Delfi Faktikontroll asus fakte väänates rahapesuminister Jürgen Ligit puhtaks pesema

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Delfi ei kontrolli fakte, vaid ainult mängib faktikontrolli.

Delfi Faktikontroll on varemgi faktid ja hinnangu segi ajanud, aga seekord väänatakse tõde ilmselgeid fakte eirates. “Kas Jürgen Ligil on õigus, et tema ajal võideldi rahapesuga edukalt?” – jõutakse järeldusele, et see olevat tõsi.

Kuidas saab väita, et Jürgen Ligi võitles edukalt rahapesuga, kui tema ametisoleku ajal leidis aset ajaloo üks ulatuslikumaid rahapesujuhtumeid Danskes ja Swedbankis?

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Faktikontroll loetleb üles terve rea asju: väidetava Danske riskide paljastamise; hindamisraporti, mille järgi hinnatakse Eesti järelevalveraamistikku rahapesu tõkestamiseks üldiselt terveks ja täheldatakse, et Eesti võimud on rahapesu- ja narkojuhtumite puhul efektiivselt vara arestinud ja konfiskeerinud; Basel AML Index raportis Eestile antud kõrget kohta ja üht finantsinspektsiooni artiklit, mille järgi tehti üks ette ettekirjutus, millega kohustati tuvastatud rikkumiste lõpetamist ja nõuti panka viima oma tegevus kooskõlla krediidiasutuste seaduse ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusega.

Niinimetatud Faktikontroll loetleb üles terve rea hästi kõlavaid “linnukesi”, mida riik ja Jürgen Ligi haldusala tegid reaalsuses vaid formaalselt ja millega tegelemine oli nende otsene töö, ning otsustab kolme suhtelise “saavutuse” järgi, et Eestis toimus tõsine võitlus rahapesuga. Võitlus, millel tegelikult tulemust polnud.

Lõpetuseks tehakse järeldus: “Sellest järeldame, et mõningad Danske Banki riskid ning puudused tuvastati tõesti juba aastal 2014” ja otsus “TÕSI”. Jürgen Ligi on rehabiliteeritud ja õigeks mõistetud.

Tasub tähele panna ka kontrollitavat tsitaati “Kas Jürgen Ligil on õigus, et tema ajal võideldi rahapesuga edukalt?” ja tulemust: “…mõningad riskid ja puudused avastati tõesti…”, millest piisab suurejooneliseks heakskiiduks. Mis kõige märkimisväärsem – Danske panga rahapesemisest Ligi ametisoleku ajal ei maini EPL/Delfi sõnagi!

Delfi faktikontrollijad – rahapesu ju toimus! Miljardid liikusid! Kus on Jürgen Ligi edu rahapesu tõkestamisel? See, mida Delfi kirjeldab, oli Ligi rutiinne igapäevatöö, mitte edu Danske-Swedbanki tegude paljastamisel.

Faktikontroll peab tuginema reaalsetele faktidele edust, aga Delfi on ajanud segi faktid ja hinnangu. Kusjuures ka hinnang võiks põhineda faktidel. Mingit edu rahapesu vastu võitlemisel Jürgen Ligil ette näidata ei ole.

Rahapesuvastases võitluses kukkus Ligi kõige otsesemalt läbi! Kõrge koht raportis ja ettekirjutused kellelegi pole edukas tegutsemine, kui nende varjus pestakse kuritegelikku raha.

Delfi ja Eesti Päevaleht võivad ette kujutada, et faktikontroll näebki välja selline, kus paari suvalise “tõendiga” antakse “õige-vale” hinnang, kuid nende koostööpartner Eesti Väitlusselts peaks ometi aru saama, et nii üheülbaliste ja kahvatute “faktidega” ei saa hukka- või õigeksmõistvat otsust teha.

Lõpetuseks teevad Uued Uudised oma faktikontrolli, aluseks “Kas Jürgen Ligil on õigus, et tema ajal võideldi rahapesuga edukalt?” ja Delfi järeldus, et see olevat tõsi.

Jürgen Ligi oli aastatel 2009–2014 rahandusminister, kelle üheks ülesandeks on võidelda rahapesuga. Eesti pankade kaudu pesti ajavahemikul 2011–2014 1,6 miljardit dollarit, millest suurem osa liikus läbi Danske panga Eesti filiaali.

2017. aasta märtsis avaldas rahvusvaheline ajakirjanike rühm koostöös Venemaa ajalehega Novaja Gazeta oma kolm aastat kestnud uurimistöö tulemused selle kohta, kuidas rahvusvahelised pangad osalesid 20,8 miljardi USA dollari väärtuses Venemaa päritolu raha pesemises. Sellest algas Danske skandaal.

Järeldus: Delfi Faktikontroll VALETAB, võttes tõena seda, et Jürgen Ligi ajal võideldi rahapesuga edukalt.

Lisaks on see tõestuseks, kui subjektiivne on Eesti meedias tõe verstapostiks peetav “faktikontroll”.

10 commentsOn Delfi Faktikontroll asus fakte väänates rahapesuminister Jürgen Ligit puhtaks pesema

 • Avatar
  Naljanumber

  Delfi ja Faktikontroll – see ju nagu siga ja kägu, kaugemal teineteisest ei saagi enam asuda!

 • Avatar

  2014 mõõdeti riski ehk oletati tõenäosust!

  Baseli AML-indeks mõõdab rahapesu ja terroismi rahastamise riski riikides, kasutades avalikult kättesaadavatest allikatest pärit andmeid.
  Baseli AML-indeks ei mõõda rahapesu või terrorismi rahastamise tegelikku suurust või ulatust.

  Järeldused:
  Kui risk madal, siis järelvalve madal.
  Kui järelvalve madal, siis avalikud näitajad head.
  Kui avalikud allikad kontrolli all, siis avalikud näitajad head.
  Kui järelvalve madal, siis vahelejäämise oht väike.
  Kui vahelejäämise oht väike, siis rahapesijate riskid on maandatud ja äri võib laiendada.

 • Avatar

  TSITAAT

  Tigedik: “500 aastat tagasi tiirles Päike ümber Maa ja Maa oli maailma keskpunktiks.”

  FAKTIKONTROLL

  http://entsyklopeedia.ee/artikkel/geotsentriline_maailmas%C3%BCsteem3
  “Geotsentrilisest maailmasüsteemist loobuti 16.–18. sajandil.”

  FAKTIKONTROLLI OTSUS

  TÕSI

 • Avatar
  Sorose saast

  Ei loe Delfit oma 10 a juba ja EPl-i vist 15a. Kui mõni link või viide juhib nende ‘uudistele’, siis olen paar lauset lugenud, enamasti kõik niikuinii maksu all.
  Sama hästi võiks planku passida, mõttetu.

 • Avatar

  Delfi on üdini kaldu sopaportaal, mida ei saa juba ammu lugeda ajakirjanduseks. Kui keegi on Eestis süüdi ajakirjanduse sissetulekute drastilises vähenemises, siis see on Ekspress Grupp. Tuleks luua kolmas kategooria nn meediatöötajaid – ajakirjanikud, PR-töötajad ja propagandatöötajad. Viimsed olid salaja esindatud ka nõukogude ajal, aga tänapäeval peaks oskama ka kooliealine vahet tegema ajakirjandusel ning propagandal. Kuna propaganda on eelkõige suunatud EKRE ja Keskerakonna vastu, siis enam-vähem 90% neid parteisid käsitlevaid artikleid on propaganda, sest pole võimalik, et kõik, mis EKRE ja ka Keskerakonna liikmed teevad on negatiivne. Aga otsige Delfist ja ka ERR-ist postiivset artiklit nende parteide kohta. Te ei leia!

  • Avatar

   Samas on Delfil ja kogu selle räigelt pedohaisuse Luige pasameediaimpeeriumil ka teatav informatiivne roll. Täpselt nagu nõuka ajal, kui nad midagi väga meeleheitlikult kriiskavad, siis on asjad tavaliselt vastupidi. Kes ridade vahelt lugeda oskab, saab aru.

 • Avatar

  Ma ei imesta enam millegi üle. Delfit lugedes tekib tunne, et nõukaaeg on tagasi ja propagandamasin töötab täistuuridel. Täpselt nagu nõukaajal ei olnud oluline mida tegid ja kuidas tegid, oluline oli olla parteis ja kanda edasi kommunismiideed, haritusel ja väärikusel ei olnud kohta, nii on Delfit lugedes ka praegu – kui oled “õiges” parteis, on vajadusel must valge ja vastupidi, kui vales, siis võib olla mistahes värv, õige värvi ütleb alati propagandist. No ja väärikust näitab suurepäraselt fakt, kuidas propaajakirjanduse omanikud käsi pikal jooksid almust paluma, selmet mõelda, miks neid enam ei osteta… no comments.

 • Avatar

  DELFI FAKTIKONTROLL on oma järeldustes loogiline. Rahandusminister Jürgen LIGI käis alates oma esimesest tööpevast 4. juuni 2009.a kuni oma viimase tööpäevani 3. november 2014.a. korralikult tööl ja mitte kordagi ei rikkunud selle aja jooksul liikluseeskirju, st ta pidi loogika alusel KORRALIKULT VÕITLEMA KA RAHAPESUGA. . Alles 2015. aasta algul sai Ligi kiiruseületamise eest 120 eurot trahvi, kuna sõitis 90 alas kiirusega 113 km/h. See õnnetu asjaolu võis rikkuda Jürgen LIGI rahapesuga võitlemise suurepäraseid tulemusi. Kuid seegi on vaid OLETUS! Mitte veel FAKT!

 • Avatar

  Ligi puhtakspesemine on ikka räige kinnimätsimine. Ma usun ,et nii suured kuriteod ei aegu. Ligi peab oma kinnisvara maha müüma ja päikest rootsi kardinate tagant vaatama.ERR – i ootab ka ees suurpuhastus.

 • Avatar

  Ligi puhtakspesemine on ikka räige kinnimätsimine. Ma usun ,et nii suured kuriteod ei aegi ja Ligi peab oma kinnisvara maha müüma ja päikest rootsi kardinate tagant vaatama.ERR – i ootab ka ees suurpuhastus.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused