Helle-Moonika Helme küsib: haiglad on elektriarvetega hädas, kuidas aitate? Kaja Kallas vastab: Putin kuulutas välja mobilisatsiooni ja teeb referendumeid

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Kaja Kallase puhul tekib küsimus tema adekvaatsuse kohta. Pilt on illustratiivne.

Ilmselt oleks kogu Eesti tervisesüsteemile kasulik teada, kuidas suhtub peaminister Kaja Kallas nende muredesse – kui saadik küsib, kuidas valitsus saab haiglaid aidata, räägib valitsusjuht osalisest mobilisatsioonist Venemaal. Peavoolumeedia on teinud veel erilise viguri, esitades seda vastust peaministri julgeolekulise sõnavõtuna. Ülevaade otse stenogrammidest.

Helle-Moonika Helme: “Eelmisel nädalal ma juba puudutasin haiglate toimetulekut kõrgete energiahindadega. Kuressaare Haigla energiakulude kasv näiteks oli augustis 328%, mille eest nad energiamonopolile tasusid 38 000 eurot rohkem kui varem. Mida oleksid nad saanud selle raha eest teha näiteks patsientide heaks? Ravida ambulatoorselt 584 patsienti või statsionaaris 20 patsienti, tasuda tööjõukulud seitsmele arstile või 16 õele. See kõik oleks läinud kordi rohkem asja ette kui nuumata energiaettevõtet või maksudena riigikassat. Eile sain info, et PERH-is, mille juhiks sai äsja teie erakonnakaaslane Taavi Rõivas, on ühes osakonnas täitmata 20 õekohast 10 ja lähiajal lahkub veel 4 inimest. Ülejäänud peavad kogu selle töö ära tegema, aga palka juurde ei saa, sest haigla juhi sõnul, ma siin tsiteerin: haiglate üldkulude kallinemise tõttu ulatuvad lisakulud PERH-is miljonitesse. Kevadeks on kollektiivlepingutega küll ette nähtud teatud palgatõus, kuid selleks ajaks tõenäoliselt ei olegi haiglates alles enam neid kollektiive, mille palka tõsta, rääkimata sellest, et palgatõus ei kata ära Eesti inflatsiooni, mis on Euroopa kõrgeim ja millest on rääkinud korduvalt ka rahvusvaheline meedia. Kuidas teie valitsus kavatseb haiglatele appi tulla, et haiglate toimepidevus kuristikku ei kukuks nende kõrgete elektrihindade tõttu?”

Peaminister Kaja Kallas: “Aitäh! Kuna meie infotundi vaatavad paljud inimesed ja teie küsimus on olukorrast riigis, siis ma võtan selle võimaluse ja tegelikult reageerin sellele, mis täna hommikul on juhtunud. Nimelt, Venemaa korraldab siis Ukraina okupeeritud territooriumidel võltsreferendumid. Milleks see  on vajalik? See on sellepärast vajalik, et Venemaa saaks öelda, et need on Venemaa osad ja sõjategevus nendes piirkondades tähendab ka rünnakut Venemaa vastu. Selle peale on Putin välja kuulutanud mobilisatsiooni ja mobilisatsioon siis selleks, et värvata inimesi, mehi sõjas Ukraina vastu. Ma tean, et see teeb väga paljusid Eesti inimesi ärevaks.

Mida ma saan praegu kinnitada, on see, et Eesti on kaitstud. Meil on liitlased, et meil on oma kaitsevõime tugevdamine, millest kaitseminister siin pikalt rääkis. Me teeme veel järjestikuseid samme ja ühtlasi peame ka Ukrainat igatpidi toetama, et nad selle sõja võidaks ja see sõda kuhugi kaugemale ei areneks. See on oluline. Ja tõesti, ma vabandan, teie küsimus sellest ei olnud, aga ma arvan, et on oluline inimestele seda kindlust anda ja seda ärevust maha võtta, et see ei tähenda hetkel midagi Eesti suunas. Kuigi jah, need sõnumid, mis tulevad, on väga ärevad. Venemaa tahab seda olukorda eskaleerida.

Tulles teie küsimuse juurde, siis jah, vastab tõele, et me oleme energiasõjas ja Putin seda ei ole ka varjanud, et ta kavatseb kasutada energiat ja energiahindu tegelikult lääneriikide, sealhulgas Eesti vastu, mis tähendab omakorda seda, et need hinnad on väga kõrgeks tõusnud ja kuna nende hindadega on seotud inflatsioon, siis on see tõstnud kõiki hindu. Mida me teeme? Me teeme seda, et me üritame inimesi võimalikult palju aidata seda talve üle elada. Kõigepealt oleme kokku leppinud ja ka Riigikogu on vastu võtnud, et 1. oktoobrist jõustub elektri universaalteenus, mis peaks selle hinna tooma allapoole neil, kellel on olnud börsipaketid. Lisaks on 50 eurot toetust siis kodutarbijatele elektri hinnast siis toetuseks. Lisaks aitame gaasi kodutarbijaid, kaugkütte kodutarbijaid, kus hüvitame nendest hindadest suure osa. Tõesti, kogu pilt on keeruline ja talv saab olema väga keeruline kõigile.”

Kas haiglaid lohutab oma majandusmuredes see, et me oleme “energiasõjas”? Ja kui peaminister väidab, et teema oli rubriigist “Olukord riigis”, siis tundub ta ise vales riigis valitsevat, sest ta räägib mobilisatsioonist Venemaal ja referendumitest okupeeritud Ukrainas.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused