Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Artur Sirgule püstitatakse ausammas

23.10.2016
jaak madison ja triin kuusk artur sirgu haual helsinkis

Tänavu oktoobris asutatud SA Mälestusselts “Artur Sirk” asub esimese tööna Artur Sirgule Ambla kalmistule ausammast rajama.

Ausammas on kavas rajada Ambla kalmistule Vabadussõja ausamba vahetusse lähedusse. Planeeritav avamine toimub järgmise aasta 2. augustil ehk Sirgu 80. surma-aastapäeval, teatas mälestusseltsi juhatuse liige Jaak Madison.

“Palju on selle vajadusest räägitud, kuid tegudeni pole jõutud,” ütles sihtasutuse juhatuse liige Triin Kuusk, kellel sõnul on ausamba rajamist kavandatud kogu taasiseseisvumisaja vältel. “Arvestades Artur Sirgu ja vabadussõdalaste panust Eesti omariikluse arendamisse ning rahvuse eneseusu tugevdamisse, on ausammas vähim, mida me saame teha. Ajalugu tuleb mäletada ning Sirgu tegevuse au sees hoidmine peab olema ka järgnevate põlvkondade kohustus. Arvestades asjaolu, et Sirk sündis Ambla kihelkonnas, õppis kolm aastat Ambla kihelkonnas ning et tema vanemad on maetud rajatavast ausambast 50 meetri kaugusel, on tegemist väga tähendusrikka asukohaga.”

“Ajaloo kordumise vältimiseks peame meeles hoidma Eesti kangelasi, kes uskusid oma riiki ja rahvasse ning olid valmis seda kaitsma surmani. Sirk oli üheks neist ning meie riiklik kohustus on heastada need kuriteod, mis pandi toime Sirgu ja vabadussõjalaste vastu ning mis lõppesid iseseisvuse kaotusega,” ütles Madison ja lisas, et Sirk oli suurimaid riigimehi, kes suutis taastada usu demokraatlikusse rahvusriiki, enne kui Konstantin Päts ja Johan Laidoner panid toime riigipöörde ning represseerisid vabadussõdalased.

Ausamba rajamiseks on kavas korraldada annetuste kogumise kampaania, kus kõigil on võimalus anda oma panus Sirgu mälestuse jäädvustamise heaks. Sihtasutusega on võimalik tutvuda veebiaadressil www.artursirk.ee

Mälestusselts “Artur Sirk” on enda eesmärgiks võtnud vabadussõdalaste tegevuse teadvustamise. Sihtasutuse asutajad ja juhatuse liikmed on Triin Kuusk ja Jaak Madison ning nõukogusse kuuluvad ajaloolane Jaak Valge, korporatsioon Sakala vilistlane Art Johanson ning ajaloohuviline Daniel Mereäär. 

BNS

FOTO: Jaak Madison ja Triin Kuusk Sirgu haual Helsingis