Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tuntud avaliku elu tegelaste avalik kiri Riigikogule: abielu mõiste muutmine süvendaks lõhestumist

-
15.05.2023
Indrek Neivelt, Liina Olmaru, Hando Runnel, Maarja Vaino, Tõnis Mägi, Sven Grünberg

Esmaspäeval edastas mõttekoda PESA riigikogule haritlaste avaliku kirja palvega abielu institutsiooni määratlus muutmata jätta, kui valitsus esitab vastavasisulise seadusmuudatuse eelnõu riigikogule vastuvõtmiseks.

Avalikule kirjale on alla kirjutanud 59 haritlast, nende hulgas kirjanikud Indrek Hargla, Hando Runnel, Indrek Hirv ja teised, heliloojad ja muusikud Sven Grünberg, Jaan-Eik Tulve, Tõnis Mägi ja teised, näitlejad Liina Olmaru, Lembit Peterson ja teised, kunstnikud Maarja Undusk ja Mati Karmin, teadlased Heiki Valk, Marju Kõivupuu, Riin Seema ja teised, ettevõtjad Indrek Neivelt, Heldur Meerits ja teised ning avaliku elu tegelased Tunne Kelam, Jüri Raidla, Jüri Adams ja teised.

Mõttekoja PESA asutajaliikmed on Lea Danilson-Järg, Martin Ehala, Cornelia Kangur, Mihkel Kunnus, Martin Mölder, Indrek Neivelt, Helen Rebane, Lauri Vahtre ja Maarja Vaino. Ülejäänud allakirjutanud on liitunud avaliku kirjaga, kuid ei ole mõttekoja PESA liikmed.

Avaliku kirja üks algatajaid, mõttekoja PESA liige, Postimehe arvamustoimetuse juhataja Martin Ehala ütles, et kiri juhib tähelepanu, et abielu küsimuse otsustamine kiirustades ja ilma avaliku aruteluta suurendab vastandumist ja lõhet ühiskonnas. “Eelnõu algatamine on praeguses keerulises julgeolekuolukorras valitsuse poolt väga vastutustundetu.»

Kirjale alla kirjutanud mõttekoja PESA liige, Tartu Ülikooli politoloog Martin Mölder ütles, et praegu ei ole ei riigikogu liikmete ega ka valijate tasandil ülekaalukat poolehoidu sellistele muutustele. “Abielu tähendab ennekõike perekonda ning perekond tähendab Eesti valijate jaoks ennekõike naist, meest ja lapsi.»

«Alates 17. maist on kiri avatud veebilehel rahvaalgatus.ee allkirjade lisamiseks,» ütles mõttekoja PESA liige, perepoliitika aktivist Cornelia Kangur. «Soovime niipalju allkirju kui võimalik. Inimesi, kes ei soovi abielu mõiste muutmist, on Eestis väga palju ja on oluline nende hääl kuuldavaks teha. Kindlasti on oodatud allkirja andma ka need, kes valimistel andsid oma hääle küll mõne koalitsioonierakonna poolt, aga abielu mõiste muutmist ei toeta.»

Lauri Vahtre sõnul võis pöördumisele allkirju kogudes tajuda, et mõnigi, kes avaldust tegelikult toetab, jättis sellega ühinemata soovimatusest saada külge «tagurlase» silti ja olla sotsiaalmeedia peksupoiss. “Mis tähendab, et meie ühiskonda on tagasi hiilinud hirm. Sellele tuleb vastu hakata.»

Mõttekoda PESA loodi 28. aprillil sellel aastal eesmärgiga edendada ühiskonnas püsiväärtusi, mis on eelduseks eesti rahva, kultuuri, majanduse ja keskkonna kestlikuks arenguks. Mõttekoja liige Helen Rebane ütles, et PESA soovib koondada konservatiivselt ja rahvuslikult meelestatud inimesi kõigist eluvaldkondadest, et kaitsta rahvusriigi põhiseadusesse kirja pandud alustalasid.

 

Avaldame kirja täismahus

Avalik kiri Eesti Vabariigi Riigikogule

Värske valitsuskoalitsioon on teatanud, et kavatseb seadustada samasooliste abielu koos sellest tulenevate õiguslike tagajärgedega, nagu lapsendamisõigus ja kahe samast soost vanema olemasolu.

Sellisele sammule on Eestis praegu tugev vastasseis. Nii olulist, kultuuri alustalasid puudutavat küsimust ei saa lahendada napi parlamentaarse häälteenamusega. Selleks peaks inimeste hulgas valitsema laialdane mõistmine ja muudatust peaks toetama rõhuv enamus rahvast.

Praegu seda enamust pole, valijate mandaati selleks muutuseks ei küsinud ka valitsuse juhterakond. Samasooliste abielu seadustamine tähendaks vaimset jõuvõtet suure, kui mitte suurema osa rahva vastu. See omakorda tähendaks ühiskonna niigi ohtliku lõhestumise süvendamist ning umbusu ja kibestunud meeleolude külvamist. See teeb rõõmu üksnes Eesti vaenlastele nii meie riigi sees kui ka väljaspool.

Nõrgestada Eesti ühiskonda ja külvata umbusku valitsuse ning Riigikogu vastu just nüüd, ülimalt pinevas ja ohtlikus geopoliitilises olukorras, on vastutustundetu.

Eelöeldut arvestades palume Riigikogul abieluinstitutsiooni määratlus muutmata jätta.

Martin Ehala
Cornelia Kangur
Martin Mölder
Maarja Vaino
Indrek Neivelt
Helen Rebane
Mihkel Kunnus
Lea Danilson-Järg
Lauri Vahtre
Katrin Laur
Hando Runnel
Marju Kõivupuu
Jüri Raidla
Indrek Hirv
Heili Mutso
Jüri Adams
Mati Karmin
Urmas Lattikas
Kärt Kunnus
Lembit Peterson
Tõnis Mägi
Sandra Nurmsalu
Jaan-Eik Tulve
Indrek Hargla
Janek Mäggi
Kaur Alttoa
Riin Seema
Heiki Valk
Sakarias Jaan Leppik
Sven Grünberg
Silver Vahtre
Margus Põldsepp
Heldur Meerits
Marti Aavik
Veiko Vihuri
Tunne Kelam
Mari-Ann Kelam
Toomas Tamla
Martti Preem
Toomas Haug
Maarja Undusk
Liina Olmaru
Indrek Sammul
Vootele Hansen
Indrek Schwede
Ott Rätsep
Enel Kotli
Mati Mandel
Jaak Pihlak
Jaak Ahelik
Indrek Kalda
Anne Eenpalu
Jüri Toomepuu
Ants Kraut
Tiit Noormets
Jaan W Sibul
Tiit Kärner
Rein Lepik
Uku Põllumaa