Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Helle-Moonika Helme: automaksuga tekitatakse juurde palju uusi probleeme, mille lahendamiseks pole vahendeid

-
06.06.2024
EKRE Riigikogu saadik Helle-Moonika Helme.
© Uued Uudised

Kolmapäeval toimus mootorsõidukimaksu teine lugemine, mille sõna võtnud EKRE saadik Helle-Moonika Helme ütles, et valitsus määrab Eesti inimesed selle seadusega liikumisvaesusesse.

“Ma loodan, et seda debatti vaatavad väga paljud Eesti inimesed. Ja ma arvan, et te olete samal meelel nagu mina, et sellel maksul ei ole mitte mingit mõtet. See maks toob rohkem kahju kui kasu, see maks teeb inimesi vaesemaks, halvendab absoluutselt meie kõigi igapäevast toimetulekut, sest, head inimesed, kõik, kes te seda debatti jälgite, isegi kui teil ei ole autot ja teil ei ole kavatsust või võimalust endale muretseda autot, mis tänapäeva mõistes tähendab muuseas vabadust, nagu eelkõneleja mainis, eelkõige vabadust liikuda, vabadust võita aega, võita aega lastele, hobidele, lihtsalt elamiseks, isegi siis võetakse teilt läbi selle automaksuraha ära.

Sest vaadake, iga kord, kui te lähete jala või sõidate jalgrattaga poodi, maksate te oma toidukorvi hinnas kinni sellesama automaksu, mida maksavad ettevõtjad autode pealt, millega transporditakse poodi toit ja kõik muu teile vajaminev kaup. Te maksate kinni põllumajandustootjate auto ja väiketraktori maksu, maksate kinni ka näiteks läbi toasooja hinna talvel selle ettevõtte autopargi kulu, kes teile kaugkütet pakub, või siis memmeke maal, omamata autot, maksab kinni selle mehe automaksu, kes toob talle koorma küttepuid.

Ja muuseas, ka kõik ühistranspordi kasutajad, kes läbi bussiakna vaatavad autoroolis istujaid ja kinnitavad endale, et oh, küll on hea, see rikkur seal maksab. Vaadake, Reformierakond ju on teile seda indoktorineerinud ja rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann ka, et raha tulebki ära võtta sealt, kus seda on, ehk rikastelt. Ja ausalt öeldes ei ole enam vahet, kas me kuulame Reformierakonda või kuulame sotse. Tundub, et nad võiksid hakata ühinema. Ühes asjas on nad juba sarnastel maailmavaatelistel seisukohtadel: jõukust tuleb maksustada ja see tuleb ühiskonnas ümber jagada. Ühesõnaga, kõik, kes sõidavad auto asemel ühistranspordiga ja tunnevad oma väikest rõõmu ja kergendust, et see maksukirves on nendest mööda läinud – ei läinud ju. Ei läinud! Kaudselt maksate te ikka kinni kõik bussifirma või siis rongifirma kulud, mis on seotud automaksuga.

Või võtame inimesed, kes omavad autot ja on arvutanud, läbi maksukalkulaatori siis, on arvutanud oma automaksu ja leiavad, et oh, mis see siis ikka on nii kangesti 50 või paarsada eurot aastas, siis nad ilmselgelt ei adu, et mis liigub, see kulub. Ja ühel hetkel te peate oma autot vahetama hakkama. Kuna mingeid erisusi pole ette nähtud, siis võib pensionär, noor pere või lihtsalt noor inimene, kes saab väikest palka, avastada, et ta on langenud olukorda, kus ta ei saagi järgmist autot enam endale lubada, sest registreerimismaksu tasumiseks kas uue või siis uue vana auto soetamisel tal enam vahendeid ei jätku.

Ja sellega me mõistame suure hulga Eesti inimesi liikumisvaesusesse. Liikumisvaesusesse! Sest vaadake, kui sa ei saa maal enam minna tööle, sest sul pole liikumisvahendit, sa ei saa seda endale lubada, siis oled sa mõistetud algavasse ja süvenevasse vaesusesse. Sinu pere on mõistetud vaesusesse ja sinu lapsed on automaatselt halvemas olukorras, sest nad ei saa enam vajalikku hobiharidust. Hea kui saavad kooli või lasteaeda. Siin käis ka mitu korda läbi, et aga, kui te olete vaene, eks siis küsige toetust. Ai kui küüniline, ai kui hoolimatu! Ja mulle isiklikult jääb sügavalt arusaamatuks, miks peab ühe maksu sisseseadmisega tekitama nii palju uusi probleeme, mille lahendamiseks ei ole ju vahendeid, ei ole ressurssi.

Ja ei ole ka tahtmist. Sest nii nagu valetati enne valimisi, valetatakse ka praegu, et ärge muretsege, küll me leiame lahendused. Ei leia ju. Ei kavatsegi mingeid erisusi tulevikus teha, vaadaku inimesed ise, kuidas hakkama saavad. Siin on räägitud ka, ma ise küsisin selle kohta, et miks maksustatakse sõidukid, mis kriisi‑ või sõjaolukorras inimestelt ära rekvireeritakse. Ja tegelikult see on julgeolekuliselt väga oluline küsimus, sest kui me maksustame need sõidukid, siis inimesed ei hakka neid enam endale ostma ja ühel hetkel, kui me olemegi selles olukorras, et meil on kriis või sõda, siis ei ole riigil enam kelleltki midagi rekvireerida.

Praegune valitsus muidugi armastab väga rääkida julgeoleku teemadel. Võimalik sõda ja sõjahirmu õhutamine on nende imerelv, millega vehkides saab absoluutselt igas küsimuses inimesed seisundisse, kus nad hakkavad propaganda tulemusel kaasa noogutama ja on nõus kõigi sigadustega, mida iganes praegune valitsus otsustab nende arvel toime panna. See on väga alatu ja see on väga küüniline. Selle hirmutamise varjus ja sellega põhjendades aga võetakse rahva taskust ära mitmel erineval moel kaks miljardit, mis läheb, nagu Võrklaev ütles, igale poole ja mille osas ei tohi isegi küsimusi küsida. Ja need on siin ka nimetatud: Rail Baltic, välisabi, maksuküüru kaotamine, ideoloogiline rohepööre. Ja tulla siin pead väristama, et automaksu peab sisse seadma sellepärast, et valitsusel ei ole muidu raha, et riiki ülal pidada – no andke andeks, nende mõõdutundetute ideoloogiliste, oma ebapädevusest tingitud kulude katteks nii pöörast ja pööraselt kogu riigi toimimist mõjutavat maksu sisse seades ei kata te ju ära murdosakestki sellest puudujäägist, mille te olete ise tekitanud ja tekitate juurde.

Ma pean siin lihtsalt ikka ja jälle üle kordama: Eesti inimesed, ärge valige nende erakondade esindajaid europarlamenti, kes teile niimoodi teevad, kes valetavad, ilusate sõnade saatel mesimagusalt naeratades löövad teile tegelikult noa selga. Valige neid, kes on teie poolel, kes mõtlevad teiega koos, kes päriselt ka hoolivad. Saate parema Euroopa lisaks sellele, et saate parema Eesti. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ei toeta mootorsõidukimaksu eelnõu. Me kaotame võimule saades selle kindlasti ära, aga esimese sammuna teeme me ettepaneku eelnõu teisel lugemisel katkestada.”

Allikas: Riigikogu stenogramm