Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Fraktsioonid arutavad, kas lubada eestlastel Ukrainas sõdida. Mart Helme põhimõtteliselt toetab

-
28.02.2022
Meeleavaldus toimub Toompea lossi ees
© Riigikogu

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kutsus pühapäeval välismaalasi Ukraina eest sõdima, luues Ukraina rahvusvahelise territoriaalkaitse leegioni. Riigikogu fraktsioonid arutavad, kas lubada Eesti kodanikel minna vabatahtlikult Ukraina eest sõdima, kirjutab ERR. EKRE fraktsiooni liige Mart Helme ütles, et see küsimus vajab analüüsi, aga põhimõtteliselt ta toetab sellist sammu.

“Iseenesest ma ei oleks selle vastu, aga seadusemuudatused ei käi nii kähku,” ütles Helme. “Ta tahab ikkagi põhjalikumat juriidilist käsitlust, sest see puudutab tõenäoliselt tervet hulka seadusi. See ei ole lihtsalt nii, et me ütleme, et kes tahab, see võib minna ja ta vabastatakse Eesti seadusandluses igasugustest järelmitest. See seadusandlik töö on natukene aeganõudvam ja keerulisem. Aga eks kiirkorras on kõike võimalik menetleda, tulevad komisjonid kokku ja kui konsensus on olemas, siis läheb kohe. Selles mõttes ma arvan, et kui tahtmine on olemas, on see võimalik,” lausus Helme.

Justiitsminister Maris Lauri (Reformierakond) ütles, et Eesti seadusandlus välisriigi sõjaväes teenimise kohta ja selle kohta, kas see on karistatav, ei ole päris selge.

“Eesti seaduste põhjal ei saa kedagi karistada kohe, kui ta läheb võõrriigi juurde teenima. Meil ei ole ühtegi seaduse paragrahvi, mis ütleb, et inimest tuleb karistada või et ta peab näiteks loa saama või et vabatahtlikuks minekuks peab mingi protseduuri läbima,” ütles Lauri.

Küll on aga Lauri sõnul olemas reeglistik selle kohta, et kui inimene läheb sõdima teise riigi sõjaväkke, siis ta peaks sellest riiki informeerima ja peaks saama konkreetse loa.

Kui keegi läheb Venemaa poole sõdima, siis Lauri sõnul on see karistatav.

Lauri rääkis, et karistus ootab ees ka siis, kui sõdima läinud inimene peaks sooritama sõjakuritegusid.

Küsimust on kavas arutada sel nädalal ka valitsuse istungil.

Allikas: ERR