Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Fideszi võimalik väljaheitmine Euroopa Rahvaparteist tähendab uute rinnete väljakujunemist

-
05.03.2019
Ungari peaminister Viktor Orban piiritara ääres.
© AFP/Scanpix

Peavoolumeedia parastamine Viktor Orbani eeldatava “karistamise” puhul on tegelikult tühikargamine, sest Ungari võimupartei Fidesz võtab europarlamendi valimiste eel sisse uue positsiooni.

Euroopa Parlamendi suurimasse saadikurühma, konservatiivsesse Rahvaparteisse (EPP) kuuluvad erakonnad esitasid juhtkonnale ametliku taotluse Ungari immigratsioonivastase peaministri Viktor Orbáni erakonna Fidesz väljaheitmiseks.

Fideszi väljaheitmist nõuavad Belgia erakonnad CD&V ja cdH, Soome Koonderakond Kokoomus, Kreeka Uus Demokraatia, Leedu Isamaaliit – Kristlikud Demokraadid, Luksemburgi CSV, Hollandi CDA, Portugali erakonnad CDS-PP ja PSD, Rootsi kristlikud demokraadid ja Mõõdukas Koonderakond ning Norra Høyre.

Tundub, et tegu on nii-öelda ridade puhastamisega enne Euroopa Parlamendi valimisi. EPP-d ärritas Ungari otsene rünnak rahvusriikide lammutajate, miljardär George Sorose ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri vastu, mille Orban tegi ilmselt täiesti teadlikult ja tagajärgi arvestades. Peavoolumeedia esitab seda juhtumit kui mingit rahvaparteilaste koondumist “vastiku” Orbani vastu, kuid tegelikult pannakse paika jõujooned.

Tegelikult aga kätkeb Ungari võimupartei väljaheitmine enne 23.-26. mai europarlamendi valimisi endas suuri riske. Fideszi immigratsioonivastast positsiooni peavad mõned suure häältesaagi tagajaks. Mõned EPP liikmed kardavad, et Fidesz võib EPP-st väljaheitmise korral moodustada liidu Itaalia siseministri Matteo Salvini rahvusmeelse Põhjaliigaga.

On täiesti selge, et järgmised Euroopa Parlamendi valimised tekitavad suure jõudude vahekorra muutumise ja seda konservatiivsete, rahvusmeelsete ja immigratsioonivastaste jõudude kasuks, kes võivad ka Euroopa Komisjoni senist föderaliseerimiskurssi tagasi rahvusriikide liidu suunas muuta. Kindlasti tekivad europarlamendis ka uued fraktsioonid ja seetõttu tundub EPP tõmblemine vaid osana selguse loomises enne põhjaliku valimiskampaania algust.

Kahtlemata on Fidesz Euroopa Rahvapartei ridades ära teinud palju kasulikku nii kristliku Euroopa kui ka Ungari enda heaks, aga ilmselt üks ajajärk lihtsalt otsa saamas ja madjarid suunduvad teisele rindelõigule.

Kui aga rääkida Viktor Orbani väidetavast autoritaarsusest, siis tõenäoliselt on see osaliselt õige, sest pikalt võimul olnud inimesed kujundavad riiklust oma eesmärkidele sobivaks – ja see on täpselt samasugune, nagu Keskerakonna kauaaegne võim Tallinnas või Reformierakonna võim riigis enne kahe aasta tagust kukkumist…