Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Henn Põlluaas: „Ma ei tea mitte ühtegi riiki, kus toimuks sellist maksurallit nagu täna Eestis“

-
06.06.2024
Henn Põlluaas

Ma ei tea mitte ühtegi riiki, kus toimuks sellist maksurallit nagu täna Eestis, nagu viimase valitsuse ajal on tehtud, kus on tehtud lugematuid seadusi, on tõstetud riigilõive, trahve, makse, aktsiise ja tehakse seda kõige suurema majanduskriisi ajal, mil maksutõusul on just nimelt ristivastupidine mõju. See mitte ei tõsta riigikassa laekumisi, vaid see mõjub hävitavalt meie inimeste heaolekule ja meie ettevõtlusele ja majandusele ja konkurentsivõimele laiemalt.

Kogu tänase valitsuse tegevust on saatnud valetamine. Üks vale teise järel. Kui meile lubati peaministri poolt, et maksud ei tõuse, lugege minu huultelt, aga võta näpust, isegi koalitsioonileping valetab, sest seal selliseid maksutõuse sees ei olnud. Ei olnud tulumaksu tõusu, käibemaksu tõusu, aktsiiside tõusu, maamaksu tõuse, suhkrumaksu kehtestamist, maamaksu kehtestamist, nüüd ka mootorsõidukimaksu kehtestamist. Nagu me näeme nende maksude osas on tagajärg ristivastupidine: laekumine on vähenenud ja see tekitab valitsusele üha suuremat kiusatust mõelda välja uusi makse ja tõsta vanu.

Nüüd me arutame seda mootorsõidukimaksu seadust, mis on käinud meil siin erinevates variantides riigikogus, mille kohta valitsus on hämanud, muutnud seda korduvalt. Jah, tõepoolest, mina elan selle üle. Selle elab üle ka koalitsioon ja selle üle elab üle ka valitsus. Aga meie erinevus, väga suur erinevus on selles, et valitsus ei hooli nendest, keda see mootorsõidukimaks lööb ja lööb väga tõsiselt. Aga mina hoolin, sügavalt hoolin ja kogu meie erakond EKRE hoolib.

Meile on püütud seda põhjendada kui looduskaitselist maksu. Lugedes seda seadust, siis me näeme, et see on vale. Absoluutselt mitte mingisugust loodushoidu ega kaitset sellest ei tule. Meile on räägitud, et kuidas me saame olla ainuke riik Euroopas, kus ei ole mootorsõidukimaksu. Jah, tõsi, teistes riikides on, aga mitte üheski teises riigis ei panda inimesi valiku ette, võimatu valiku ette, kas sa omad autot või sa loobud sellest, et hoida oma perel leib laual. Mitte kuskil ei ole selliseid automakse, selliseid registreerimistasusid, nagu meil tahetakse sisse viia. Näiteks Saksamaa, kes on meist kordades rikkam riik, kus palgad on kordades suuremad, kui meie inimestel, on automaks kordi väiksem ja automaksu ei pea maksma nende masinate eest, mis seisavad. Registreerimistasu ei ole üldse Saksamaal.

Millest me räägime? Me teame ju, et see automaks lööb just neid, kellel seda eriti vaja läheb.

Kes ei saa ilma hakkama: enamikus just nimelt maainimesed, suured pered, paljulapselised pered. Aga ega ka linnas ei ole olukord palju parem, sellepärast et ühistransport on ka linnas allpool igasugust arvestust, maapiirkondadest rääkimata, ja mitte mingisugust kavatsust ju valitsusel seda olukorda parandada ei ole.

Nende küüniliste valede seas, millega põhjendatakse meil erinevate maksude tõstmist, on välja toodud riigikaitse vajadus, me peame investeerima riigikaitsesse. Aga ometigi me näeme, kuidas on viidud meie majandus miinusesse, kuidas on vaja miljardeid-miljardeid kokku kraapida rahva käest, ja riigikaitsesse läheb sellest ju vaid murdosa.

Ka mina muuseas tegin terve hulga erinevaid sisulisi muudatusettepanekuid, mis visati kõik prügikasti. Ma toon ühe näite, mis näitab lihtsalt seda, kuivõrd valelikud need valitsuse väited on riigikaitse toetamisest. Ma tegin ettepaneku: “§ 4 muudetakse ja see sõnastatakse järgmiselt: “Mootorsõidukimaks laekub kaitse-eelarvesse.”” Selgituseks kirjutasin: “Mootorsõidukimaksu kehtestamise idee on väär ja vastuvõetamatu, sest Eestis on inimeste maksukoormus niigi kõrge ja selle tõstmine lubamatu. Eriti veel tõsise majanduslanguse ajal. Lisaks on kütuseaktsiisi näol mootorsõidukimaks juba olemas. Kui aga valitsuskoalitsioon sellest hoolimata surub mootorsõidukimaksu kehtestamise läbi, siis tuleb hoolitseda selle eest, et uus maks tagaks investeeringud meie kaitsevõime parandamisse.” Justkui läheks valitsuse jutuga kokku, aga paraku koalitsioon viskas selle muudatusettepaneku prügikasti ehk teisisõnu sidus täiesti meie töö- ja kodukorra seadust rikkudes teiste muudatusettepanekutega. Sellele §-le 4 tehti 15 muudatusettepanekut ja mitte ükski nendest ei lange selle ettepanekuga kokku, ometi seoti nad kõik omavahel kokku üheks ettepanekuks ja neid saab hääletada kas poolt või vastu – aga kõik need 15 on erinevad.

See on äärmiselt küüniline, äärmiselt pahatahtlik, äärmiselt kogu meie parlamentarismi ja demokraatiat mõnitav ja ka hävitav praktika täpselt nii, nagu see eelnõugi on. Kõik ainult selleks, et valitsus, kes on viinud Eesti Euroopa kõige suuremasse majanduslangusesse, kõige suuremasse inflatsiooni – võrdluseks, meie valitsuse ajal oli majanduskasv alles kolm aastat tagasi 8,3% ja nüüd me oleme kolm aastat langenud –, ainult selleks, et nende ideoloogiliste hulluste elluviimiseks võtta rahvalt raha ära ja jagada omandit ümber. Selline valitsus tuleb maha võtta ja peatada ja ma olen kindel, et kogu rahvas on selle taga.

 

Henn Põlluaasa kõne riigikogus mootorsõidukmaksu eelnõu teisel ligemisel