FAKTIKONTROLL: Kas Delfil on õigus, kui väidab, et eriolukord nõudis Eesti rahvalt enneolematut pingutust?

Eesti,
- Updated
©UU
Kriisikomisjoni soovitus kodus püsida.

Delfi kirjutab artiklis pealkirjaga “Eriolukorra lõpp terendab. 67 vintsutusi täis päeva nõudsid Eesti rahvalt enneolematut pingutust”, et koroonakriisiga käisid kaasas kaotatud elud, lahutatud perekonnad ja tõsised majandusmured, mille kõigega toimetulekuks on olnud rahval pingutada rohkem kui eales varem oma eksistentsi jooksul.

Tõsi, praeguseks on Eestis Covid-19 haiguse tõttu elu kaotanud 61 inimest, eesliinil tegutsenutel, eeskätt meditsiinitöötajatel, ja ka eriolukorrakomisjonil, oli palju tegemist; paljud inimesed on töö kaotanud ning mõned ettevõtted pankrotti läinud; Rammsteini kontsert, Eurovisiooni lauluvõistlus ja jaanipeod jäävad ära, isegi Kirkorovit ei näinud, jalgpallist ja rallist rääkimata; kirikusse kah ei lastud; Sal-Sallerid ja Margnad läksid lahku, Koit Toome teatas, et ta isegi ei mõtle abiellumisest…  Kuid isegi kõike seda kokku võttes on raske, lausa võimatu öelda, et tegu oli rahva jaoks enneolematu pingutusega.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Lõpueksameid ei saanud teha, kodus tuli kannatada oma laste sagimist ja abikaasa näägutamist ega pääsenud armukese juurdegi, kõrtsis ei saanud juua ja pidi üksi kodus külmiku taga trimpama, isegi spaasse ei lastud; armastatud kontori asemele pidi sussid jalas kodus lebama, töölkäimise asemel tuli perega looduses jalutada, autoga sõites ei saanud ummikutes istumist nautida, taluda tuli inimesi, kes lähenesid kahele meetrile, pidi nõmedat maski kandma ning üldse oli imelik mitte midagi teha.

Aga kuidas seda võrrelda kõikide nende kannatustega, mis on Eestit ajaloo vältel tabanud? Kuidas saab panna ühele pulgale need ajutised raskused nagu näiteks nafta- ja korterite hinna langus, meie suurte inimkaotustega, mida on põhjustanud rohked anastusretked, sõjad, revolutsioonid, katkud, küüditamised?

Ainuüksi punaterroristid küüditasid Siberisse üle 30 000 meie kaasmaalase, kellest paljud hukkusid võõrsil.

Delfi noore ajakirjaniku jaoks võisid koroonapiirangud tõesti olla enneolematu pingutus – ei saanud sõbrannadega klatšida või ööklubis hängida. Aga kindlasti polnud see kõik enneolematu pingutus kogu Eesti rahva jaoks.

Koroonakriis on täiesti võrreldamatu nende pingutustega, mida Eesti rahvas on aastasadade ja -tuhandete kestel üle elama pidanud.

OTSUS:

Eesti Päevalehes/Delfis kõlanud väide „67 vintsutusi täis päeva nõudsid Eesti rahvalt enneolematut pingutust“ ON VALE.

 

17 commentsOn FAKTIKONTROLL: Kas Delfil on õigus, kui väidab, et eriolukord nõudis Eesti rahvalt enneolematut pingutust?

 • Avatar

  Et delfi valetab,on ammu teada,et Kirkorov Eeestisse ei pääsend,väga hea,istugu vandid oma kodumaal,neid siin niigi ülearu.Eurovisioon jäi ära,ammu aeg see palagan lõpetada.Ei tunne midagi,mis oleks kriisi ajal minu elukese pahupidi pööranud,eestlastel on kordi hullemaid aegu olnud.Kahju ainult,et jälle piirikontroll kaob,nagu polekski riiki,vaid mingi läbikäigi hoov.Kui piirid kinni,oli tunne turvalisem,vööraid pisutki vähem.
  PS:Loo alguses foto kahes keeles,selgitage palun,kuna võeti vastu Eestis seadu,et teine riigikeel on venekeel.

 • Avatar
  Aare Uuk- Areda

  Väga selgelt öeldud.Need praegused piirangud on köki,möki hoides ära kahju,mis tulla võib.

 • Avatar

  @Alex
  Milles sinu probleem on? Ma ei usu et kõik juudid väärivad kriitikat. Pigem on neilt mõndagi õppida, samuti Israelilt. USA on keeruline teema ning üldise kriitika asemel tuleks vaagida igat probleemi eraldi.

 • Avatar
  Ants Jürman

  Kas seal Delfis ilmunud lool autor ka on olemas? Enda silmis kõlab see mõnitusena inimestest, kes elasid üle 900 päeva Leningradi blokaadis, neid mõningaid keda ise tundsin, tänaseks elus enam pole, aga ega imestama ka ei pane kui vaatad ETV sporditoimetuse töötajate kommentaare “võrratust” võrkpallist Saaremaal…

 • Avatar

  Jõuetud ja raskustega mitte toime tulevad eluvormid on määratud väljasuremisele. Loodusseadus.

 • Avatar

  Ei tasu liiga vara kelkida, majanduslikud tagajärjed veel selguvad. Midagi head sealt igatahes ei paista.

 • Avatar

  Delfil pole olnud knagi õigus eg saa ka olema.Delfi on haruldane saast kuid mina seda loen just sellepärast et pärast võtta kõik vastupidiselt ja siis saadki tõe.

 • Avatar

  Enneolematu, õõvastav, ülim ja igasugu muud mega-maksi-hüper-superid on sõnad mille tähendust “ajakirjanikele” koolis ei õpetatud kuid mis tunduvad neile eriti vinged ning nende kasutamine muudab suvalise kirjatüki “enneolematult” ägedaks!

 • Avatar

  Huvitav, kas tõesti tahtmatult torkasin UU toimetaja hr. JÜri KUKK`e,kui tsiteerisin SIIN äsja kahte EV tunnustaud õppejõudu.Nende AVALDUSI ajakirjanike ja ajakirjanduse (ka DELFI) kohta. St EKRE eestkõnelejed on ülitundlikuks kasvanud. Ja Helmed pidevalt teatavad “oma poliitilisest paksunahalisusest”!

  • Jüri Kukk

   Toimetaja Jüri Kukel on olemas põhitöö ja kommentaaride modereerimine nende hulka ei kuulu, see on lisatöö. Ehk siis ei tegele ma päev otsa ootamisega, millal järgmine kommentaar tuleb, vaid luban neid läbi siis, kui jällegi portaali adminilehele tulen. Palun lõpetage see tsenseerimise paranoia ja saage aru, et UU moderaatorid, kelle ülesandeks on takistada sämmi ja vaenulike kommentaaride läbipääs, ei istu 24/7 arvutis – ka meie puhkame ja magame.

   • Avatar

    Kuidas määratlete kommentaaride vaenulikkust? Pean tunnistama et olen paljude nähtuste suhtes vaenulikult meelestatud ning kaugel kõige ja kõigi tolereerimisest. Samas kui lubada artiklite all vaid kiidulaulu autori mõtetele (mis võib muidugi täiesti väljateenitud olla) siis pole mõtet neid ju lugedagi.

   • Jüri Kukk

    Eestis on sõna- ja ettevõtlusvabadus – kes soovib luua portaali, kus igaüks tohib öelda, mida sülg suhu toob, lasku käia. Uued Uudised on rahvuskonservatiivne portaal, mida rahastab EKRE – meie ei kavatse lasta oma raha eest ennast sõimata. Vaenulikkuse esmane definitsioon on sõim, milles puudub konstruktiivne kriitika – näiteks hiljuti olnud ühelauseline “Helme on füürer”. Miks me peaksime seda mingi pseudosõnavabaduse nimel tolereerima? Või miks peaks me üldse rahvuskonservatismi-vastaseid seisukohti lubama – valimiste kontekstis annaksime sõna ju neile, kes soovivad, et me põruksime. Siia kommentaariumi on tänu suhteliselt laiale sõnavabadusele kolinud palju selgelt meie-vaenulikke inimesi, kes tulevadki siia segadust tekitama – nagu see ka EKRE Sõprade klubis toimub. Teine oluline asi on see, et kuigi UU kajastab maailmavaadet, peetakse seda EKRE häälekandjaks – seega ei saa me lubada näiteks juudivastaseid kommentaare, sest nii saavad vaenlased põhjuse meid antisemitismis süüdistada. Neid momente, milles me peame otsused tegema, on palju. Aga vaenulikkuse näiteid – Alexey, keda me oma lehel blokeerime.
    Ja lõpetuseks – paljud ajavad meid segi portaalidega, kes väidavad, et nemad on sõltumatud – nendel ongi kohustus kõiki seisukohti lubada. Meie ei väida, et oleme sõltumatu, me oleme rahvuskonservatiivne portaal, ja see seab piirid.

   • Avatar

    Tänan vastuse eest mis ei olnud ammendav ning on ebamäärane ja vaieldav. “Avaldame vaid kommentaare mida peame sobivaks” oleks olnud ausam vastus. Käin siin põhiliselt sisu lugemas kuna olen oma vaadetelt rahvuslane ning ka pigem konservatiivne. Kommenteerimise tahtmine tekib ju üldiselt siis kui sisuga 100% nõus ei ole. EKRE on siiani Eestimaa kõigist halbadest erakondadest parim ja kas pole mitte nii, et kriitika on alati paremaks muutumisel abiks. Labane sõim on labaste inimeste tunnus ja arukast kriitikast kaugel.

   • Avatar

    Vot rahvuskonservatismi-vastased kirjutised vaevalt on te mureks!
    Tegelikult Uued Uudised ei luba just rahvuskonservatiivseid artikleid, samuti Iisraeli, USA ja juutide kriitilisi artikleid, ning neid arvamusartikleid te ei ilmuta. Kus on kasv6i 1 juudikriitiline artikkel? Too m6ni siin saidis?! Ei tea miks neid pole? Kyll aga torkab silma et siin on liigagi tihti hoopis juutidele kiidulaulu ning on maha vaikitud j2rjekordne patt millega juudid hakkama said.
    Ja mainite s6navabadust? No kuulge…!

 • Avatar

  Mida AJAKIRJANDUSE ja DELFI kohta on öeldud meist targemate poolt?
  „Ajakirjanikud on kõik lollid,välja arvatud Priit Pullerits ja üksikud teised…..Avastad iga päev,lollusi,lollusi,lollusi,.. harimatust keele alal. Nad sittavad eesti keelt. DELFIS on nii,et juuksed tõusevad püsti,millist eesti keelt nad kasutavad.” Linnar PRIIMÄGI , mitmete Tallinna kõrgkoolide õppejõud. (saates “SERVITI”14.05.2020)
  „Eesti ajakirjandus kolletab nagu Rakvere raibe,”, Marju LAURISTIN, Tartu Ülikooli sotsiaalse kommunikatsiooni emeriitprofessor.

 • Avatar

  Vajab enneolematut pingutust, et Delfi beibede ja toimetajate äärmiselt rumalat jama lugeda.See näitab, et need eluvõõrad tüübid pole endale selgeks teinud, millised on olnud tõelised eluraskused ja pingutused eesti rahva jaoks.Nagu artiklis öeldud, tundis jama kirjutanud beib vist tõepoolest puudust sõbrannadega kohvikutes või ööklubides kõlkumisest, mis muutus tema elu lausa traagiliseks.
  Kokkuvõtteks võib lihtsalt nentida, et Delfi näitab järjekordselt, millised naeruväärse väljaandega tegemist on ning millised küündimatud “ajakirjanikud” seal olesklevad.

  • Avatar

   Samas päris kasutu see pedohõngulise Luige pa*aimpeerium ka ei ole. Nagu vene ajal, viskasid Pravdale või Edasile pilgu peale, mida nad siis täna valetavad ja kes ridade vahelt lugeda oskas, sai mingisuguse pildi ette. Nagu öeldakse tänase New York Times’i kohta: “If you read New York Times, you are well informed but if you believe even one word they print, you are an idiot.”

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused