Delfi “Faktikontrolli” tegelikku faktide kontrolli saadab ideoloogiline pinnapealsus

Rubriik Eesti On
©Andres Putting/Ekspress Meedia
Delfi keerab kokku palju soppa ja vahel harva teeb ka tõsist ajakirjandust.

Delfi “Faktikontroll” tõestab taas, et ideoloogiliste kaalutlustel loodud pseudoajakirjanduslik rubriik on selge jaburus.

Tundub, et kui Delfi “ajakirjanikud” ei leia tekstist sõna “tsensuur” või “meelsuskontroll”, siis pole nad võimelised edasi mõtlema ja tunnistavad öeldu valeks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mida siis “Faktikontroll” jälle kokku valetab? “28. novembril väitis Mart Helme ETV “Esimeses stuudios”: “Kõige hirmutavam on, et see nõuab ka meelsuskontrolli sisseseadmist, see nõuab seda, et riigid peavad migratsioonist ainult positiivset rääkima.”

KONTROLL: Helme kordab sisuliselt väidet, mille tema erakonnakaaslane Jaak Madison esitas 11. novembril Postimehe arvamusloos: “Me võtame endale kohustuseks elimineerida igasugune diskrimineerimine, mõista hukka rassistlikud, rassiliselt diskrimineerivad, vägivaldsed, ksenofoobsed ning eelnevaga seotud sallimatud väljendusviisid, teod ja ilmingud kõikide immigrantide vastu ning võidelda selliste väljendusviiside, tegude ja ilmingute vastu kooskõlas inimõigusi käsitleva rahvusvahelise õigusega. Tõsiselt? Võtame kohustuse tsenseerida meediat ja sõnavabadust juhul, kui see tundub ÜRO globalistlikule agendale “sallimatu”?”

Juba Madisoni väidet kontrollides tuvastasime, et leppe tekstis soovitakse, et riik ei rahastaks meediat, mis propageerib ksenofoobiat, rassismi ja sallimatust. Me ei tuvastanud kusagil leppe tekstis midagi tsensuuri ega meelsuskontrolliga seonduvat. Seega: VALE.”

Uued Uudised soovitavad “faktikontrollijatel” lugeda edasist teksti ideoloogiliste prillideta. Tegu on Mikseri Välisministeeriumi humoorika üleöötõlkega, mis ei anna küll õiget pilti – näiteks sõna “commitment” on tõlgitud “pühendumus”, kuigi iga tõlkekeskkond annab vasteks “kohustus”. Kui siit ometigi meelsuskontrolli välja ei loe, siis vajavad Delfi inimesed ajupesuvastast desinfitseerimist.

“Selle pühendumuse (kohustuse) järgimiseks tugineme järgmistele toimingutele:

a) kehtestame, rakendame või hoiame jõus õigusakte, millega karistatakse vihakuritegude ja raskendatud asjaoludel toime pandud vihakuritegude eest, mis on suunatud migrantide vastu, ning koolitatakse õiguskaitse- ja muid riigiametnikke, et tuvastada ja ennetada selliseid kuritegusid ja muid vägivallaakte, mis on suunatud migrantide vastu, ning neile reageerida, samuti anda ohvritele meditsiini-, õigus- ja psühholoogilist abi;

b) võimestame migrante ja kogukondi, et mõista hukka igasugused üleskutsed migrantidevastasele vägivallale, teavitades neid võimalikest heastamismehhanismidest, ning tagame, et isikud, kes osalevad aktiivselt migrantide vastu suunatud vihakuritegude toimepanekul, võetakse vastutusele kooskõlas riigisiseste õigusaktidega, toetades ühtlasi rahvusvahelist inimõigustealast õigust, eelkõige õigust väljendusvabadusele;

c) edendame sõltumatut, objektiivset ja kvaliteetset meediaväljaannete teavitamist, sealhulgas internetipõhist teavet, tundlikustades ja harides meediaspetsialiste rändega seotud küsimustes ja terminoloogias, investeerides eetilistesse teavitamisstandarditesse ja reklaami ning lõpetades riigi rahastuse või olulise toetuse eraldamise meediaväljaannetele, mis korrapäraselt edendavad migrantide vastu suunatud sallimatust, ksenofoobiat, rassismi ja muid diskrimineerimise vorme, austades täielikult meediavabadust;

d) kehtestame mehhanismid, et ära hoida ja tuvastada avaliku sektori asutuste poolt migrantide rassilist, etnilist ja usulist kujutamist, nagu ka süstemaatilisi sallimatuse, ksenofoobia, rassismi ja muid mitmesuguseid ja omavahel seotud diskrimineerimise juhtumite esinemisi, ning neile reageerida partnerluses riikide inimõiguste institutsioonidega, sealhulgas jälgides ja avaldades suundumuste analüüse ning tagades juurdepääsu tõhusatele kaebuste lahendamise ja heastamismehhanismidele;

f) edendame päritolu-, transiit- ja sihtriikide kogukondadele suunatud teadlikkuse suurendamise kampaaniaid, et teavitada üldsust seisukohtadest, mis on seotud turvalise, korrapärase ja seadusliku rände positiivse panusega, tuginedes tõenditele ja faktidele, ning et lõpetada rassism, ksenofoobia ja häbimärgistamine kõikide migrantide suhtes;

g) kaasame migrante, poliitilisi, usulisi ja kogukondade juhte, samuti haridusepakkujaid ja teenuseosutajaid, et tuvastada ja ära hoida sallimatuse, rassismi, ksenofoobia ja muus vormis diskrimineerimise juhtumeid migrantide ja diasporaade vastu, ning toetame tegevust kohalikes kogukondades, et edendada vastastikust austust, sealhulgas valimiskampaaniate kontekstis.”

Mõistagi on see Uute Uudiste selgitus ideoloogilistele hungveipingidele nagu hane selga vesi. Delfi “Faktikontrolli” taset ilmestab üks nali: keegi väidab, et Venemaa on agressiivne riik. “Faktikontroll” tõestab vastupidist: väide ei vasta tõele, sest Lõuna-Osseetia, Abhaasia, Transnistria, Donetski Vabariik, Luganski Vabariik, Serbia, Süüria, Iraan, Põhja-Korea ja Nauru ehk tervelt 10 riiki on õelnud – Venemaa on kõige rahuarmastavam riik maailmas. Järeldus: VALE!

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused