TÄIENDATUD! Konservatiivne Rahvaerakond: riigikogu juhatus peaks presidendi ja kohtunike avaldusi taunima

Eesti,
- Updated

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas Riigikogu juhatusele pöördumise, et viimane võtaks seisukoha vabariigi presidendi, Eesti Kohtunike Ühingu ja Riigikohtu esimehe sekkumisele parlamendi töösse.

“Eelnimetatud ameti- ja eraisikud on sekkunud Riigikogu rutiinsesse töösse, tuues ettekäändeks fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnavõtu 20. märtsil Riigikogu suures saalis,” põhjendab pöördumist EKRE fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Sekkumise põhjendusena tuuakse välja mure võimude lahususe pärast, kuid ilmset teadlikult jäetakse kahe silma vahele asjaolu, et nimetatud kuupäeval Riigikogus justiitsminister Urmas Reinsalule esitatud arupärimise keskseks teemaks oli just võimude lahususe põhimõtte rikkumine kohtunike poolt.”

Põlluaasa sõnul rikuvad võimude lahususe põhimõtet just vabariigi president ja Riigikohtu esimees. “Teisiti kui katsena suukorvistada neist sõltumatut ja rahvalt valimistel mandaadi saanud poliitikut pole nende sekkumist võimalik käsitleda. Selle sekkumise tsenseerimisele suunatud iseloom tuleb selgelt esile nõudmises, et Riigikogu juhatus ja vanematekogu peab Martin Helme sõnavõtule hinnangu andma. Sisuliselt tähendab see, et Eesti Vabariigi kõrgeimat võimuorganit, rahva poolt valitud parlamenti, kes on mandaadi andjaks nii valitsusele, presidendile kui ka Riigikohtu esimehele, püütakse allutada nende poolt volitatud institutsioonide esindajatele,” selgitas Põlluaas.

“Just see, mitte Martin Helme allegooriline sõnakasutus, on oht demokraatiale ja võimude lahususe põhimõttele. Konservatiivide fraktsiooni liikmed on üksmeelsed selles, et Riigikogu ei saa ega tohi taolisele päevapoliitilisele šantaažile alluda. Ühtlasi juhime tähelepanu, et põhiseaduse paragrahv 62 kaitseb Riigikogu liikme sõnavabadust ning teiselt poolt vaba poliitilist debatti parlamendis.”

Põlluaasa sõnul ootab fraktsioon, et Riigikogu juhatus võtaks presidendi ja Riigikohtu esimehe põhiseadust eiravate, võimude lahususe põhimõtet rikkuvate ning nende ametikohtadele sobimatute päevapoliitiliste avalduste suhtes selge ning parlamendi ja selle liikmete sõltumatust kinnitava seisukoha. Ühtlasi oodatakse Riigikogu juhatuselt sellekohast avalikku pöördumist.

TÄIENDATUD: 

Riigikogu juhatus võtab järgmisel nädalal seisukoha Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni pöördumise suhtes, mida erakond palus pärast presidendi, kohtunike ühingu ja riigikohtu esimehe kriitikat EKRE liikme Martin Helme sõnavõtu peale.

Riigikogu aseesimees Taavi Rõivas ütles teisipäeval BNS-ile, et juhatus arutab EKRE pöördumist järgmisel nädalal. “Kui riigikogu liikmed pöörduvad juhatuse poole, siis pole muud võimalust, kui arutada,” lisas ta.

UU

LOE LISAKS

Õigusteadlane Igor Gräzin: Martin Helmel oli õigus kohtuvõimu kritiseerida, põhiseadust rikkus hoopis president Kaljulaid

Õigusteadlane Varro Vooglaid: kohus ei ole mingi püha lehm, mida ei tohi kritiseerida

Konservatiivse Rahvaerakonna volikogu avaldus: kohtute omavoli ohustab Eesti demokraatiat!

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused