Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE idee Tapale Vabadussõja võidusammas püstitada hakkab ilmet võtma

-
11.05.2024
VALDO HELMELAID
© Uued Uudised

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna soov Tapa linna esinduslik võidusammas püstitada hakkab teoks saama. EKRE Tapa valla osakonna esimees, vallavalitsuse liige ja endine vallavanem Valdo Helmelaid ei tee saladust, et seni puuduv Vabadussõja monument peab olema just selline, mis tähistab võitu, mitte olema nukker mälestussammas.

Vabadussamba mõtte raius EKRE 2021. aasta kohalike omavalitsuste valimiste programmi, kuid sellele ideele on saadud laiem poolehoid.

„On tegelikult kummastav, et garnisonilinnas, kunagises soomusrongide rügemendi asupaigas ning tänaseks kaitseväe ja liitlaste suurimaks lokatsiooniks olevas linnas Tapal pole seni meie rahva ja Eesti kaitseväe olulisima saavutuse tähistamiseks väärilist ausammast,“ nentis Helmelaid Virumaa Teatajale.

Ta lisas: „Neid riike ja sõjavägesid, kes on Moskoovia impeeriumi lahinguväljal löönud, on vähe. Eesti riik ja Eesti kaitsevägi on üheks nendest. Meil ei ole põhjust seda salata, vaid just toonitada olulisust, erakordsust. Sestap soovime püstitada just nimelt võidusamba, mitte nukra alatooniga mälestussamba.“

Praeguseks on koostöös Eesti Arhitektide Liiduga ette valmistatud ideekonkursi dokumendid, võistlusülesanne ja võistluseeskiri. Konkursi väljakuulutamiseni tahetakse jõuda veel sel kuul.

Tapa valla käesoleva aasta eelarves on Vabadussõja monumendi jaoks eraldatud 50 000 eurot, projektiks on kokku ette nähtud 150 000 eurot.

Tulevase maamärgi asukohaks plaanitakse kirikupargi vaksalipoolset külge.