha nõudvale massimeediale väita, et nemad on “rahva hääl” ja kirjutavad ainult tõtt.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Alljärgnevalt intervjuu ERR-i kodulehelt ja rasvase tekstiga see osa, mis raadiosaates oli, kuid lugejani ei jõudnud.

Toomas Sildam: “Lugesin hiljuti ennustust, et paljud Isamaa inimesed kohalikes omavalitsustes annaksid 2021. aasta presidendivalimistel oma toetuse  Kersti Kaljulaidile?”

Helir-Valdor Seeder: “Mina ei tea, kes need ennustajad teil on…”

Toomas Sildam: “Lugesin ajakirjandusest.”

Helir-Valdor Seeder: “No näete, see ongi üks ajakirjanduse probleem, et väga palju arvatakse ja ennustatakse, aga väga vähe toetutakse faktidele ja väga vähe on analüüsi.”

Välja on jäetud edasine Seederi jutt: “See on süvenenud probleem Eesti ühiskonnas, mis mõjutab oluliselt poliitikat ja kogu ühiskonna hoiakuid ja väärtushinnanguid. Meie meedia/ajakirjandus tegelevad liiga palju iseendaga, korjavad arvamusi ja ennustusi iseenda seest, kujundavad nendest justkui faktid ja tegelikkuse, ja siis selles tegelikkuses ehk virtuaalses maailmas kujundatakse ka avalikku arvamust. See on väga tõsine probleem, ja ma näen, kuidas Eesti meedia ja ajakirjandus on üha rohkem võõrandunud tegelikust elust ning selle kaudu võõranduvad muidugi ka poliitikud üha rohkem tegelikust elust. See on üks tõsine probleem.”

Sildam: “Mis selle vastu aitaks?”

Seeder: “Üks asi on Eesti meediamaastiku väiksus ja piiratud ressurss. Et saada kvaliteetset meediat, on vaja sinna panustada ja maksta ajakirjanikele väärilist palka. Neil peab olema piisavalt aega, et tegeleda uuriva ajakirjandusega.

Tänapäeva kiire ja pealiskaudne online-meedia ja selle kõrval sotsiaalmeedia mõjutavad ka kvaliteetajakirjandust. See ühtlustab kvaliteeti, ja mitte üles-, vaid allapoole.”

Välja jäetud Seederi edasine jutt: “Teine asi on vastutamise küsimus. Kui ma kuulan jutusaateid, mis hakkavad reedel pihta ja lõpevad esmaspäeval, siis seal on valdavalt ajakirjanikud, ega poliitikud seal enamasti ei räägi, neid on väike osa. Ajakirjanikud ise räägivad ja see on põhiline, millega inforuum täidetakse. Kuulan aegajalt neid ja seal on enamus selliseid oletusi, ennustusi ja arvamusi, ega faktivigu ei parandata, asjaosaliste poole reeglina ei pöörduta. Ma lõputult kuulen oletusi, mida arvatakse Tartu rahust või piirileppest või teisest sambast või pensionireformist – kõik on oletused. Ma kuulan tsitaate seadustest, need on faktivigu täis. Võtan ka Toomas Sildami ERR-i kommentaari 25. jaanuaril, kus ta kirjutab, et võiks tegeleda teise samba puhul tegelikest probleemidest lähtuvalt, näiteks töövõime kaotanud inimestele võimaldada oma raviks raha välja võtmist ja nii edasi – see kõik on praegu pensionireformis sees. Aga Toomas Sildam kirjutab kommentaaris ja informeerib eesti rahvast, et selle asemel, et tegeleda 2021. aasta valimiste eel populistliku rahade jagamisega, võiks tegeleda näete sellega, et inimesed saaksid raha kätte. Aga sellega ongi tegeletud! (Seeder räägib lisaks, mil moel on ta sellega tegelenud). Kõik see, mida ma kuulan, on selline virtuaalne maailm, asjaosalised on kuskil tagaplaanil, ning meedia ja ajakirjandus räägib ja kujundab seda pilti, /…/ mis osaliselt vastab ja osaliselt ei vasta tõele. See on tõsine probleem, tõsisem, kui oleme teadvustanud Eesti ühiskonnas. See on tõsine olukord ka inimesele, kes kuulab ja ei saa selgust, mis on tegelikkus ja mis ei ole.”

Nagu näha, ei talu nii ERR kui ka muu peavoolumeedia üldse kriitikat. Ja miks peaksid poliitikud minema ERR-i “ajakirjanikega” vestlema, kui nende murenoodid intervjuudest lihtsalt välja visatakse?

Raadiosaadet kuuleb SIIT ja ERR-i intervjuud kirjalikus vormis näeb SIIT

12 commentsOn Ajakirjanduse tase: Toomas Sildami intervjuust Helir-Valdor Seederiga jäeti välja kriitika meedia aadressil

 • Avatar

  Need nn ajakirjanikud, kellest julgelt üle poole on laps-ajakirjanikud- s.t. väga vähese elukogemusega, pressivad avalikkusele peale oma nägemust. Siin puudub kodanikel peaaegu igasugune võimalus seda ajuvaba propagandat vältida, sest pea kõik meedia on neid ‘progressiivseid’ tarku täis. Muidugi saab Tv ja raadio lihtsalt kinni keerata, aga inimene on harjunud siiski uudiseid saama. Lohutuseks võib mõelda, et kõik muutub ajas, ka hetkel laiutav agressiivne liberalism kaob ühel päeval ajaloo prügikasti.

 • Avatar

  Ühesõnaga – peavoolumeedia mitte peegelda reaalsust, vaid esitab sellest oma versiooni/ tõlgenduse rahvale.
  S.t. – peseb inimeste ajusid…

 • Avatar

  kui keegi kunagi väitis, et kuusk pole kallutatud, siis lubage naerda, kuusk see peamine niiditõmbaja…

 • Avatar

  Kuusk alandlikult ei seganud ega häirinud Ligi heietamist, välja arvatud tööõnnetusena üksainumas kord! Samast operetist oli Ossinovskile Esimeses stuudios esinemisvõimaluse – enda upitamine ja koalitsiooni mahategu – andmine Mirko Ojakivi poolt. Ojakivi aina noogutas hardunult pead, kui Osiinovski suust kuldmune kukkus. Lõpuks elas Ojakivi pugemisse sedavõrd sisse, et pistis kätega täpselt samamoodi vehkima ja ringe tegema kui Ossinovski teispool lauda.

 • Avatar

  See, et ignoreeritakse või varjatakse fakte, esitatakse arvamusi, oletusi, hüpoteese tõe pähe, on paraku levinud terves massimeedias, mitte ainult ERR-s. Ja levinud ka poliitikute, võimulolijate ja muude “spetsialistide” juttudes.
  Näiteks praegu üleilmselt aktuaalne koroonaviiruse teema. Missugustel faktidel põhineb see epideemia väljakuulutamine ja sellega seonduvad eriolukorrad ja muud meetmed kuni inimõiguste ühe punkti tühistamiseni välja.
  Meile väidetakse, et on väga palju nakatunuid, haigestunuid ja surmajuhtumeid. Ja tuuakse pidevalt selle kinnituseks numbreid. Et viimaste andmete kohaselt on surnud juba 12 inimest jne. Jäetakse aga esitamata olulised faktid, ei tehta korrektseid analüüse, võrdlusi eelnevate perioodidega jne.
  Näiteks teeme võrdluse meie tavalise hooajalise gripiga. (https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/Nakkushaigused/Haigestumine/nakkush_statistika/gripoihooaja_kokkuvote_2018.pdf)
  Näeme, et eelmisel hooajal haigestus meil 45-55000 inimest. Intensiivravi vajas 130 inimest (212 inimest hooajal 2017/2018).Gripist tingitud tüsistuste tõttu on surnud 57 haigestunut . (94 inimest hooajal 2017/2018)
  Kõikidest intensiivravi osakonda sattunutest suri 43,8% ( eelmisel hooajal 44,3%)
  Keskmiselt surem meil grippi ja sellega seotud tüsistustesse 60-90 inimest ühel hooajal. Ja ei mingit paanikat, eriolukorra kehtestamist, piiride sulgemist jne.
  Palju on grippi surnud sellel hooajal?. Artikkel ERR-i lehelt 20 märts 2020. Grippi haigestumine on hakanud vähenema – 20.03.2020 11:11 ERR … Kokku on hooaja algusest gripi tõttu surnud kümme inimest, neist üks üheksakuune laps ja üheksa inimest vanuses 65 ja vanemad.
  Seega on grippi surnud vaid 10 inimest !!! Koos koroonaviirusega siis 22 inimest !!! Seega kordades vähem kui grippi igal aastal. Ja pole see koroonaviirus ka oluliselt ohtlikum kui gripp, sest ka gripi puhul sureb ligi pool intensiivi sattunutest.
  Ja meil räägitakse mingist erakordselt ohtlikust epideemiast, mille tõttu tuleb kehtestada erakorraline seisukord, tühistada osa inimõigusi jne. Ja käivitada üleüldine hirmutamise kampaania.
  Ja siis tegeletakse veel oletamisega ehk prognoosimisega, kasutades igasuguseid mudeleid jne. Et oodake vaid, küll alles hakkab neid surmasid tulema. See on aga siiski vaid otsene hirmutamine.

  • Avatar

   Nõus !
   Ka minu silmale näib, et meetmed on üle võlli eba-adekvaatsed…

   Intensiivselt võiks kaitsta riskirühmi – vanurid jt. Kogu riiki ei oleks vaja kinni panna. Need meetmed on hullemad kui probleem ise, tundub.
   (Samas, ma möönan, et sellest kriisist on Eestile (ja inimkonnale) kaugelt rohkem kasu kui kahju…, just mõtlemise ja elukorralduse ümber-orienteerimise mõttes. Aga see on kõige tähtsam ! (Seda kõike siis juhul, kui mingit veel hullemat pööret ei peaks tulema…))

   Ja huvitav, et meie “kõrgeltarenenud” meditsiinisüsteem (tegelikult kuritegelik süsteem !) ei räägi üldse ravist… – tuleb nagu välja et meie 21. saj. meditsiin on võimetu isegi “batsillide” ees… No on ikka “kõrgelt arenenud” küll…!

   Inimesed, kes hirmul (või kes juba abi vajavad) – pöörduge alternatiiv-meditsiini- inimeste poole. Nemad teadvad, oskavad ravida, ja ka aitavad…

 • Avatar

  Viimane ERR-i Jürgen Ligi intervjuusaade kuulutati välja kui endise rahandusministriga ja pärast koostati saatest uudis pealkirjaga “Rahandusministrit praegu Eestil pole”. Tundub, et Andres Kuusk ja Jürgen Ligi leppisid omavahel kokku, mis selle saate sõnum peaks olema, muidugi on selles sõnumis ligilikult praeguse valitsuse alandamine. Alandada Ligi oskab, ei midagi muud. Viimati oli aga Jürgen Ligi hoopis haridusminister, nii et oleks võinud reklaamida saate välja “Universaalne pedagoog Ligi tuleb meid kõiki õpetama”. Ja kui Andres Kuusk nii väga tahab rõhutada Ligi saavutusi rahandsuministrina, siis peaks alustama maailma viie suurima rahapesuriigi hulka viimist. Ometi pole Kuusk rahapesu teemat praktiliselt puutunud, kui vaid meenutada, kuidas ta pani eelmiste valimiste stuudios suu kinni Karilaiul, kui viimane tahtis rääkida Reformierakonna “tõelistest saavutustest” Eesti majandamisel.

 • Avatar

  Ennem asi ei liigu, kui tühistatakse nende ideoloogiatöötajate pressilitsents. Nad on tõestanud et ei vääri seda.
  Seega valitsuse kantseleil tuleks nende pädevust hinnata. Ajakirjanikud ei ole vastutanud oma töötulemuste eest. Aga peaks.
  Kui ERR juhtkond ei suuda neid kontrollida, tuleb ERR üldse sulgeda.
  Näiteks kui täna õhtul suudlevate meeste toimetus ütleb, et neiud lähevad homme relva hoidma ja noormehed peavad sukkpüksid endale pähe ja jalga tõmbama – siis
  nii ka gretapõlvkond ka teeb . TV teeb oma “tööd”. Terve mõistus on ammu kadunud meediast ja rääkimisest ei aita.

 • Avatar

  See kuidas räägivad erameedia ajakirjanikud on nende endi ja omanike nägemus. Kuid maksumaksja poolt ülal peetavas Rahvusringhäälingus tuleks ajakirjanduslik kord kiiremas korras taastada. Eilne Esimene Stuudio oli järjekordne näide ühepoolsest poliitika väljendumisest. Kui stuudiosse on kutsutud ainult üks poliitik ja saatejuht, siis ei väljenda see saade ju laiemat avalikust ja esindab vaid ühte poliitilist maailmavaadet. Antud saates siis Reformierakonna seisukohti. Et Esimese Stuudio saade oleks laiema ühiskondliku kandepinnaga, tuleks lõpetada ühe külalisega vestlussaated. Eilse saatekülalise kõrval oleks pidanud olema keegi valitsuskoalitsioonist. Soovitavalt samast rahanduskomisjonist, kust oli ka Jürgen Ligi. Näiteks lisaks Jürgen Ligile oleks olnud rahandusminister ja siis nad kahekesi saaksid kumbki esitada omi seisukohti. Saatejuhi ülesanne oleks suunata küsimustega ja jälgida, et sõna saaksid mõlemad saatekülalised. Kahjuks aga sellist saateformaati näeb ERR’i programmis väga vähe. Viimane aeg oleks viia Rahvusringhääling vastavusse hea ajakirjandusliku tavaga ja teha vastavad otsused selle meediaasutuse juhtkonnas!

 • Avatar

  ma näen seda juba pikemat aega. ajakirjanikud tõesti räägivad ja paiskavad õhku seda, mida sülg suhu toob, aga kuskil ei ole kedagi, kes vastu väitleks. nii jääbki õhku nagu see kõik olekski tõde. sama jutt viimase 1. stuudioga, kus Ligi räägib ja vahutab, Kuusk kuulab, laseb vahutada ja ei ühtegi ebameeldivat küsimust. see oli täielik jaburus, sest kõik mäletavad, kuidas riik inimesed-firmad 2008.a. kriisis pikalt saatis, nüüd aga korrutab, kui tähis on hoida inimesi, firmasid elus… et siis oli täiesti teine olukord, oli vaja jahutada maha majandust…aga seda ei rääkinud, kuidas pankurid isiklikult reklaamikampaaniates osalesid ja laenu kutsusid võtma, kõik said, küsi ainult, jäi mulje, et lausa sunniti… kus olid siis rahandusministeerium ja eesti pank, et inimesi-pankureid mõistusele kutsuda ja jälgida ranget laenuandmise poliitikat? ei, sest vaja oli raha pesta… issand, anna kannatust,paroodia kuubis! ja nüüd ma pean uskuma, mida Ligi räägib??? hahaha!!!

 • Avatar
  vanaema maalt

  ERR on ennast rahvast täiesti eraldanud mingi nähtamatu müüriga. Opositsiooni kullerid ees ja taga, Sildam Rebane, Tralla, Kuusk jne. euroruuporid materdavad igal sammul valitsust. Ei ole nende mure, et seistakse oma rahva tervise eest, ikka leitakse vigu ja vingumist. See on uskumatu mõttemaailm ERR-is, otsida toetust oma valikulistele vaimusähvatustele Põhiseaduse tõlgenduste abil. Kuidas on võimalik selliselt käituda ka kõige kriitilisemal ajal, kas tõesti päästab selliseid vaid….teadagi mis. Aust ja eetikast on seal järel vaid riismed, vabadus mustata, ongi kogu ajakirjandus uuskommunismis.

 • Avatar

  Ma olen ülaloleva Maido Pajo arvamusega väga nõus, ainult et… kui omanikel ja toimetajatel on mille üle mõelda, siis pole neil millega mõelda, sest vastav abivahend on alaliselt hõivatud ühe organismide produkti ventilaatorisse viskamise koordineerimisega. Sellest on tõsiselt kahju, mingit vaheldust oleks neil selles vaja.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused