Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EVEA president Kersti Kracht: riigikogu peaks jätma Rail Balticu eelnõu ratifitseerimata

-
10.05.2017
Kersti Kracht

17. mail Riigikokku jõudev Rail Balticu seaduseelnõu toob selle rakendumisel Eesti ettevõtjale põhjendamatuid riske võimaliku maksukoormuse tõusu näol ja seepärast kutsub Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) üles riigikogu liikmeid mitte ratifitseerima Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkulepet ning korraldama Rail Balticu ehitamise küsimuses rahvahääletus.

„Eesti, Leedu ja Läti Vabariigi valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe ratifitseerimise seadusega võtab riik endale tänasel hetkel määramata suurusega rahalise kohustuse, mida ei saa kindlasti heaks kiita ei eesti inimene ega ka eesti ettevõtja,“ toonitas EVEA president Kersti Kracht. „Kõige enam tähendab see maksukoormuse tõusu.“

EVEA leiab, et riigi infrastruktuur vajab kaasajastamist, aga seda tuleb teha vastutustundlikult ja jätkusuutlikult. Rail Balticu valmis ehitamise riskid, mida riik antud seaduseelnõuga võtaks, on Eesti riigi eelarvele pikaajalised ja seda ettenägematult koormavad. Suurim risk seaduseelnõus peitub selles, et riik võtab endale pikaajalise siduva kohustuse ehitada Rail Baltic valmis sõltumata sellest, milliseks kujuneb Euroopa Liidu toetus projektile järgnevatel eelarveperioodidel või kas tegelikud ehituskulud osutuvad esitatud äriplaanist oluliselt suuremateks ning kas realiseerub kiire raudteeühendus Leedust edasi.

Samuti vajab mainimist see, et täna ei ole mingit kindlust, et antud raudteetrassi ehitamisel saaksid tööd just eesti ettevõtjad, sest riik korraldab paljudel juhtudel rahvusvahelised hanked. Täna väljareklaamitud loodavad tuhanded töökohad võivad seega tähendada ajutist, kas siis välismaist või ka kodumaist tööjõudu, mis pikas perspektiivis ei tõsta meie SKP-d.

Viieteistkümnest aktiivsest ettevõtjast koosnev EVEA volikogu teeb ettepaneku lükata ratifitseerimise eelnõu tagasi ja korraldada Rail Balticu ehitamise küsimuses rahvahääletus, et saada rahva mandaat nii suuremahulise ja riskantse projekti elluviimiseks või viia kokkuleppesse sisse klausel, mille kohaselt kuni aastani 2020 võib teha üksnes selliseid kulutusi, mis on täielikult kasutatavad ka juhul, kui Rail Balticu projekti Euroopa Liidu järgmisel perioodil vahenditest ei rahastata.

EVEA on Eesti väikeste ja keskmiste ettevõtjate esindusorganisatsioon, mille eesmärgiks on esindada ja kaitsta väike- ja keskmiste ettevõtjate huve ning tugevdada oma liikmete konkurentsivõimet. Ühendus seisab väljaspool riigistruktuure ja erakonnapoliitikat, EVEA loomist ja ülalpidamist on täielikult finantseerinud ja finantseerivad jätkuvalt väikeettevõtjad liikmemaksu abil. Eesti kõikidest ettevõtjatest moodustavad väikesed ja keskmised ettevõtjad tervelt 98%.

UU

Fotol: Kersti Kracht Rail Balticu vastasel meeleavaldusel tänavu aprillis.