Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Eestil on aeg vilgutada punast tuld Saksamaa ja Nord Stream 2 gaasijuhtme ning rohelist USA suunal

-
18.05.2018
Hetk Venemaa ja Euroopa ühtsest toetusest projektile Nord Stream 2.
© Reuters/Scanpix

Eestil on praegu võimalus teha selgeid valikuid, lähtudes omariikluse tegelikest huvidest.

Jutt käib sellest, kas Eesti peaks jätkama Euroopa Liidus Saksamaa ja Angela Merkeli sabas sörkimist, makstes selle eest oma julgeolekuolukorra halvenemisega nii nõrga sõjalise liitlase kui ka Euroopa gaasisõltuvuse kaudu Venemaast, või hoiame Ameerika Ühendriikide kui ainsa sõjaliselt võimsa NATO liitlase poole. Kõne all on valik Nord Stream 2 projektiga leppimise ning Euroopa ja USA heade majandussuhete vahel — Eesti peaks selgelt välja ütlema, et me eelistame esimese ärajätmist ja teise tugevdamist.

Nimelt survestab USA Saksamaad loobuma gaasitoruprojektist Nord Stream 2 ning vastutasuks on USA president Donald Trump nõus kaaluma USA ja Euroopa Liidu kaubandusleppe kõneluste taaskäivitamist, ütlesid Saksa valitsusametnikest allikad Saksa uudistekanalile N-TV.

Trump olevat öelnud Saksa kantslerile Angela Merkelile aprillis, et kantsler peaks tegema kõik projekti peatamiseks. Trumpi sõnul on ta nõus vastutasuks kaaluma USA-EL kaubanduskõneluste taaskäivitamist, teatas N-TV.

“USA on vastu Nord Stream 2-le, sest see suurendab EL-i sõltuvust Venemaa gaasist,” ütles USA abivälisministri asetäitja Sandra Oudkirk neljapäeval  väljaandele Bloomberg. “Lisaks pelgab USA, et Venemaa võib projekti varjus panna merepõhja luureseadmeid,” lisas Oudkirk.

Tema sõnul võib USA kehtestada sanktsioonid Euroopa firmadele, mis hanget rahastavad, vahendab BNS. Sanktsioonid kehtestataks seaduse pinnalt mille USA kongress kiitis heaks 2017. aasta augustis vastuseks Venemaa sekkumisele Ukrainas ja arvatavale USA valimistesse sekkumisele. “See annab valitsusele voli tegutseda mis tahes Vene energiaprojekti vastu, mille seas on Nord Stream 2,” lisas Oudkirk.

Tundubki nii, et USA on Euroopa julgeoleku pärast Venemaa suunal rohkem mures kui Vana Maailm ise. Saksamaa seevastu on väga huvitatud Nord Stream 2 gaasijuhtmest, mille lobbistiks on endine liidukantsler, Putini hea sõber Gerhard Schröder. Saksamaal ja Soomes on sellele projektile roheline tuli antud. Samas on Balti riikide ja Poola peaministrid kohtumistel Nord Stream 2 gaasijuhtme ehitamise hukka mõistnud, pidades seda poliitiliseks projektiks.

Siin peitubki valikute moment, sest Eestis on Trumpi tegevus tema valimisest saati olnud pideva ja sageli ebaõiglase kriitika all, Saksamaale aga on igas asjas järele kiidetud. Ilmselgelt aga pole Eesti huvides Nord Stream 2 ja Euroopa gaasisõltuvus Venemaast, millega kaasnevad Euroopa-USA halvad majandussuhted koos sanktsioonidega, ja nüüd peaksime meie vilgutama punast tuld Berliinile ja gaasijuhtmele ning rohelist USA-le.