Ajaloolane Jaak Valge: siseminister Andres Anvelt ei saa olla sünnijärgne Eesti kodanik

Eesti,
- Updated
©Scanpix
Siseminister Andres Anvelt

Tänane Õhtuleht on esitanud küsimuse, kas siseminister Andres Anveltil saab olla sünnijärgne Eesti vabariigi kodakondsus. Siseministeeriumi väitel on Anvelt sünnijärgne kodanik, kuid ajaloolane Jaak Valge selgitab, et see võimalus on peaaegu olematu.

Valge ütleb, et vastavalt Eesti vabariigi kodakondsuse seadusele omandab laps sünniga Eesti kodakondsuse, kui tema sündimise ajal vähemalt üks tema vanematest on Eesti kodakondsuses. Andres Anvelti mõlemad vanemad Jaan ja Rosa sündisid Nõukogude Liidus, 1936. ja 1934. aastal.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Juhul, kui Andres Anveltil oleks Eesti vabariigi kodakondsus, peaks järelikult ka vähemalt üks tema vanematest olema Eesti kodakondne, aga selleks peaks tema vanemate sündimise ajal olema Eesti kodakondne vähemalt üks tema vanavanematest. Andres Anvelti vanaisadel Richard Majakul ja Jaan Anveltil Eesti kodakondsust ei olnud,” märgib Valge. [Nii Richard Majak kui ka Jaan Anvelt olid Stalini režiimi käsilased, kes võitlesid Eesti Vabariigi vastu – toim.]

“Nende abikaasad Linda-Maria Põder ja Alice Stein-Anvelt vastasid Eesti vabariigi 1918. aasta Maapäeva määruses ja 1922. aasta kodakondsuse seaduses sätestatud Eesti sünnijärgse kodaniku nõuetele, kuid arvestades, et Eesti kommunistid Eesti iseseisvust ei tunnustanud, ning teades ka Nõukogude Liidu toonaseid olusid, on raske uskuda, et Linda-Maria Põder ja Alice Stein-Anvelt ei võtnud Nõukogude Liidus elades Nõukogude kodakondsust.”

Valge osutab, et kui Linda-Maria Põder ja Alice Stein-Anvelt tõesti varem Nõukogude kodakondsust võtnud ei olnud, siis kaotasid nad oma Eesti kodakondsuse koos abiellumisega võõrriigi kodanikega, sest soov ja taotlus Eesti kodakondsus alles jätta on nende puhul ülimalt ebatõenäoline.

“Nii oleks keeruline teha muud järeldust peale selle, et Andres Anvelti Nõukogude Liidus sündinud vanematel Jaanil ja Rosal ei saanud sünnijärgset Eesti kodakondsust olla. Kui see nii on, siis ei saa ka Eesti vabariigi siseministril kuidagi olla sünnijärgset Eesti vabariigi kodakondsust,” järeldab Valge.

Loe Jaak Valge artiklit SIIT!

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused