Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Avameelse intervjuu andnud endine kohtunik Leo Kunman möönab: Eesti õigussüsteem vajab reformi!

-
13.08.2018
Harju maakohus
© UU

Nädala eest pensionile läinud kohtunik Leo Kunman (68) paljastab avameelses intervjuus ajalehele Postimees, kui mädaks on muutunud Eesti õigussüsteem ning annab mõista, et muutused kuluksid hädasti ära.   

Kunman väidab avameelses intervjuus, et talle on üritatud kätte maksta, et ta ei ole oma töös prokuratuuri ja kaitsepolitseiga koostööd teinud. Samuti avalikustab ta, kuidas endise Põhja ringkonnaprokuratuuri raskete kuritegude osakonna juhi Lavly Perlingu (praegune peaprokurör) ja endise narkopolitsei juhi Eerik Heldna teadmisel fabritseeriti ühe kohtuasja raames tõendeid.

“Selles olen ma [Konservatiivse Rahvaerakonna liikme] Martin Helme ja [Reformierakonna liikme] Igor Gräziniga täiesti nõus, et prokuratuuri üle puudub igasugune järelevalve ja kohtuga pole ka asjad korras. Nüüd on asjad läinud tõesti nii hulluks, et ma ei tahaks enam kohtunik olla,” ütleb Kunman.

Kunman selgitab, et varem oli prokuratuur kõrvalmajas ning nad pidid üle hoovi käima. “Me pidime saalide puudusel asju kabinetis arutama. Lootsin, et uues majas on igaühele saal ning kohtunikud on eraldi tsoonis, et sellist asja ei oleks. Aga kui ma olin viimased päevad uues majas tööl, siis tatsasid prokurörid kohtunike tsoonis ringi. Kui enne tuli üle õue käia, siis nüüd on nad täitsa kõrvuti ja vaba juurdepääsuga. Probleem on selles, et prokuröridel on hea mõjutada kohtunikke, kui nad saavad käia rääkimas enne ja pärast,” ütles Kunman.

Intevjuus tuli jutuks ka EKRE justiitsreform. “Helme pakkus välja, et kohtunikke valitaks. Alguses mõtlesin, et see on jama, sest viie aastaga ei saa ametit selgekski, aga teisalt jälle võib-olla tõesti on see õige, et õigussüsteemis ei tekiks sõpruskondi, kes jäävad samale kohale pikaks ajaks. Seda peaks tõsiselt mõtlema, kuidas asja parandada.”

Postimehe ajakirjaniku küsimusele, kas on vaja justiitsreformi, vastab Kunman: “Midagi tuleks muuta, jah. Kogu aeg on räägitud, et tuleb tagada kohtunike sõltumatus ja nad tuleb ära viia justiitsministeeriumi alt. Riigikohus on omaette – ma ei saa aru, miks riigikohtu puhul on mõeldav, et nad on omaette, aga esimene aste ja ringkonnakohus peavad olema kellegi alluvuses. See pole ka päris õige, et prokuratuur on justiitsministeeriumi alluvuses ning justiitsminister paneb paika peaprokuröri, kes talle meeldib. /…/ Torkas silma, et Mart Helme ütles erakonna [EKRE – toim] suvepäevadel, et tema poole on pöördunud mitu kohtunikku, aga et ta ei taha avaldada, kes need olid. Tuleb välja, et peale minu on veel kohtunikke, kes leiavad, et asjad on korrast ära.”

UU

LOE LISAKS

Martin Helme: Riigikohtu heakskiit kooseluseadusele tõestab kohtureformi vajalikkust

Martin Helme: kohtunike, prokuratuuri ja kohtutäiturite üle tuleb kehtestada järelevalve

Varga peas põleb vist müts — Martin Helme kriitika kohtusüsteemi osas vallandas raevu

VOLIKOGU AVALDUS: EKRE TAHAB LÄBI VIIA JUSTIITSREFORMI