Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Arvamusfestivali korraldajad üritasid EKRE poliitikute suu sulgeda

-
17.08.2023
Kalle Grünthal

Järjekordne Paides toimunud arvamusfestival on selleks korraks ajalooks saanud, kuid tundub, et ürituse korraldajatel on siiamaani okas hinges, mis ei lase neil toimunust täielikult rõõmu tunda. Ega siis muidu ei oleks ilmunud Eesti Ekspressis Ekvard Joakit üllitis: „Valjuhäälsed keskealised poliitikud häirisid festivalikülastajaid“, milles arvamusfestivali eestvedaja Kaspar Tammist kurdab, et EKRE olla nende ürituse ära rikkunud.

Vastab tõele, et EKRE on festivaliga samadel päevadel korraldanud eramaal juba kaks aastat järjest oma üritust ja seda vastukaaluks asjaolule, et arvamusfestivali algne idee on liberaalsete väärtuste pooldajate poolt kaaperdatud. Festivalil on lubatud arutleda vaid nende teemade üle, mis korraldajate arvates sobivad. Ehk siis antud ürituse näol on tegemist sõnavabaduse piiramise klassikalise näitega, mida võib tsiteerida üheselt – VABA arvamus on surnud.

Nii näiteks anti möödunud aastal esialgselt osalemisluba portaalile Telegramm.ee, kuid juba nädal aega hiljem andsid korraldajad festivali eestvedaja Kaspar Tammist kaudu teada, et Telegrammi poolt valitud teemad: inim- ja põhiõigused koroonakriisis, vasturääkivused teadusmaailmas ja tsensuur ei sobi sellele üritusele ning festivali maine ja heaolu huvides neid osaleda ei lubata.

See, mida aga Kaspar Tammist üritas tänavu EKRE poolt korraldatava ürituse takistamiseks teha, meenutab rohkem nõukogude aegset stalinlikku korda, kui demokraatlikku Eestit.

Nimelt kuskil nädal aega enne ürituste toimumist sain Paide linnavalitsuselt teate, Kaspar Tammist on saatnud neile järgmise sisuga kirja:

„Kirjutan Teile, sest tunnen suurt muret 2023 aasta Arvamusfestivali toimumise osas. Nimelt on internetis avalikult leitav, samal ajal ja sisuliselt samas kohas toimuv avalik üritus, mis oma sisult ega korraldusest ei ühti arvamusfestivali väärtuste ega hea arutelutavaga.

MTÜ Arvamusfestival on taotlenud ning saanud käesoleva aasta märtsis avaliku ürituse loa, et korraldada 11.-12.08 Arvamusfestivali avaliku ürituse loa taotluses olnud piirides. Arvamusfestival on avatud kõigile, tasuta ning head arutelutava järgiv sündmus, kuhu tuleb üle Eesti kokku rohkem kui 10 000 inimest.

Nimetatud avaliku ürituse loa raames ning heas usus oleme arvamusfestivali korraldanud ning paigutanud oluliselt kompaktsemale alale (sest ruumieksperimenti ei toimu) 20 sisukat aruteluala. Internetis avalikult leitava info alusel on aruteluala number 18 (vt. kaarti manuses) vahetus läheduses (Posti tn. 8) toimumas konkureeriv avalik üritus.

Soovin antud teema osas Paide linnavalitsuse seisukohta, kas Te lubate antud üritusel toimuda ning neile loa väljastada, kui seda taotletakse ning mida võtate ette arvamusfestivali sujuva toimumise tagamiseks nimetatud tingimustel.

Kaspar Tammist Arvamusfestivali eestvedaja“

Tuli siis mul linnavalitsusse kohale minna ning selgitada, et eramaal toimuvale üritusele ei peagi linnavalitsusest luba taotlema, sest seal võin ma ilma igasuguse loata korraldada ükskõik mis üritust, kas või pulma. Palusin muidugi Tammistele edasi öelda, et meil pole plaanis nende poolt korraldatud üritust kuidagigi takistada.

Peale selle valitses tükk aega vaikus, kuni üks päev enne ürituse toimumist helises mul telefon. Võtnud kõne vastu, sain teada, et minu tegemiste vastu tunneb huvi Lääne Politseiprefektuuri patrullitalituse juht. Vestlesime sõbralikult ning politsei hinnangul ei olnud neil EKRE ürituse toimumise osas mingeid probleeme. Ilmselgelt ei tundnud politsei minu isiku vastu lihtsalt niisama huvi, vaid tegemist oli Arvamusfestivali korraldajate viimase katsega takistada EKRE ürituse toimumist.

Mida aga arvata kõige selle eelneva taustal Eesti Ekspressi artiklist, kus Arvamusfestivali eestvedaja Kaspar Tammist ütleb, et nemad pole EKRE festivalil osalemist kuidagi takistada püüdnud: „Absoluutselt mitte! Me väga ootame neid.“

Julgen arvata, et lisaks sõnavabaduse piiramisele on Kaspar Tammist veel ka libekeelne valetaja.

Lisan juurde, et EKRE üritusel toimunud arutelud on osaliselt juba jõudnud You Tube vahendusel kõikidele huvilisteni ning lähtudes nende sisust ning teemade valikust on muidugi mõistetav, miks liberalistid tahtsid EKRE poliitikute suu sulgeda.

 

Kalle Grünthal, Riigikogu liige (EKRE)