Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE vaidlustas e-hääletuse tulemused

-
08.03.2023
Kui EKRE eelnõu läinuks läbi, polnuks valimisliitudel järgmistele kohalike volikogude valimistele enam asja.
© UU

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond esitas riigi valimisteenistusele kaebuse, millega vaidlustab Riigikogu elektrooniliste valimiste tulemused 2023. aastal, tuginedes alljärgnevatele põhjustele, millega on rikutud elektrooniliste valimiste tarkvara juhendit.

1.     Juhendi järgi luuakse igaks valimiseks server (Ubuntu) algusest peale, paigaldades uuendused jne. Kui kasutada 1,5 aasta vanust serverit, siis pole teada vahepeal sellele ligi pääsenud isikud, kes oleksid võinud seda mõjutada.  Kas serverit on vahepeal kasutatud ja milline on uuenduste seis (kas on uuendatud)? Uuendusteta server on turvarisk. Meile teadaolevalt ei ole seda auditeeritud.

2.     Valimiste korraldamisel kasutatakse ka Windows 10 arvutit, mis oli korraldaja Indrek Leesi valduses. Meile teadaolevalt ei ole seda auditeeritud. Kas sama või teise Windows 10 arvutiga tehti häälte dekrüpteerimine valimiste päeva õhtul? Kuigi hääli hoitakse Ubuntu (avatud lähtekood) serveris, siis nende üleviimine windowsi tähendab ka turvariske. Miks ei tehtud seda samuti Ubuntut kasutavas masinas?

3.     Kasutatud arvutite usaldusväärsuse küsimus: Ubuntu ja Windows 10 (üks või kaks) usaldusväärsuses. Vastavalt dokumentidele teostab audiitor riist- ja tarkvara kontrolli. Kas seda on tehtud ning kas see fikseeritakse koostatavas auditis?

4.     Kaebuse koostamise hetkel, 07.03.2023 kell 19.35 on avalikustamata elektroonilise hääletuse fail, kuigi sellele on tehtud teistkordne kontroll ja allkirjastatud. Varasemad tulemused on lingil https://www.valimised.ee/et/e-haaletamine/allkirjastatud-elektroonilise-haaletamise-tulemused

5.     Korraldajad ei ole avalikustanud mingit infot 16. veebruaril prooviläbimisel kasutatud valijarakenduse kohta. Seega ei saa kontrollida, et see on sama, mida pakuti perioodil 27. veebruar kuni 4. märts valijatele. Valimistel kasutatud tarkvara autentsuse info avaldamine ei tähenda, et see töötab samamoodi kui audiitori ja vaatlejate juuresolekul tehtud prooviläbimisel 16. veebruaril.