Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE taotleb aktsiiside ja käibemaksu langetamist, et vähendada energiahindade järsust tõusust tekitatud hinnašokki

-
24.03.2022
Rahakotirauad lahti
© Uued Uudised

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon esitas Riigikogule eelnõu alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi ning käibemaksu langetamiseks, et vähendada elanikele ja ettevõtetele energiahindade järsust tõusust tekitatud hinnašokki.

Eelnõu kohaselt vähendatakse bensiini, diisli, gaasi ja kütteõlide aktsiisimäärasid Euroopa Liidu miinimumtasemeni ning sätestatakse käibemaksu uueks soodusmääraks senise 9 protsendi asemel 5 protsenti. Samuti lisatakse soodusmääraga maksustatavate kaupade nimekirja aktsiisiga maksustatavad kütused.

EKRE esimehe Martin Helme sõnul on energiakandjate aktsiiside ja sellega koos toimuva käibemaksu langetamise eesmärk vähendada Eesti tarbijatele ja ettevõtetele energiahindade tõusust tingitud ostujõu langust.

„Eelnõu rakendamisel muutub Eestis oluliselt soodsamaks nii mootorikütus kui ka kodusoe ning vähenevad inimeste sundkulutused. Sellega paraneb inimeste toimetulek ja suhteline ostujõud. Aktsiiside ja käbemaksu langetamine leevendab oluliselt ettevõtete kulusid, eriti märkimisväärne on mõju tootmisettevõtetele,“ ütles Helme.

„Maksulangetus aitab vähendada ka tööpuuduse suurenemist. Suurte hinnatõusude tagajärjel võib ennustada ka toodete ja teenuste järsku hinnatõusu, mis vähendab tarbimist. Korraga toimuv sisendhindade hüppeline kasv ja samal ajal vähenev müügikäive tähendab ettevõtetele survet hoida kokku tööjõu arvelt, teisisõnu, tuleb asuda töötajaid koondama. Maksualandused aitavad säilitada töökohti. Paraneb ka Eesti ettevõtjate konkurentsivõime võrdluses peamiste kaubanduspartneritega,“ ütles Helme.

Helme sõnul on maksulangetuse mõju ka regionaalne, sest hõredalt asustatud piirkondades on kulud transpordile suuremad, samuti on mõju suurem toiduainetööstusele ja -tootmisele, mis toimub valdavalt maapiirkondades.