Edward Lucas: rahapesu tõttu on ohus Eesti maine moodsa Euroopa majandusena

Rubriik Eesti On
©Heiki Rebane/ Ekspress Meedia
Kolumnist Edward Lucas hoiatab, et panganduse seaduserikkumised on ohtlikumad kui vaenlase tankid.

Samal ajal kui Riigikogu arutab olulise riikliku tähtsusega küsimust rahapesust, võib BNS-i vahendatuna lugeda Edward Lucase samateemalist kolumni.

Kõigepealt nendib Lucas, et demokraatia ja õigusriik paistavad olevat kindlad seni, kuni tuleb mängu ahnus. “See oli nõnda maineka Taani panga Danske Bankiga, mille Eesti haru vahendas aastatel 2007-2015 rohkem kui 10 000 mitteresidendist kliendi umbes 200 miljardi euro väärtuses kahtlaseid tehinguid,” märgib ta ka Eesti ära.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Lucas ütleb, et Danske Bank on mainekas pank, Taani ja Eesti on hea mainega riigid. “Hoiatusi selle kohta, et rahavood on küsitavad, tehti ohtralt, kuid keegi ei võtnud neid kuulda. Poliitilised mõjud on juba selged. Nii Eestil, Lätil kui ka Leedul on olnud probleeme oma pankadega,” seletab ta, loetledes üle Läti ja Leedu pangaskandaalid ning lisades siis: “Kõik jäljed eestlaste kahjurõõmust oma naabrite raskuste kohta suurte kuuma raha voogude haldamisel on nüüd haihtunud.”

Kahju avaldub Lucase sõnul mitmes vormis. Üks on ühiskonna usaldus ärieetika vastu, kuid pangandusskandaalid annavad veelgi tõsisema hoobi järelevalveorganite mainele. “Pankurid võivad langeda ahvatluste ohvriks, kuid regulaatoritele makstakse selle eest, et nad neid hoiataksid või vajadusel sekkuksid. Kui nad selles läbi kukuvad, on avalikkusel õigus tunda ärevust,” selgitab ta. “Miks ei märganud nad rikkumisi koheselt? Kas asi oli ainult ebakompetentsuses või oli teoksil midagi palju halvaendelisemat?”

Kolmas löök tabab kolumnisti hinnangul riigi mainet. “Baltimaad pingutasid 1990. aastatel kõvasti, et vabaneda„metsiku ida“ mainest – perifeerne piirkond, mis elatus räkitist ja smugeldamisest. Nüüd on ohus nende raskesti kättevõidetud maine moodsate Euroopa majandustena. Välismaalased hakkavad endalt küsima, kas Eesti õitsengu fassaad rajaneb hiigelsuure kasiino kasumil,” hoiatab Lucas. “Rahandusalased rikkumised toovad eduka rahapesu mõttes koheselt tulu, kuid sellega kaasneb ka poliitiline dividend kahjustatud mainete tõttu. Lühidalt, kohalikud pangad on riiklikule julgeolekule palju suurem oht kui vaenlase tankid.”

Edward Lucas on rahvusvaheliselt edukate raamatute “Uus külm sõda” ja “Pettus” autor ja ajakirjanik. Ta töötab Varssavis ja Washingtonis tegutseva mõttekoja Center for European Policy Analysis (CEPA) asepresidendina.

Allikas: BNS

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused