Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Evelin Poolamets on restaureerinud oma pika ajalooga kodumajas kümneid aknaid

-
16.05.2021
Evelin ja Anti Poolametsa koduks olev Kulina mõis
© UU

Kulina mõisa omanik, EKRE liige, hobusekasvataja ja disainer Evelin Poolamets kirjutab Delfi Maakodus oma ajaloolise hoone kodu akende restaureerimisel. “Vanad aknad on nagu antiikmööbel, mille väärtus ajas kasvab,” ütleb ta ja õpetab lugejaidki vanu raame hindama.

Evelin Poolamets: „Kui ma 2014. aastal perega Kulina mõisa kolisin, sai minu uueks hobiks vanade akende restaureerimine. Kulina mõisa praegune historistlikus stiilis hoone on ehitatud 1880. aastatel. Hoones tegutses aastatel 1926–1999 kool ja seejärel seisis see 2014. aastani tühjana. Mulle tundus, et saabusime viimasel hetkel. Puithoonetega on ikka nii, et kui neid õigel ajal parandama ei hakka, siis lähevad hilisemad tööd mitu korda kallimaks.“

Oma pere koduks oleva mõisa akendest rääkides märgib Evelin, et ta on Olen neid loendada ja saanud kokku ligikaudu 250 raami, millest 42 on uued ja 50 restaureeritud.

„Aknaid restaureerima motiveeris mind esmalt soov kaitsta ja säilitada olemasolevat, saada ruumid soojemaks, teha maja ilusamaks ja viimaks ka säästmine – abilistele maksmise arvelt kokku hoitud eurod sai kulutada teistele töödele, millega ma ise toime ei tulnud,“ lisas ta.

Tema sõnul on huvitav jälgida vanade meistrite töövõtteid ja suhtumist, et tehtud töös peab kõik olema ilus. Kuigi tööriistad ei olnud vanal ajal nii head ja kõik võttis palju rohkem aega, ei peetud paljuks hööveldada raamile üks ümar serv ja väike triip. Vanu aknaid valmistasid oma ala meistrid. Faasid on täpsed ja ühenduskohad nähtamatud. Vanad aknad on nagu antiikmööbel, mille väärtus ajas kasvab.

Lisaks on igal aknal oma lugu, mis jutustavad möödunud ajaloosündmustest, näiteks leidis ta ühe aknalengi seest püssikuuli.