Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rahvuskonservatiivide Tallinna linnapeakandidaat lubab Sõõrumaa ülitulusale ärile lõpu teha

-
03.07.2017
Laadime sisu...

Kümne aastaga on Tallinn maksnud viiele firmale haldustasudeks üle 100 miljoni euro. Paar kuud tagasi kirjutas Ärileht, et Tallinna linnavalitsusel küpseb plaan koolide haldamiseks ettevõtetega sõlmitud nn PPP-lepingud üles öelda või neid vähemasti muuta nii, et linn ei peaks enam maksma firmadele ebamõistlikult suuri tasusid. EKRE Tallinna linnapeakandidaat Martin Helme lubab ettevõtjate ülirentaablile ärile lõpu teha.

Toona lubas linna finantsjuht Katrin Kendra bravuurikalt, et valminud on finantsanalüüs, mille põhjal tehakse järeldused. Nii linnapea kohusetäitja Taavi Aas kui ka Kendra käisid ühe võimalusena välja refinantseerimise. See tähendaks, et PPP lepingud asendataks laenuga. Linn maksaks firmadele lepingus ettenähtu ära ja linna enda bilanssi jääks tõenäoliselt odavamalt saadav laen. Nüüd on aga linn mitu kuud keeldunud analüüsi avalikustamast, lubades seda alles sügiseks, sest peale valminu tuleb teha veel üks „põhjalikum ja kõikehõlmavam analüüs”.

Kui ärimees Urmas Sõõrumaa ka KOV valimistel osalemisest teatas, kinnitas ta Ärilehele, et on nõus linnaga sõlmitud lepinguid muutma – muidugi omadel tingimustel. Sõõrumaa ettevõte Vivatex Holding OÜ haldab viit kooli ja 2016. aasta aruande järgi oli firma eelmise aasta puhasrentaablus 190%. Üle-eelmisel aastal oli see lausa 246%. Sõõrumaa aga kinnitas endiselt, et on nõus n-ö oma raha eest juurde ehitama spordihooned ja need siis 20 aasta pärast (30-aastase lepingu täitudes) linnale tasuta üle andma. See tähendaks linnale sama raha eest 20% rohkem pinda, aga ka seda, et suured kulutused tiksuvad aastakümneid edasi.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimehe, EKRE Tallinna linnapeakandidaadi Martin Helme sõnul on Tallinna koolide PPP lepingud maksumaksjale erakordselt kahjulikud ja tuleb sellisel kujul igal juhul lõpetada. Kui muu ei aita, siis kohtu abiga.

“Selle rahaga, mida praegu on kulutatud, saaks remontida või hooldada kolm-neli korda rohkem koole. Kas tegu on korruptsiooni või lihtsalt raiskamisega, tuleb välja selgitada, kuid lepingutega miljoneid kasumit teeninud firmajuhid muidugi seletavad, kui kasulikud need kõigile on.

Mis puutub Sõõrumaasse, siis on ju täiesti ilmne, et tema värske tuhin munitsipaalpoliitikaga tegeleda tuleneb otseselt sellest, et tema suur ärioskus seisneb peamiselt oskuses maksumaksja raha enda poole voolama panna. Eesti on täis nn suurettevõtjaid, kelle suurim ettevõtlusoskus on olla puuk maksumaksjate kukil. Näpuotsaga pudistatakse siis erakondadele annetuste nime all vahendaja osa tagasi.

Nende valimiste üks ülesandeid Tallinnas ongi välja vahetada inimesed, kes käivad ja räägivad, kui hästi nad kõike teinud on, samal ajal kui ainult pime ei näe, et linna vara laristatakse ja varastatakse,” rääkis Helme.

EPL/UU