Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Diplomaatidel stampidest vabanemist soovitav president tabas märki

-
17.10.2021
President Alar Karis.
© Uued Uudised

Uus president Alar Karis tegi Eesti välispoliitika osas tabava märkuse, kuigi ilmselt mitte täpselt samas kontekstis, millises näevad seda Uued Uudised.

President Alar Karis märkis reedesel kohtumisel välisminister Eva-Maria Liimetsaga, et diplomaatidel on vaja stampidest vaba mõtlemist.

“…ja selle kõige kohal diplomaatide stampidest vaba mõtlemine, oskus keerulist välispoliitikat lihtsamalt selgitada,” leidis Karis.

Kõigepealt on presidendi märkus tabav just eksdiplomaadist välisminister Eva-Maria Liimetsa isiku osas, kelle kantseliitlikud esinemised, kõned ja avaldused kubisevad mittemidagiütlevatest stampväljenditest, nagu neid kasutati NLKP aegadel.

Teisalt on kogu Eesti välispoliitika hangunud, seda nii seisukohtades kui ka sõnavõttudes. Olgu tegu liitlassuhete või väärtusruumiga, ikka ja alati kõlavad kulunud seisukohad, mis olid samad ka aastakümnete eest.

Sellele osutas tähelepanu Mart Helme juba siis, kui ta kritiseeris Saksa Bundeswehri lahinguvõimet ja kogu liberaalne leer süüdistas teda liitlassuhete õõnestamises. Helme ütles tollal, et maailma jõujooned muutuvad lausa päevade lõikes, ja kunagi hästi toiminud suhteid ei saa sageli enam nii kindlalt usaldada – näiteks NATO liikme Türgi osas või Nord Stream 2 gaasijuhtme tõttu.

Liitlassuhted on Eestile üliolulised, kuid sama ülioluline on rääkida sellest, kui neisse tekivad mõrad, sest ainult nii näeb Eesti ära ohtlikud kohad, nagu olid USA ja Saksamaa järeleandmised gaasijuhtme osas Kremlile. Õõnsad sõnad kaljukindlatest liitlassuhetest seal, kus need on mõranenud, on julgeolekuoht. Kahjuks harrastab oodide laulmist just Reformierakond koos oma liitlase Keskiga ja seda Euroopa Liidu suunal, kus paljud arengud on samuti küsitavad.

Sestap tasub tõesti kuulata president Karise sõnu oskusest keerulist välispoliitikat lihtsamalt selgitada.