Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Delfi Faktikontroll asus fakte väänates rahapesuminister Jürgen Ligit puhtaks pesema

-
25.05.2020
Delfi
© Uued Uudised

Delfi Faktikontroll on varemgi faktid ja hinnangu segi ajanud, aga seekord väänatakse tõde ilmselgeid fakte eirates. “Kas Jürgen Ligil on õigus, et tema ajal võideldi rahapesuga edukalt?” – jõutakse järeldusele, et see olevat tõsi.

Kuidas saab väita, et Jürgen Ligi võitles edukalt rahapesuga, kui tema ametisoleku ajal leidis aset ajaloo üks ulatuslikumaid rahapesujuhtumeid Danskes ja Swedbankis?

Faktikontroll loetleb üles terve rea asju: väidetava Danske riskide paljastamise; hindamisraporti, mille järgi hinnatakse Eesti järelevalveraamistikku rahapesu tõkestamiseks üldiselt terveks ja täheldatakse, et Eesti võimud on rahapesu- ja narkojuhtumite puhul efektiivselt vara arestinud ja konfiskeerinud; Basel AML Index raportis Eestile antud kõrget kohta ja üht finantsinspektsiooni artiklit, mille järgi tehti üks ette ettekirjutus, millega kohustati tuvastatud rikkumiste lõpetamist ja nõuti panka viima oma tegevus kooskõlla krediidiasutuste seaduse ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusega.

Niinimetatud Faktikontroll loetleb üles terve rea hästi kõlavaid “linnukesi”, mida riik ja Jürgen Ligi haldusala tegid reaalsuses vaid formaalselt ja millega tegelemine oli nende otsene töö, ning otsustab kolme suhtelise “saavutuse” järgi, et Eestis toimus tõsine võitlus rahapesuga. Võitlus, millel tegelikult tulemust polnud.

Lõpetuseks tehakse järeldus: “Sellest järeldame, et mõningad Danske Banki riskid ning puudused tuvastati tõesti juba aastal 2014” ja otsus “TÕSI”. Jürgen Ligi on rehabiliteeritud ja õigeks mõistetud.

Tasub tähele panna ka kontrollitavat tsitaati “Kas Jürgen Ligil on õigus, et tema ajal võideldi rahapesuga edukalt?” ja tulemust: “…mõningad riskid ja puudused avastati tõesti…”, millest piisab suurejooneliseks heakskiiduks. Mis kõige märkimisväärsem – Danske panga rahapesemisest Ligi ametisoleku ajal ei maini EPL/Delfi sõnagi!

Delfi faktikontrollijad – rahapesu ju toimus! Miljardid liikusid! Kus on Jürgen Ligi edu rahapesu tõkestamisel? See, mida Delfi kirjeldab, oli Ligi rutiinne igapäevatöö, mitte edu Danske-Swedbanki tegude paljastamisel.

Faktikontroll peab tuginema reaalsetele faktidele edust, aga Delfi on ajanud segi faktid ja hinnangu. Kusjuures ka hinnang võiks põhineda faktidel. Mingit edu rahapesu vastu võitlemisel Jürgen Ligil ette näidata ei ole.

Rahapesuvastases võitluses kukkus Ligi kõige otsesemalt läbi! Kõrge koht raportis ja ettekirjutused kellelegi pole edukas tegutsemine, kui nende varjus pestakse kuritegelikku raha.

Delfi ja Eesti Päevaleht võivad ette kujutada, et faktikontroll näebki välja selline, kus paari suvalise “tõendiga” antakse “õige-vale” hinnang, kuid nende koostööpartner Eesti Väitlusselts peaks ometi aru saama, et nii üheülbaliste ja kahvatute “faktidega” ei saa hukka- või õigeksmõistvat otsust teha.

Lõpetuseks teevad Uued Uudised oma faktikontrolli, aluseks “Kas Jürgen Ligil on õigus, et tema ajal võideldi rahapesuga edukalt?” ja Delfi järeldus, et see olevat tõsi.

Jürgen Ligi oli aastatel 2009–2014 rahandusminister, kelle üheks ülesandeks on võidelda rahapesuga. Eesti pankade kaudu pesti ajavahemikul 2011–2014 1,6 miljardit dollarit, millest suurem osa liikus läbi Danske panga Eesti filiaali.

2017. aasta märtsis avaldas rahvusvaheline ajakirjanike rühm koostöös Venemaa ajalehega Novaja Gazeta oma kolm aastat kestnud uurimistöö tulemused selle kohta, kuidas rahvusvahelised pangad osalesid 20,8 miljardi USA dollari väärtuses Venemaa päritolu raha pesemises. Sellest algas Danske skandaal.

Järeldus: Delfi Faktikontroll VALETAB, võttes tõena seda, et Jürgen Ligi ajal võideldi rahapesuga edukalt.

Lisaks on see tõestuseks, kui subjektiivne on Eesti meedias tõe verstapostiks peetav “faktikontroll”.