Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Henn Põlluaas: “koputamisseadus” lõhub ühiskonna sidususe ning usalduse inimeste, ettevõtjate ja asutuste vahel

-
09.05.2024
Henn Põlluaas
© UU

Kolmapäeval oli Riigikogus teisel lugemisel tööalasest Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitaja kaitse seaduse eelnõu ehk koputamisseadus, mille vastu võttis sõna EKRE Riigikogu saadik Henn Põlluaas.

“Head kolleegid! Me vist mäletame enam-vähem kõik ühte Nõukogude Liidu 1930. aastate suurt kangelast ja iidolit, noort pioneeri Pavlik Morozovit. Teda toodi kõikidele Nõukogude Liidu noortele, aga ka vanadele eeskujuks, mida pidi soovitavalt ja isegi kohustuslikult järgima.

Kes oli Pavlik Morozov? See oli 13-aastane vaene poisike, kelle pea oli Nõukogude propagandaga sassi aetud, kellele oli tehtud põhjalik ajupesu ja kes sooritas tõelise kangelasteo. Ja see kangelastegu seisnes selles, et ta läks NKVD-sse ja koputas oma lihase isa peale. See oli punastel üllas tegu. Kõik lapsed pidid seda tegema ja küllap peale Pavliku tegidki seda suurel õhutusel nii mõnedki. Me lihtsalt ei tea kõigest. Aga selle tulemus oli see, et Pavliku ülla teo tagajärjel NKVD võttis tema isa kinni, piinas, mõnitas ja lasi kuuli kuklasse. See on pealekaebamiskultuur à la Nõukogude Liit.

Ja nüüd me näeme, et Eesti Vabariigis ja Euroopa Liidus püütakse ellu viia täpselt samasugust pealekaebamiskultuuri. Ma südamest loodan, et sellele legaliseeritud ja kaitstud ja soositud pealekaebamisele ei järgne kuklalasku. Aga põhimõtteliselt on see ju sama: see lõhub ühiskonna sidusust, see lõhub usaldust inimeste, ettevõtete ja institutsioonide vahel. Ja sellistel asjadel, sellise orwelliliku düstoopia rakendamisel ei saa mitte iialgi olla normaalseid ega häid tagajärgi.

Nüüd siis Euroopa Liidu survel peame vastu võtma direktiivi, kus inimesed – lihtsad töötajad, firmajuhid, ametnikud, kes iganes – peavad hakkama teineteise ja ettevõtete peale kaebama. Ja nende kaebajate ja koputajate kaitseks luuakse lausa süsteem, mis igal võimalikul moel kaitseb neid. Samas ei ole mitte mingisugust kaitset nendel, keda süüdistatakse ükskõik, kas põhjusega või põhjuseta, täiesti alusetult ja laest võetud asjades.

See ei ole ju normaalne! Kuidas te sellest aru ei saa!? Me oleme sellel teemal vaielnud juba mitmeid aastaid, kui siinsamas Riigikogus on proovitud läbi suruda seda koputajate seadust küll ühe, küll teise nurga alt. Ja kõik need argumendid on välja toodud, aga ometi leidub meie seas Pavlik Morozoveid ja neid, kes kasvatavad ja loovad selliseid Pavlik Morozoveid ja püüavad seda sisse viia meie ühiskonda. Ja mis kõige küünilisem: rikkudes selle eelnõu läbisurumisel nii meie põhiseadust kui ka meie töö- ja kodukorra seadust.

Lihtsalt mingisuguse suvaõigusega, millel ei ole mitte mingisugust alust ega õigustust, võetakse komisjonis kätte ja seotakse täiesti erinevad muudatusettepanekud, erinevate inimeste muudatusettepanekud lihtsalt kokku. Sest teil on võim, sellepärast et teil on hääled ja te leiate, et teil on õigus teha, mida te soovite, sõita lihtsalt teerulliga kõigist üle. See ei ole normaalne ja sellise asjaga me ei tohi iialgi leppida. Eesti ühiskond peab jääma vabaks ja demokraatlikuks, teist teed meil ei ole.

Ja kui me siis vaatame, kuhu tuleb luua neid n-ö koputamisstruktuure, siis tegelikult läheb selle alla valdav enamus Eesti ettevõtteid, loomulikult kõik omavalitsused, igasugused riiklikud institutsioonid ja me võiksime ju laiendada seda ka siia Riigikokku, sest meid on rohkem kui 50, mis on lubatud miinimum. Ja hakkamegi koputama teineteise peale, küll põhjust leiaks. Sellepärast et meil iga päev käivad erinevad Euroopa Liidu määrused ja direktiivid siit läbi ja see, kes mõne sättega või terve direktiiviga nõus ei ole, see on ju, kurat, rikkuja, see on vaenlane, rahvavaenlane. Ta tuleb paika panna, tema peale tuleb koputada! Ma ei tea, kuidas me siin Riigikogus selle koputamisvoliniku valimise teeme, kellele neid kaebusi üle antakse. Võib-olla on see automaatselt Riigikogu esimees ja aseesimehed.

Te saate ju aru, kuhu see meid viib. See on hullumeelsus! Minul ei ole sõnu, kirjeldamaks seda. Ja mitte iialgi ma ei saa aru koalitsioonist, miks te seda teete. Aga pannes konteksti kõik teised sarnased eelnõud, siis ei olegi imestada. Teie eesmärk ongi selline orwellilik düstoopne maailm. Aga meie keeldume sellesse maailma minemast ja selles osalemast. Ja sellepärast teeb Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon ettepaneku tööalasest Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitaja kaitse seaduse eelnõu 257 teisel lugemisel katkestada. Ma loodan, et normaalsus võidab ikkagi lõppude lõpuks. Aitäh!”

Allikas Riigikogu stenogrammid