Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE eelnõu hakata omavalitsustes korraldama siduvaid rahvahääletusi läbis esimese lugemise

-
26.10.2021
Valimiskast
© Uued Uudised

Riigikogus oli täna esimesel lugemisel Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna eelnõu, mis vastuvõtmisel võimaldab hakata omavalitsustes korraldama siduvaid rahvahääletusi.

 

Eelnõu ettekandja otsedemokraatia üks eestvedajaid Jaak Valge sõnul on rahvahääletus ehk referendum üks demokraatia instrument, mis lubab kodanikel vahetult poliitikat kujundada.

„Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna üheks peamiseks eesmärgiks on kodanikele võimalikult laia otsustusõiguse andmine. Rahvahääletused aitavad luua sidusat ühiskonda ja väldivad poliitikute võõrandumist. Nende korraldamine kohalike omavalitsuste tasemel kohaliku elu küsimuste otsustamiseks tugevdab kohalikku identiteeti ja suurendab otsuste legitiimsust,“ ütles Jaak Valge EKRE eelnõu esimesel lugemisel.

„Kõige tihedamate rahvahääletustega riik on ka maailma üks õitsvamaid maid, nimelt Šveits. Ida-Euroopa maadest on alates 1990-ndatest aastatest kõige rohkem üleriiklikke rahvahääletusi, nimelt 20, toimunud Sloveenias. Ja pole imestada, et selles riigis on ka inimarengu indeks Ida-Euroopa kõige kõrgem. Leedus on samal ajal toimunud 14 referendumit ja Lätis üheksa. Aga Eesti referendumikultuur, millele me siis panime aluse kahe maailmasõja vahel, kui Sloveenia riiki üldse olemas polnud, on aga hääbumas. Meil on peale iseseisvuse taastamist toimunud vaid kaks üleriiklikku referendumit, viimane neist juba 18 aastat tagasi.“

Jaak Valge sõnul näitavad avaliku arvamuse küsitlused, et ligi kolme neljandikku Eesti Vabariigi kodanikest soovib võimalust algatada siduvaid rahvahääletusi.

Eelnõu peab Riigikogus enne seaduseks jõudmist läbima kolm lugemist ning pälvima enamiku saadikute heakskiidu.

UU

LOE LISAKS

Eelnõu tekst ja seletuskiri