Euroopa Komisjoni transpordivolinik lubab väära rahakasutuse korral Rail Balticu projekti kuivale jätta

Rail Balticule süttis punane tuli.

Pilved Rail Balticu kohale kerkivad üllatuslikult enam mitte sedavõrd EKRE, kuivõrd Euroopa Liidu poolelt – Euroopa Komisjon kavatseb selle tasuvust kontrollima hakata.

Kodanikuliikumise Avalikult Rail Balticust esindajad kohtusid kolmapäeval Brüsselis Euroopa Komisjoni transpordivoliniku Violeta Bulciga, kelle sõnul on Euroopa Liit oluliselt parandamas kontrolli ühiselt rahastatavate projektide üle ja igasuguse väärkasutuse leidmisel lõpetab EL projekti rahastuse.

Kohtumusel arutati Rail Balticu planeerimist ja vigu loodava raudtee tasuvusuuringus. Kodanikuliikumise Avalikult Rail Balticust (ARB) eksperdid on tõestanud, et Ernst & Young`i koostatud uuringu vähmalt 4.1 miljardi euro suuruste vigade parandamisel ei ole Rail Balticu enam tasuv ega ka abikõlbulik. Sellekohane info avaldati juba ligi kaks aasta tagasi.

EY on keeldunud vigu kommentaarimast ning Euroopa Komisjon on seni vastanud, et uut tasuvusuuringut pole nende ekspertidele esitatud.

„Tänasel kohtumisel kinnitas Violeta Bulc, et uuringute kontrollimine on oluline ning andis oma meeskonnale ülesande meie esitatud analüüsi kontrollida,“ ütles ARB juhatuse liige Priit Humal.

Humala sõnul väärib Eesti toimivat raudteeühendust Euroopaga, aga seda ei saa rajada uude asukohta üle oma võimete: „Teadlikult andmetega manipuleerides ei liigu projekt õiges suunas, uus raudtee ei täida oma eesmärke ning toob kaasa suure maksukoormuse Eesti elanikele.“

Lisaks kinnitas Violeta Bulc kohtumisel, et dokumentide salastamine on lubamatu ning lubas EL-i dokumentide osas täielikku läbipaistvust.

„Loodame, et seni varjatud dokumendid saavad lõpuks avalikuks,“ sõnas Priit Humal. „Tänaseni pole kättesaadvad Rail Balticule varem koostatud kolme rahastustaotluste alusdokumendid ja seepärast ei saa neid sisuliselt kontrollida ega analüüsida.“

Kohtumisel osalesid ka ekserdid voliniku kabinetist ja Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadist. Priit Humala ja Andres Tarandi kohtumise Violeta Bulciga korraldas Euroopa Parlamendi saadik Igor Grazin.

Allikas: ARB pressiteade

Kommentaarid