Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Äraspidi kärped: valitsus soetab odavamate ja kiiremate meditsiikopterite asemel päästekopterid

-
19.08.2021
Tallinna Kiirabi

Kärpekava juurutava valitsuse ministrid ütlesid ei miljonite eurode säästmisele ning kiirematele ja odavamatele kiirabikopteritele eelistatakse päästekoptereid, kirjutab Eesti Ekspress.

„Brüsseli abikava näeb ette Eestis kiirabi lennuteenuse loomist. Sotsiaalminister (Tanel Kiik Keskerakond) ja siseminister (Kristian Jaani, Keskerakond) aga leidsid, et sama sildi all saab väledate kiirabikopterite asemel osta sootuks teistsuguseid lennumasinaid.

PPA tarvitab meditsiinilendudeks mitmeotstarbelisi päästekoptereid. Väljakutsest poole tunni möödudes jõuab selline õhumasin 75 kilomeetri kaugusele.

Kiirabiauto läbib selle ajaga 40–50 kilomeetrit, kiirabikopter 100–120 kilomeetrit. Võit oleks märkimisväärne.

2019. aasta aprillis alustas riigikantselei juures tööd õhusõidukite eksperdirühm. See vaagis Eesti lennuteenuste tulevikku.

Esialgu oli see materjal ametialaseks kasutamiseks, kuid põhilised ettepanekud tegi toonane siseminister Mart Helme (EKRE) mullu avalikuks. Neist kõige olulisem oli juurutada PPA kopteritele ööpäevaringne 15 minuti pikkune valmisolek. Helme nimetas ka vajadust arendada välja kiirabilendude teenus. „See suurendaks ajakriitilist ravi vajavate patsientide ellujäämise ja paranemise tõenäosust,“ selgitas ta.

Raha tuli Brüsselist taaste- ja vastupidavusrahastusest, rida kandis pealkirja „Tervis ja sotsiaalkaitse. Kiirabi lennuteenuse väljaarendamine. Toetus 46,3 miljonit eurot“.

Ometi otsustasid uue valitsuse tervise- ja tööminister Tanel Kiik ning siseminister Kristian Jaani leidsid, et riik võiks osta hoopis kaks uut päästekopterit. Koos kopteribaaside laiendamise ja haiglate juurde maandumisplatside rajamisega kulubki selleks 46,3 miljonit eurot. Lisanduvad taristu ja kopterite ülalpidamine, hooldamine, töötasud ja muu säärane, mille maksaks kinni Eesti riik.