Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Automaksule keeratakse veel vinti peale: valitsus laiendab sõidukite registreerimistasu juba Eesti registris olevatele sõidukitele

-
10.05.2024
Ühiskond on automaksu vastu.
© UU

Kaja Kallase valitsus ei oska tootvat ja väärtusi loovat ettevõtluskeskkonda luua ega hoida, mistõttu raha otsitakse jätkuvalt rahva taskutest.

Kui esialgse plaani järgi pidi automaksu raames tasuma registreerimistasu vaid uue sõiduki soetamisel, siis nüüd laiendatakse seda ka juba Eesti registris olevatele sõidukitele.

Rahandusminister Mart Võrklaeva sõnul tuleb registreerimistasu tasuda üks kord ka Eesti liiklusregistris juba olevate sõidukite müügil. „Soovime, et maks oleks jätkuvalt seotud keskkonnaeesmärkide täitmisega ja annaks riigieelarvesse juurde vajaminevat maksuraha,“ sõnas rahandusminister.

Maksukohustus koosneb jätkuvalt registreerimistasust ja aastamaksust, kus maksu määr kujuneb CO2 heite ja auto massi järgi ning vanuse kasvades langeb – selles muudatusi pole.

Registreerimistasu puhul kaaluti ka algselt, eelnõu väljatöötamiskavatsuses olevat lahendust, kus tasu tuleb maksta nii sõidukite kandel liiklusregistrisse ja registris olevate sõidukite esmasel omanikuvahetusel. Eelnõusse pandi siiski üksnes tasu maksmine uute ja kasutatud sõidukite kandel liiklusregistrisse.

Uute määrade kohaselt jääb registreerimistasu suurus keskmiselt alla 10 protsendi sõiduki väärtusest. Näiteks uue Škoda Octavia registreerimistasu on 2025. aastal peale seaduse jõustumist 765 eurot.

Rahandusminister lisas, et registreerimistasu on jätkuvalt see hoob, millega nügida inimesi tegema keskkonnasäästlikumaid valikuid ja tagada ka eelarvetulude laekumine. Selleks et see elatustaseme kasvades jätkuvalt nii oleks, tõusevad registreerimistasu määrad 2028. ja 2031. aastal.

Nii registreerimistasu kui mootorsõidukimaksu suurust vähendab sõiduki vanus – seda nii füüsiliste kui juriidiliste isikute puhul ja nii sõiduautode kui kaubikute puhul.

Sõiduki liisingufirmalt väljaostmisel ja oma nimele kandes registreerimistasu maksta ei tule. Sama kehtib päranduseks saadud sõiduki registreerimisel oma nimele. Nende puhul rakendub registreerimistasu järgmise müügitehingu korral.

Kuni 10 aasta vanusetele sõidukitele, mis viiakse riigist välja, on võimalik taotleda registreerimistasu tagastamist. (BNS)