Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE saadikud: Ukraina rindeüksused on kõvasti alamehitatud – miks lubab Eesti valitsus kõrvalehoidjatel siin redutada?

-
02.04.2024
Desertööre varjav Eesti valitsus sülitab näkku meestele, kes on valmis Ukraina eest surema.
© Scanpix

Esmaspäeval esitasid EKRE saadikud Riigikogus arupärimise Ukrainast pärit mobilisatsiooniealiste meeste kohta Eestis, üheks aluseks hiljuti Ukrainas käinud riigikogulastelt tulnud info, et rindeüksustes on kohati vaid viiendik vajaminevatest meestest. Siseminister Lauri Läänemets kaitses valitsuse seisukohta, et kedagi desertööridest Ukrainasse tagasi saatma ei hakata.

Martin Helme küsis: “Peaaegu kõik teised, aga eriti Ukrainaga piirnevad riigid, on leidnud viisi, kuidas kontrollida seda, kas inimesed on väeteenistusest kõrvale hiilivad Ukrainas või mitte, ja ei lase oma riiki sisse neid, kes peaksid olema Ukrainas sõdimas, mis tekitab mõned küsimused. Miks Eesti valitsus nii kangekaelselt keeldub aitamast tegelikult Ukrainat? Kõik need jutud sellest, et pole nõutud ja Ukraina valitsus ise ei taha ja meil ei ole võimalik ja sellist paberit ei ole, selle kohta ütleb ilusti vanasõna, et kes tahab, leiab võimaluse, kes ei taha, leiab vabanduse. Teilt ainult vabandused tulevadki. See on üks küsimus, kuidas teised saavad ja meie ei saa. Vastus tegelikult on ju ilmne, et ei taha. Teisena palju-palju olulisem küsimus. Kui meil Eestis on terve hulk ukrainlasi, kes võiksid minna Ukraina eest sõdima, meie valitsuse seisukoht on see, et seal kaitstakse ka Eesti vabadust, siis miks me neid sinna ei saada, aga avalikult arutleme selle üle, et saata oma Eesti sõdureid sinna sõdima, nii-öelda Ukraina eest sõdima? Kus see loogika on?”

Anti Poolamets täiendas: “Miks Eesti ei küsi PPA ajutise ja rahvusvahelise kaitse andmisel erinevalt Lätist ja Leedust Ukraina mobilisatsiooniealistelt meestelt tõendit väekohustusest vabastamise kohta? Missugune on teie prognoos, kui suur osa Ukraina põgenikke kavatseb peale sõda kodumaale naasta? Koputan teie südametunnistusele. Ukrainal on praegu meeste kriis, võitlejate kriis. Kasutage võimalust rääkida Henn Põlluaasa või teiste väliskomisjoni liikmetega, kes hiljuti käisid kohtumas Ukraina komandöridega, rindemeestega, kes ütlesid, et nende üksused on halastamatult alamehitatud. Me ei tohi seda lubada, me ei tohi teistele halba eeskuju näidata. Teie koalitsiooniliikmetele ja teile endile meeldib ühtelugu tuua näiteid, kuidas Eesti peab Ukraina aitamisel eeskuju näitama. Aga näitame siis! Koolitame siin brigaadi jagu mehi kolme-nelja kuuga, anname neile algõppe, relvaõppe, valmistame nad ette, teeme infovahetuse Ukrainaga ja nad saavad endale terve brigaadi mehi. Vaat see on abi.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid