Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Asendustegevused on “popid”: riik raiskab aega, energiat ja raha “neitsioliiviõliga” sõdimiseks

-
26.01.2023
Neli aastat tagasi protesteerisid Itaalia oliivikasvatajad just selle EL-i määruse vastu, sest nende traditsioonilise “neitsioliiviõli” nimetuse kaotamisega kaasnes positsioonide kaotamine oliiviõliturul.
© Scanpix

Juba aasta jagu sõditakse Eestis “neitsioliiviõliga”, mis tundub olevat üks paras asendustegevus, kuhu raisatakse raha ja energiat. Ja muidugi on tegu Euroopa Liidu algatusega, mille vastu protesteerisid neli aastat tagasi Itaalia oliivikasvatajad, kellele oli just see nimi turuväärtuseks.

Põllumajandus- ja Toiduamet teatab: “Seoses oliiviõlide eestikeelsete müüginimetuste muutumisega soovitame ettevõtjatel üle vaadata oliiviõlide märgistused ning viima vajalikud muudatused sisse nii toodete pakenditel, esitlemisel kui ka e-poodides. Vajadusel on Põllumajandus- ja Toiduameti ametnikud valmis selgitama kehtivaid nõudeid ja jagama infot õigusaktide kohta. Euroopa Liidu Teatajas avaldatud uute oliiviõli turustusstandardite määruse kohaselt on oliiviõlide eestikeelsed müüginimetused muutunud ning kasutada on lubatud ainult nimetust väärisoliiviõli.

Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) kalapüügi- ja turukorralduse osakonna peaspetsialisti Ave Raie sõnul tuleb ettevõtjatel toodete pakenditel sildid ümber vahetada mõistliku ajaperioodi jooksul. „Ka kaupluste riiulitel ja e-poodides ning mis tahes teiste toodete koostisosade loetelus peab nüüd kasutama „ekstra-väärisoliiviõli“ või „väärisoliiviõli“ nimetust,“ lisab Raie.

Kui varem oli eesti keeles kasutuses kaks erinevat oliiviõli nimetust – neitsioliiviõli ja külmpressitud oliiviõli, mis tekitas segadust erinevates tarneahela lülides ning tegi keeruliseks ka PTA järelevalvetoimingud märgistuse kontrollimisel –, siis nüüd tõlgitakse nimetus „extra-virgin olive oil“ edaspidi „ekstra-väärisoliiviõliks“ ja „virgin olive oil“ „väärisoliiviõliks“. Seda nimetust peab kasutama ka oliiviõli sisaldavate toodete pakenditel. Nimetatud nõuete täitmise järele valvab PTA.”

Delfi kirjutas juba mullu juunis: “Oliiviõli saab uue nimetuse – neitsioliiviõli muutub väärisoliiviõliks. Miks esimene nimetus ei sobi?” Selles loos on ära seletatud loo taust.

Reaalses elus aga on juba aasta jagu ilmselt kümned inimesed tegelenud sellega, et “neitsioliiviõli” muuta “väärisoliiviõliks” ja ilmselt on raske teada saada, kui palju raha kogu selleks tegevuseks kulutati. Samas oigab valitsus, et raha polevat – järsku lõpetaks sellised asendustegevused ja paneks raha sinna, kus see ka mingit kasu toob? Tarbijale pole ju suurt vahet, milline nimi õlil on, ja tootjatelt tuleb endiselt kraam, mille sildil on extra virgin olive oil, nagu näitas Lidli hiljutine reklaam.

Uued Uudised