Argpükslikule peaministrile: tuhandete inimeste allkirjade üleandmine on tseremoonia, mitte “andke see mälupulk siia!”

Eesti,
- Updated
©Tiit Blaat/ Scanpix
Petitsiooni 18 000 allkirja ei anta üle möödahiilivale peaministrile.

Kolmapäevases infotunnis küsis EKRE saadik Mart Helme peaminister Jüri Rataselt, millal saab talle üle anda petitsiooniga rändepakti vastu kogutud allkirjad, kuid sai vastuseks demagoolise sõnavahu.

Taustaks: EKRE algatas novembris petitsioon.ee keskkonnas allkirjade kogumise Marrakechi pakti vastu. 1. detsembril lõppenud aktsiooniga koguti veidi alla 18 000 allkirja. Kuigi Jüri Ratase valitsus ei andnud rändepaktile konsensulikku heakskiitu, ning Riigikogu tegi vaid 41 häälega soovitusliku avalduse, saatis välisminister Sven Mikser ikkagi Eesti saadiku ÜRO-s rändepaktile allkirja andma.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Et peaministrile ja tema valitsusele rahva tahe allkirjade näol ikkagi teada anda, palus EKRE fraktsioon Jüri Ratasel leida aega, et kohtuda ja need allkirjad üle anda. Fraktsiooni sekretäri kahele kirjale, mis läksid peaministrile isiklikult, ja ühele, mis saadeti tema büroosse, vastust ei tulnud. Telefonikõnes ütles peaministri büroo ametnik, et Jüri Ratasel on aeg 99% ulatuses kinni, kuid büroo tegeleb sellega.

Ühel päeval ilmus peaminister Jüri Ratas ette teatamata EKRE fraktsiooni ruumidesse hetkel, mil seal olid vaid ametnikud, ning teatas, et tuli allkirjade järele. Mõistagi neid talle ei antud, sest selliseid toiminguid teevad ainult poliitikud omavahel ehk siis tseremoonia kaudu, mitte aga mööda minnes ja mälupulka kaasa haarates. Ilmselt aga argpükslik valitsusjuht seda just nii lootiski teha, teades juba ette, et EKRE poliitikutest kedagi kohal pole, ja soovides mälupulk fraktsiooni töötajatelt ülikergelt kätte saada, et ei peaks saadikutele mingeid seletusi andma ja midagi lubama.

Tuletagem meelde, et näiteks märtsis anti Riigikogus Eiki Nestorile üle 2000 Valgamaa kodaniku allkirjastatud petitsioon Valga haiglas sünnitusosakonna sulgemise vastu ning sünnitusabi osakonna töö jätkamise ning selle töö rahastamise jätkusuutlikkuse poolt. Petitsioonile kogutud allkirjad andsid Riigikogule üle allkirjastanute esindajana Anastasya Kikkas ja Riigikogu liige Märt Sults. Selline näeb protseduur välja tegelikult, mitte peaministri “läbipõikamisena”!

Kui lüüa Google`i sisse lausekatke “…andsid allkirjad üle”, leiab arvukalt infot metsakaitsjate, pagulasvastaste, eakate ja paljude teiste kogutud allkirjade üleaandmise tseremooniatest Riigikogus, valitsuses ja teistes asutustes. Tegu on teatud määral piduliku ja kindlasti ametliku toiminguga – Jüri Ratas lootis paraku allkirjad nagu muuseas kätte saada ja siis alumise sahtli tagumisse otsa vedelema jätta.

Tõe huvides lisavad Uued Uudised ka Riigikogu stenogrammi, et lugeja saaks väitlusest aimu. Olgu ära märgitud, et pärast peaministri vastuse viimaseid sõnu lõpetas Riigikogu esimees Eiki Nestor kibekähku infotunni ära, et Mart Helme ei saaks täpsustavat lisaküsimust esitada.

Mart Helme: “Palusime teilt aega, et te võtaksite vastu need peaaegu 18 000 allkirja, mille me oleme kogunud Marrakechi kompaktiga ühinemise vastu, mis peaks täna ilma igasuguse mandaadi ja volituseta meie suursaadiku poolt alla kirjutatud saama. Millal te suvatsete meid vastu võtta, et me saaksime need allkirjad teile üle anda?”

Peaminister Jüri Ratas: “Vastates teie teisele küsimusele nende allkirjade osas, mina sain info, et teie soovite neid allkirju üle anda. Ma arvan, et ma ei eksi, see oli eelmisel nädalal peale infotundi. Mina läksin EKRE Riigikogu fraktsiooni ja ütlesin, et palun, ma võtan need allkirjad vastu. Minule ütles teie ametnik, et see üleandmine, et teil ei olevat need andmekandjad veel ette valmistatud, see ei ole valmis ega te ei saagi neid veel üle anda. Nii et te ruttate ise, te tahate ise teha, teha, teha, aga andke oma headele ametikaaslastele EKRE fraktsioonis ka aega, et nad saavad need asjad ette valmistada. Ma käisin seal teie fraktsioonis ja öeldi, et neid allkirju polegi veel. Noh! Mida ma siis vastu võtan, kui neid veel pole? Hea Mart, igal juhul teile ilusat jõuluaega! Teeme nii.”

Fraktsioonis olid need allkirjad mõistagi olemas (täiendav koopia peaministrile oleks Ratase etteteatatud külastuse puhul olemas olnud), kuid peaminister peaks ka ise aru saama, et tuhandete inimeste tahet ei edastata stiilis “ma haaran prügikoti minnes kaasa”, nagu Jüri Ratas “korraks sisse põigates” lootis. Kindlasti aga oli tema käitumine järjekordne ebaviisakus EKRE fraktsiooni, allkirja andjate ja kogu Eesti rahva vastu!

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused