Avalikult Rail Balticust: projekte näidatakse odavama ja kasulikumana, kui need tegelikult on

Eesti,
©Erki Evestus
Eestit lõhestavad ähmased ja salastatud projektid.

Suurprojektide ümber puhkenud konflikte taga on tavaliselt see, et juba algusest peale näidatakse asju ilustatult.

Kodanikeühenduse Avalikult Rail Balticust (ARB) teatel näitab nii Tabiveres toimuv tselluloositehase vastane meeleavaldus ja Rail Balticuga kaasnevad teemad, et suurprojektide hindamisel ja läbiviimisel tuleb liikuda oluliselt suurema läbipaistvuse poole.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

ARB hinnangul on tselluloositehase kavandamise protsessis mitmeid ühiseid jooni Rail Balticu projektiga, teatas kodanikeühendus esindaja teisipäeval BNS-ile. Kodanikuliikumised nii tehase kui ka Rail Balticu trassi teemal on kantud inimeste murest oma kodukoha ja Eesti pärast.

“Suurprojektide puhul on niinimetatud strateegiline vääresitlus rahvusvaheliselt levinud nähtus: projekti eestvedajad näitavad projekti odavama ning kasulikumana kui ta tegelikult on,” sõnas ARB juhatuse liige Priit Humal. „Kui aga protsess edasi liigub, osutatakse, et projekti muuta ja parandada on hilja.“

Tselluloositehase eriplaneeringuga seotud ja huvigrupi poolt rahastatava uurimise eesmärk on näidata, kuidas õnnestub tehas ettenähtud kohta paigutada ja selle juures jääda enam-vähem lubatud normide piiridesse. Niisugune uurimine pole sõltumatu ega teaduslikus mõttes tõsiseltvõetav, teatas ARB.

Teadusliku uurimistöö eesmärk võiks olla alustuseks selgitada, milline metsa väärindamismeetod on Eesti jaoks kõige otstarbekam; missuguses mahus seda on mõistlik teha; missuguste kaasaegset tehnoloogiat selleks on võimalik ja mõistlik rakendada;  kus on majanduslikke ning sotsiaalseid eeldusi ning tulevikuperspektiive arvestades kõige sobivamad kohad  tootmise arendamiseks, leiab ARB. Selline uurimistöö on kindlasti vajalik ja juba enne planeeringute algatamist.

ARB esindaja teatel muudeti Rail Balticu puhul seadusi planeerimise kestel viisil, mis piiravad kohalike omavalitsuste õigusi. Samal ajal asetavad salastatud dokumendid diskussioonipartnerid erinevatesse inforuumidesse, välistades konstruktiivse diskussiooni ja olles vastuolus Århusi konventsiooniga. Kuna jätkuvalt ignoreeritakse alusuuringu vigu, on inimestel tekkinud põhjendatud usaldamatus suurprojektide planeerimisprotsessi ning telllitavate uuringute osas.

“Valitsus ei saa rahva usaldust nõuda, see tuleb välja teenida. Praegune kodanike kaasamise näilisus on ühiskonna tõsiselt lõhestanud, mis on oht riigi julgeolekule,” ütles Humal. “Toetame sildistamise asemel teaduslikku diskusiooni nii Rail Balticu kui Tartu tselluloositehase küsimuses.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused