Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE VALIMISPROGRAMM ⟩ Langetame makse, et teha elekter, toit, ravimid ja kütus kättesaadavamaks

-
28.01.2023
EKRE tahab langetada toiduainete käibemaksu, et toit muutuks inimestele kättesaadavamaks.
© Shutterstock

EKRE kavatseb kehtestada toiduainetele ja ravimitele käibemaksu soodusmäära, langetada diisli, bensiini ja gaasi aktsiisi Euroopa Liidu miinimumini ning tuua elektri hind ligi 3 sendile kWh eest, ütles erakonna esimees Martin Helme täna toimunud EKRE valimisprogrammi esitlusel.

Helme sõnul tahab erakond langetada ravimite soodusmäära praeguselt 9 protsendilt 5 protsendile ning toiduainete käibemaksu praeguselt 20 protsendilt 5 protsendile.

„Eesti on üks neljast Euroopa riigist, kus toidule ei kehti käibemaksu soodustust. Just selle tõttu on meil toidu hind Euroopa üks kõrgemaid. Meie inimesed kulutavad sundkuludele – toit, riided, kodu, transport – suurema osa oma palgast kui enamikes teistes Euroopa riikides. Käibemaks on tarbimismaks, mis lööb kõige valusamalt just väiksema sissetulekuga inimesi. Langetades käibemaksu toidule ja ravimitele, vähendame toiduainete ja ravimite hinda,“ ütles Helme.

„Ka aktsiisid Eestis on kõrgemad kui kõigil teistel riikidel meist lõunas ja läänes, ainult Soome aktsiisid on meie omadest veel kõrgemad. Langetades aktsiisi bensiinile, diislile ja gaasile, vähendame me nende kütuste hinda. Bensiini hinnast moodustavad riigimaksud poole. Kui EKRE valitsuses olles diisli aktsiisi langetas, kukkus kütuse hind kohe, samuti alanes poodides koheselt alkoholi hind, kui meie valitsus tegi alkoholiaktsiisi langetuse. Seega ei vasta tõele reformierakondlast jutt sellest, et maksualandus ei jõua tarbijani.“

Lisaks sellele, et maksulangetus toob alla toidu, ravimite ja kütuste hinnad, parandades nii inimeste elujärge, aitavad madalamad maksud ergutada majandust ning annavad meie ettevõtetele konkurentsieelise välisturgudel, ütles Helme.

„See omakorda toob kaasa majanduskasvu, mis võimaldab tõsta inimeste palkasid ja teenida paremat tulu välisturgudel, mis suurendab kiiresti ka maksulaekumisi. Nägime ka oma varasemate maksualanduste puhul, et väiksem maks ei toonud kaasa mitte väiksemat maksulaekumist, vaid vastupidi.“

Helme sõnul on erakonnal selge plaan, kuidas ka elektri hind uuesti odavaks teha. „Me võtame elektri hinnast välja CO2 kulu, mis moodustab hinnast umbes poole. Me langetame kaevandamis- ja keskkonnatasusid, mis moodustab alles jäänud hinnast umbes poole.“

Helme juhtis tähelepanu, et EKRE valitsuse ajal müüs Eesti Energia elektrit veidi üle 3 sendi kWh eest ning teenis ikkagi 20 miljonit eurot kasumit.

„Nüüd müüakse elektrit kuus korda kallimalt ning riikliku energiafirma kasum on ligi 1,5 miljardit ehk 75 korda suurem. Me kavatseme lõpetada Eesti Energia kasumi kaudu riigieelarvesse raha kantimise, tagades, et firma on finantsiliselt jätkusuutlik, kuid elektrit müüakse tootmishinna ja kapitalikulu arvestades, mitte ülikasumit taotledes,“ ütle Helme.

„Meie poliitika tulemusel hind langeb, see omakorda vähendab ka hinnale lisanduvat käibemaksu. Lõpphind tarbijale saab olla taas 3 senti kWh, nii, nagu ta oli mõne aasta eest. Meil tuleb saavutada energiajulgeolek ehk olukord, kus riik suudab rahvale pakkuda taskukohast kodumaist energiat. Meie otsuste tagajärjel on Eesti tarbijale tagatud elekter ja kütused Euroopa soodsaima hinnaga.”

EKRE valimisprogramm:
https://ekre.ee/ekre_2023_aasta_riigikogu_valimiste_programm/