Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE fraktsioon palub presidendil m-hääletust puudutav seadus jätta välja kuulutamata, sest see võeti vastu seadust rikkudes

-
10.05.2024
President peab nüüd otsustama, kas laseb võimuliidul seaduste rikkumist jätkata. Pilt on illustratiivne.
© UU

EKRE fraktsioon pöördus president Alar Karise poole, et riigipea jätaks välja kuulutamata Riigikogu valimise seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse, mille menetlemisel rikuti räigelt seadusi ning töö- ja kodukorda.

“Austatud Eesti Vabariigi President!

Riigikogu täiskogu võttis 07.05.2024 vastu Riigikogu valimise seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus 344 SE, millega laiendati veelgi elektroonilise valimise tehnilisi võimalusi. Nimetatud seadus on ägeda kriitika all olnud menetluse algusest saadik nii seoses vastuväidetega kogu Eesti tänasele elektroonilise valimise süsteemile kui ka menetluse käigus tehtud seaduserikkumiste tõttu. Opositsioonierakonnad tegid eelnõule ka arvukalt muudatusettepanekuid, millest osa olid kahtlemata mõeldud menetluse tempo aeglustamiseks, arvestatav osa aga igati sisulised ja konstruktiivsed.

Eelnõu menetlemise käigus rikkus juhtivkomisjon jämedalt riigikogu Kodu- ja Töökorraseaduse paragrahvi 106, mis käsitleb muudatusettepanekute menetlemist. Riigikogu saadikute poolt eelnõule korrektselt ja tähtajaliselt esitatud muudatusi ei menetletud komisjonis seadust järgides, vaid liideti üheks. Seadus seda ei võimalda. Sellega rikuti jämedalt riigikogu liikmete mandaadi keskset osa ehk seadusloomes osalemist läbi muudatusettepanekute esitamise ja nende korrakohase menetlemise õigust. Kõik protestid nii juhtivkomisjonis kui riigikogu juhatusele jäid rahuldamata. Seega on eelnõu 344 SE seadusena vastu võetud ilmse ja selge seaduserikkumisega.

Kahjuks näeme, et selline muudatusettepanekute suvaline ja seadusevastaselt tehtud liitmine on muutumas rutiinseks praktikaks praeguse võimukoalitsiooni poolt. Tulemuseks on niigi järsult ahendatud opositsiooni võimaluste veelgi jõhkram kitsendamine, parlamentaarse debati ning elava poliitilise protsessi lakkamine. See protsess viib meid riigi ja ühiskonnana aina ohtlikumalt lähemale totalitaarsele riigikorrale.

Eestis täidab president olulist põhiseaduslikkuse järelevalve rolli nii valitsuse kui ka parlamendi üle. Lisaks sellele eeldatakse presidendilt päeva- ja parteipoliitikast kõrgemal seismist, eesmärgiga tugevdada meie riigi ühtsust, suveräänsust ja demokraatlikku riigikorda.

Teil, härra president Alar Karis, on võimalik seadusest ja ametist tulenevalt jätta eelnõu 344 SE välja kuulutamata. Pöördun Teie poole tungiva taotlusega, et Te jätaks muudatusettepanekute menetlemisel tehtud jõhkra seaduserikkumise tõttu eelnõu seadusena välja kuulutamata.”

Lugupidamisega Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel,

Martin Helme

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees