Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Henn Põlluaas Põhja- ja Baltimaade kolleegidele: meie piirkondlik julgeolek on jagamatu 

-
03.09.2019
Riigikogu esimees Henn Põlluaas.
© Scanpix

Riigikogu esimees Henn Põlluaas ütles teisipäeval Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses toimunud Põhjamaade ja Balti riikide parlamentide esimeeste kohtumisel, et meie piirkondlik julgeolek on jagamatu.

Lisaks julgeolekule rääkisid kaheksa riigi spiikrid idapartnerlusest, suhetest Venemaaga ning võitlusest väärinfo ja mõjutustegevusega.

Henn Põlluaasa sõnul tuleneb üks peamisi ohte reeglitel põhineva korra halvenemisest maailmas. „Meie poliitiline lähenemisviis rahvusvahelistes organisatsioonides peab olema ühtne ja süsteemne. Peame jätkama püüdlusi, et tagada NATO-sisene kollektiivne tegevus ja Euroopa Liidu ühisted meetmed,“ ütles Põlluaas kolleegidele. „Peame ühendama oma hääle, et nõuda Moskva käitumise muutmist.“

Riigikogu esimehe hinnangul ei mõjuta Venemaa süstemaatiline destabiliseeriv ja agressiivne käitumine mitte ainult naabreid, vaid kogu Euro-Atlandi piirkonda. „Oma kahepoolses lähenemisviisis peame hoidma Venemaa sanktsioonide režiimi paigas kuni Ida-Ukraina agressiooni lõpuni ja parandama samal ajal sidemeid Venemaa ühiskonnaga,“ ütles Põlluaas.

Ta avaldas lootust Põhja- ja Baltimaade koostöö edasisesse arengusse, mis peaks liikuma teabe ja ideede vahetamisest päevakajalisi küsimusi käsitlevate ühiste seisukohtade kooskõlastamiseni. Läti ja Leedu spiikrid tõid kohtumisel esile vajaduse toetada tugevamalt idapartnerlusriike, kaasata neid ühistegevusse ja jagada vastastikkustel visiitidel oma kogemusi demokraatia edendamisel.

Põhjamaade parlamentide esimehed rõhutasid keskkonna ja kliimapoliitika osatähtsuse kasvu piirkonna poliitika kujundamisel ja julgeoleku tagamisel. Käsitlemist leidis veel inforünnakute tõkestamine ja inimeste teadlikkuse tõstmine väärinfo äratundmisel. Samuti räägiti Ühendkuningriigi lahkumisest Euroopa Liidust ning tihedate suhete jätkumisest tulevikus, eriti välis- kaitse- ja julgeoleku vallas.

Kõigi käsitletud teemade puhul rõhutasid kõnelejad koostöö jätkamise vajadust lisaks kohtumistele ka digilahenduste abil. Põhjamaade ja Balti riikide koostöö (NB8) on piirkondlik koostööformaat, mis toob ühe laua taha kokku Soome, Rootsi, Norra, Island, Taani, Eesti, Läti ja Leedu. NB8 eesistujariik on sel aastal Island, järgmisel aastal saab eesistujariigiks Eesti.